11:24 | 07.02.20 | Նորություններ | 18773
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) ջանքերով, Վայոց ձորի մարզի Արփի գյուղում լուսավորվել է եւս 4 փողոց` շուրջ 2300մ երկարությամբ ճանապարհ:
Տեղակայվել է էներգախնայող 60 լուսատու: Ծրագրի արձանագրած արդյունքը երկարաժամկետ է եւ թիրախավորված: Այն ապահովում է ենթակառուցվածքների զարգացում, բյուջետային միջոցների խնայողություն եւ մարդ-վայրի բնություն հակասության կարգավորման նախադրյալներ:
Գյուղի բնակիչների համար, նախորդ ամռան վերջին երկու ամիսներն անցել են անսովոր ռեժիմով. նրանք գիշերները հերթապահություն են սահմանել, գյուղ մտած արջերից համագյուղացիներին պաշտպանելու համար: Վայրի կենդանիների «թիրախում» է հայտնվել գյուղի՝ մթության մեջ գտնվող հատվածը: Ծրագրի շնորհիվ, լուսավորվել է հենց այդ մասը՝ հնարավոր վտանգը հետագայում կանխելու համար:
Ժամանակակից համակարգի գործարկմանը մասնակցել են Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, Արենի համայնքի ղեկավար Հուսիկ Սահակյանը, Արփի բնակավայրի վարչական ղեկավար Գագիկ Հովսեփյանն ու համայնքի բնակիչներ:
«Այն, ինչ իրականացնում ենք այս ծրագրի շրջանակում, շատ կարեւոր է: Փորձում ենք փոխել բնության ռեսուրսներն անխնա սպառելու մոտեցումը: Դա կարեւոր է վաղվա սերնդի համար: Երբ տարբեր գյուղերում նման համակարգ ենք գործարկում, մարդիկ սկզբում գնահատում են առաջին հայացքից տեսանելին՝ վառ լուսավորությունը: Կարճ ժամանակ անց, հատկապես այնտեղ, որտեղ երկրորդ փուլն է իրականացվում, զգում են ծրագրի մյուս՝ բնապահպանական, սոցիալական, տնտեսական արդյունավետությունը: Նաեւ այն, որ երեկոյան ժամերին կա անվտանգ քայլելու հնարավորություն: Այդ ամենը թույլ է տալիս փոխել նաեւ մարդկանց մտածելակերպն ու փնտրել զարգացման այլ հեռանկարներ», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի մեկնարկն այս գյուղում տրվել է 2018թ.: Առաջին փուլով գործընկերները լուծել են գյուղի գլխավոր փողոցի արտաքին լուսավորության խնդիրը: Այդ ժամանակ կառուցվել է 51 լուսադիոդային (LED) լուսարձակից բաղկացած համակարգ եւ լուսավորվել 2կմ հատված: Այսպիսով, երկու փուլով իրականացված ծրագրի արդյունքում, գործընկեր կառույցների եւ Արենիի համայնքապետարանի համատեղ ջանքերով, Արփի գյուղում տեղակայվել է 111 LED լուսարձակ եւ լուսավորվել 4300մ հատված:
Շրջակա միջավայրի պահպանման, էներգախնայողության բարձրացման եւ համայնքային զարգացման համար, տարիների գործընկերները՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն ու FPWC-ն, չափազանց կարեւոր են համարում նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառումը:
Կենսաբազմազանությամբ հարուստ եւ հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգի ներդրումը՝ էկոգյուղերի ցանցի ստեղծման կարեւոր քայլերից է: Այս կերպ հնարավորություն է ստեղծվում գյուղերն ինտեգրել մի գործընթացում, որի հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչներն են:
Բնապահպանական եւ էներգաարդյունավետ լուսադիոդային (LED) լուսարձակները սպառում են 80%-ով պակաս էլեկտրաէներգիա եւ ծառայում են շուրջ 50 անգամ ավելի երկար: Գյուղի փողոցները կլուսավորվեն մինչեւ գիշերվա 01:00-ն: Տոնական օրերին լուսավորություն կապահովվի ամբողջ գիշերվա ընթացքում:

With joint efforts of Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife & Cultural Assets (FPWC), another 4 streets, with 2300m in length, were illuminated in Arpi village of Vayots Dzor region. As many as 60 energy-efficient lamps were installed.
The outcomes of the project are well-defined and have long-term impact. The project will provide financial savings for the community budget, lead to infrastructure development and help mitigate human-wildlife conflict of the village.
The last two months of summer were quite busy and tensed for the locals of Arpi village. The villagers had to replace each other every night on duty in order to alarm and protect their peers and children whenever bears entered the village as wild animals “targeted” the darkest section of the village.
Due to the project, the dark spots of the village are now illuminated and will prevent possible encounters with wild animals in the future.
The modern illuminating system was launched with the participation of Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, Director of FPWC Ruben Khachatryan, the Head of Areni community Husik Sahakyan, the Head of Arpi village Gagik Hovsepyan, and residents of the community.
“Everything that we do in the frame of this project has a vital importance. We try to change the mindset that allows for a ruthless exploitation of natural resources. This is crucial for the generations to come. People appreciate the most obvious impact of the project once it is implemented in its first stage: they see brightly illumination streets. The environmental, social, and economic efficiency the project offers becomes tangible after some while, especially where its second stage gets implemented. This adds to the opportunity to stay outside safely in late evening hours. Those kinds of things help change people’s mindset and look for alternative perspectives of development,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The eco-village network project was launched in Arpi village in 2018. With the first stage of the project, the main streets of the village were provided with outdoor lighting. The lighting system had 51 LED lamps illuminating 2 km of road. Thus, as a result of the two-stage project and with the joint efforts of the partners and active participation of Areni local administration, as many as 111 LED lights were installed in the village of Arpi and 4300 meter of road illuminated.
Viva-MTS and FPWC think that the newest technologies play a vital role in nature protection, community development and energy-efficacy of communities.
The installation of energy-efficient outdoor lighting system in remote settlements rich in biodiversity is one of the progressive steps towards creating the eco-village network in Armenia. Through such projects, remote villages of Armenia are integrated into a development process based on four components of environmental, economic, cultural and social sustainability.
The eco- friendly and energy efficient LED lights consume 80% less electricity and serve about 50 times longer. The streets of the village will be illuminated until 01:00 am. During holidays, the outdoor lighting will be provided throughout the night.