16:29 | 31.01.20 | Նորություններ | 18673
Վիվա-ՄՏՍ-ը պարզաբանմամբ է հանդես եկել՝ 2019թ. ընթացքում ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից հրապարակված խոշոր հարկ վճարողների ցանկում զբաղեցրած հորիզոնականի վերաբերյալ:
Ընկերությունում նշել են, որ հաշվետու ժամանակահատվածում (2019թ. հունվար-դեկտեմբեր) իրականացրած հարկային պարտավորություններից (9.88 միլիարդ դրամ) բացի, Վիվա-ՄՏՍ-ի՝ 2019թ. հունվարի 1-ի դրությամբ առկա 6 միլիարդ դրամի գերավճարը, որը կատարվել է նախորդող ժամանակաշրջանում, մարվել է 2019թ առաջացած հարկային պարտավորությունների հաշվին:
«Հետեւաբար, Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից 2019թ. հաշվետու ժամանակաշրջանի համար կատարված հարկային պարտավորությունների մասով վճարումները փաստացի կազմում են 15.88 միլիարդ դրամ, այլ ոչ թե՝ 9.88 միլիարդ դրամ: Հաշվի առնելով վերոհիշյալը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը խոշոր հարկատուների վերը նշված ցուցակում կզբաղեցներ ոչ պակաս, քան 7-րդ հորիզոնականը՝ իրականացված հարկային պարտավորությունների ծավալով հանդիսանալով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատարը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը նաեւ հարկ է համարում տեղեկացնել, որ ընկերության կողմից պետական բյուջե նախկինում կատարված գերավճարների «մաշեցումն» իրականացվում է 2017թ-ի դեկտեմբերից»:
Գործունեության ողջ ընթացքում, Վիվա-ՄՏՍ-ի կողմից ՀՀ պետական բյուջե վճարված հարկային պարտավորությունները կազմել են շուրջ 259 միլիարդ դրամ:

16:29 | 31.01.20 | Новости | 18301
Вива-МТС прокомментировала свою позицию в списке крупных налогоплательщиков 2019 года, опубликованном Комитетом госдоходов Армении.
В компании отметили, что кроме выполненных налоговых обязательств (9.88 млрд драмов) в отчетный период (январь-декабрь 2019г.) существующая по положению на январь 2019г. переплата в 6 млрд драмов, которая была осуществлена в предыдущий период, была погашена за счет налоговых обязательств 2019 г.
«Следовательно выплаты по части налоговых обязательств компанией Вива-МТС за отчетный период 2019 г. фактически составляют 15.88 млрд драмов, а не 9.88 млрд драмов. Учитывая данный факт, в списке крупных налогоплательщиков Вива-МТС займет не ниже 7-го места, являясь лидером телекоммуникационной сферы по объему уплаченных налогов.
Вива-МТС считает также необходимым сообщить, что погашение осуществленных ранее переплат в госбюджет осуществляется с декабря 2017 г.».