14:35 | 25.02.20 | Նորություններ | exclusive 6553
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը (ՁԻՀ) ներգրավված է Մոլդովայի տեխնոլոգիական կրթության ռազմավարության մշակման աշխատանքներում:
Itel.am-ի հետ զրույցում հիմնադրամում հայտնել են, որ իրականացրել են լայնածավալ հետազոտություններ՝ հասկանալու Մոլդովայում առկա իրավիճակը եւ տեխնոլոգիական կրթության ոլորտի զարգացման հիմնախնդիրները եւ մարտահրավերները:
«Արդյունքում, մշակվել եւ ներկայացվել են մի շարք մոդելներ եւ սցենարներ՝ հասցեագրված ՏՏ ոլորտի զարգացման ռազմավարական հեռանկարներին, որոնք կարող են խթանել Մոլդովայում տեխնոլոգիական կրթության զարգացումը»,- նշել են հիմնադրամում:
Հիմնադրամում հավելել են, որ ռազմավարության մշակման հարցերում ՁԻՀ-ը համագործակցում է Մոլդովայի կառավարության, USAID-ի, Տեղեկատվական եւ հաղորդակցական տեխնոլոգիաների ընկերությունների մոլդովական ասոցիացիա (ATIC) Tekwill-ի, ինչպես նաեւ Մոլդովայի տեխնիկական համալսարանի եւ Արտադրական արդյունաբերության գործատուների ասոցիացիայի (APIP) հետ:

14:35 | 25.02.20 | News | exclusive 6583
Enterprise Incubator Foundation (EIF) is working on the development of the Moldovan IT Education Strategy.
The foundation has informed Itel.am that it has carried out extensive research to understand the existing situation in Moldova and the key bottlenecks for the growth of IT education.
“As an outcome, several models and scenarios were created for the IT sector’s potential development that may further drive IT Education in the country,” EIF said.
The foundation has added that for this project EIF works closely with the Moldovan Government, USAID, the Moldovan Association of Information and Communications Technology Companies (ATIC) Tekwill, as well as the Technical University of Moldova and the Association of Manufacturing Industry Employers (APIP).