16:30 | 19.03.20 | Հարցազրույցներ | exclusive 330111
Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt ընկերության պատվիրակությունը անցած շաբաթ ժամանել էր Հայաստան:
DataArt Armenia-ի գրասենյակում Itel.am-ը զրուցել է ընկերության ծրագրերի իրականացման գծով տնօրեն (Delivery Director) Դմիտրի Շտիլլերմանի եւ ֆինանսական գծով գլխավոր խորհրդատու Օլեգ Կոմիսարովի հետ:
Դմիտրի Շտիլլերման, ծրագրերի իրականացման գծով տնօրեն (Delivery Director)
Սա իմ առաջին այցն է Հայաստան: Առաջին տպավորություններս հիանալի են: Սա հնագույն երկիր է՝ հին մշակույթով: Մարդիկ էլ շատ ընկերասեր են:
Դմիտրի Շտիլլերմանը Դմիտրի Շտիլլերմանը
Ես հավատում եմ, որ ընկերության հայաստանյան գրասենյակը շատ խոստումնալից ապագա ունի: Չնայած նրան, որ սա իմ առաջին այցն է, բայց DataArt Armenia-ի թիմի հետ հնարավորություն եմ ունեցել աշխատել մեր տարբեր նախագծերի շրջանակում եւ իսկապես տպավորված եմ փորձառության մակարդակով:
DataArt-ը թույլ է տալիս աշխատել բազմազգ եւ դինամիկ թիմում, ինչը հիանալի հնարավորություն է: Մեր ընկերության մասնագետները հնարավորություն ունեն պարբերաբար թարմացնել տեխնոլոգիաների վերաբերյալ իրենց հմտությունները եւ փորձել նորերը:
Եթե դուք բանկ եք եւ չեք կարող նոր տեխնոլոգիաների մասնակցությամբ փորձեր կատարել ձեր հիմնական գործունեության շրջանակում, բայց նաեւ հետաքրքրված եք հայտնաբերելու այն նոր հնարավորությունները, որոնք կարող են ձեզ տալ նոր տեխնոլոգիաները, խորհուրդ եմ տալիս ստեղծել շատ փոքր ֆոկուս թիմ եւ փորձել: Այս պահի դրությամբ շատ խոշոր բանկեր փորձարկում են այս ռազմավարությունը:
Օլեգ Կոմիսարով, DataArt-ի ֆինանսական գծով գլխավոր խորհրդատու
Սա նաեւ իմ առաջին այցն է Երեւան, բայց այնպիսի տպավորություն ունեմ, կարծես առաջին անգամը չէ, որ այստեղ եմ: Ի դեպ, մենք ունենք մի շարք հայ ընկերներ եւ գործընկերներ Միացյալ Նահանգներում:
Նոր տեխնոլոգիաների, մեքենայական ուսուցման, արհեստական բանականության, բլոկչեյնի մասին այսօր շատ են խոսում: Մենք մեր հաճախորդներին սպասարկում ենք բոլոր այդ ուղղություններով եւ կարող ենք իրական կյանքում փորձարկել այդ բոլոր տեխնոլոգիաները: Սրա շնորհիվ կարող ենք կիսվել գիտելիքներով ու օգնել բիզնեսներին ճիշտ ընտրություն կատարել՝ բավարարելով սեփական հետաքրքրասիրությունը:
Օլեգ Կոմիսարովը Օլեգ Կոմիսարովը
Շատ ընկերություններ կարծում են, որ նրանք կարող են միանգամից ցատկ կատարել եւ մուտք գործել նոր ապագա: Փորձը ցույց է տալիս, որ այն ընկերությունները, որոնք նոր տեխնոլոգիաների մեջ ներդրումներ են կատարում՝ հաշվի առնելով իրենց բիզնեսի կարիքները, ընդհանուր առմամբ ավելի հաջողակ են: Մենք գիտենք նաեւ դեպքեր, երբ ընկերությունները միլիարդավոր դոլարների ներդրումներ են կատարել նոր տեխնոլոգիաների մեջ եւ 3-5 տարի անց ձախողվել:
Շատ նոր տեխնոլոգիաներ, ինչպիսիք են ամպային տխենոլոգիաները, բլոկչեյնը, մեքենայական ուսուցումը, պետք է դիտարկվեն այն տեսանկյունից, թե ինչ լրացուցիչ հնարավորություններ են դրանք տալիս բիզնեսին: Շատ դեպքերում մենք խորհուրդ ենք տալիս օգտագործել այդ նոր տեխնոլոգիաները`մտքում ունենալով այս հեռանկարը, եւ ոչ թե միայն այն պատճառով, որ դրանք նորաձեւ են:
Նոր ապագա մուտք գործելու համար ընկերությունները պետք է ներդրումներ կատարեն մարդկանց եւ գիտելիքների մեջ: Այս ռազմավարությամբ ենք մենք աշխատում մեր հաճախորդների հետ եւ նրանց օգնում մուտք գործել այդ նոր ապագա:

16:30 | 19.03.20 | Интервью | exclusive 330151
Делегация компании DataArt, предлагающей IT решения в сферах финансов, здравоохранения, туризма, медиа и интернета вещей (IoT), на прошлой неделе побывала в Армении.
Itel.am побеседовал с директором по реализации программ (Delivery Director) DataArt  Дмитрием Штиллерманом и главным финансовым консультантом компании Олегом Комисаровым.
Дмитрий Штиллерман, директор по линии реализации программ (Delivery Director)
В Армении я впервые. Мои первые впечатления были замечательными. Это древнейшая страна, древняя цивилизация. А люди очень дружелюбные.
Я верю, что у армянского офиса компании большое будущее. Хотя это мой первый визит, с командой DataArt Armenia мы уже работали в рамках наших различных проектов, и я действительно впечатлен их опытом.
Дмитрий Штиллерман Дмитрий Штиллерман
DataArt позволяет работать в многонациональной и динамичной команде. И это является замечательной возможностью. У специалистов нашей компании есть возможность периодически обновлять свои технологические навыки и пробовать новые.
Если вы являетесь банком и не можете экспериментировать с новыми технологиями в рамках своей основной деятельности, но заинтересованы в том, чтобы раскрыть те возможности, которые могут дать вам новые технологии, могу дать вам совет – создать очень малую фокус-группу и попробовать. На данный момент крупные банки тестируют эту стратегию.
Олег Комисаров, главный финансовый консультант DataArt
Это мой первый визит в Ереван, но у меня сложилось такое впечатление, что я здесь не впервые. Кстати, у нас есть армянские друзья и партнеры в Соединенных Штатах.
Сегодня много говорят о новых технологиях, машинном обучении, искусственном интеллекте, блокчейне. Мы обслуживаем наших клиентов по всем этим направлениям и можем протестировать все эти технологии в реальной жизни. Благодаря этому мы можем поделиться знаниями и помочь бизнесам сделать правильный выбор.
Многие компании считают, что они смогут моментально перепрыгнуть в новое будущее. Опыт показывает, что те компании, которые делают инвестиции в новые технологии, учитывая потребности своего бизнеса, в целом, являются более удачливыми. Мы также знаем случаи, когда компании инвестировали в новые технологии миллиарды долларов, а через 3-5 лет потерпели неудачу.
Олег Комисаров Олег Комисаров
Множество технологий, таких как облачные технологии, блокчейн, машинное обучение, должны рассматриваться с точки зрения того, какие дополнительные возможности они создают для бизнеса. Во многих случаях мы советуем использовать эти технологии, удерживая в голове именно эту перспективу,  а не только потому, что они являются модными.
Чтобы шагнуть в новое будущее, нужно инвестировать в людей и знания. Так мы работаем с нашими клиентами, помогая им шагнуть в это новое будущее.