13:11 | 18.03.20 | Նորություններ | 12615
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ասել է, որ բոլոր բուհերում տարբեր մեթոդներով արդեն ապահովված է հեռավար ուսուցման իրականացումը:
Նախարարի խոսքով՝ առաջիկայում մոնիթորինգ կանեն՝ գործընթացի ամբողջականությունը հասկանալու համար։
Հանրային հեռուստաընկերության հետ համագործակցությամբ առաջիկայում եթեր կհեռարձակվեն դասախոսություններ եւ դասընթացներ։
«Ucom ընկերությունը կտրամադրի առանձին ալիք՝ 24 ժամ դասեր հեռարձակելու համար։ Հիմա կարող է ծավալն ավելի քիչ լինել, բայց մենք հավաքում ենք ուսուցիչների, որ դասեր կկարդան, ու դա կմատուցվի։ Ունենալու ենք նաեւ առանձին յութուբյան ալիք, որտեղ կլինեն այս բոլոր նյութերը։ Ընդ որում, Ucom-ի բաժանորդների համար այս ալիքում տեսանյութեր դիտելիս ինտերնետային թրաֆիք չի ծախսվի»,- նշել է նախարարը։
Նրա խոսքով՝ նախարարության ստեղծած՝ Հեռավար ուսուցման համալիր էջում ամփոփված են հեռավար կրթական ծրագրեր իրականացնող հարթակներ։
«Դպրոցական հաստատություններում մեծ ոգեւորություն ենք տեսնում։ Առանձին դեպքերում դպրոցներ, դասարաններ, ուսուցիչներ առանց մեր միջամտության սկսել են կիրառել հեռավար ուսուցման հարթակներ։ Ես ողջունում եմ նրանց։ Միասին համագործակցելով՝ մենք պետք է այս փուլը հաղթահարենք եւ օգնենք մյուս կրթական հաստատություններին եւս անցնել նման գործիքների կիրառմանը»,- նշել է Արայիկ Հարությունյանը:

13:11 | 18.03.20 | News | 12645
Armenian Minister of Education, Science, Culture and Sport Arayik Harutyunyan has stated today that all higher education institutions in the country have already launched distance learning classes.
According to him, the ministry will start monitoring the situation to fully understand the process soon.
“We have noticed significant excitement in schools. Some of them started remote classes even without the ministry’s encouragement. I welcome their initiative. Working together, we should overcome this difficult period and help other educational institutions to start using online tools,” said Harutyunyan.
According to him, the ministry’s web page provides information about the platforms of distance learning.
Additionally, in cooperation with the Public TV Company of Armenia, the Ministry of Education will broadcast lectures and workshops.
“Ucom is going to provide a channel for broadcasting lessons for 24 hours. The amount might be small right now, but we are recruiting teachers. We will also have a YouTube channel where we will post all materials. By the way, Ucom subscribers will not spend internet traffic on that channel,” said Harutyunyan.