17:43 | 19.03.20 | Նորություններ | 89378
Մարտի 19-ից «Ռոստելեկոմ»-ը, համագործակցելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության հետ, ներկայացնում է նոր կրթական հեռուստաալիք՝ Hybrid Edu (ch 121), որը կհեռարձակվի ընկերության ՍՄԱՐԹ hեռուստատեսության միջոցով։
Ծրագիրն իրականացվում է «ՀԻԲՐԻԴ ՍՈԼՅՈՒՇՆԶ» ընկերության հետ համատեղ։
Hybrid Edu հեռուստաալիքի ծրագիրը ներառում է հանրակրթական դպրոցների մի շարք առարկաների վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնք հնարավոր է դիտել 7 օր catch-up-ի հնարավորությամբ։
Նրանց համար, ովքեր չեն դիտել եթերը կամ ցանկանում են ամրապնդել ուսումնական նյութերը, հեռուստաալիքի եթերում հեռարձակվող բոլոր տեսանյութերը հասանելի կլինեն նաեւ ՍՄԱՐԹ հեռուստատեսության Ֆիլմադարանի Սերիալներ բաժնի ուսուցողական հարթակում՝ ԿԳՄՍ առանձին ենթաբաժիններով:
«Ուրախ ենք աջակցելու մեր երկրում հեռավար կրթության իրականացման այս կարեւոր գործընթացին, որին միացել են ոլորտի լավագույն մասնագետներն ու ուսուցիչները։ Ստեղծված իրավիճակում շատ կարեւոր է համախմբել ուժերը եւ ապահովել հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների կրթական գործընթացների շարունակականությունը։
Կոչ ենք անում բոլորին օգտագործելու հեռավար կրթության յուրաքանչյուր գործիք՝ տեսակապեր, սոցիալական մեդիաների հարթակներ, էլեկտրոնային փոստեր եւ այլն՝ գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնելու եւ դասապրոցեսների անընդհատությունն ապահովելու համար։ Ռստելեկոմն իր տեխնոլոգիական պատրաստվածությամբ ամբողջովին պատրաստ է սպասարկել ցանկացած տեսակի էլեկտրոնային ծառայություն, որը կիրառվում է կրթության եւ այլ ոլորտներում»,- նշել է «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Յուրաքանչյուր օրվա դասցուցակ նախապես հրապարակվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։
Տեսանյութերը պարբերաբար համալրվում են եւ տեղադրվում յութուբյան հատուկ ալիքում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը գործարկել է նաեւ հեռավար ուուցման ռեսուրսների հարթակ՝ heravar.armedu.am, որտեղ հավաքված են հեռավար կրթության գործիքների հղումներ։

17:43 | 19.03.20 | Новости | 89376
С 19 марта «Ростелеком» в сотрудничестве с министерством образования, науки, культуры и спорта представляет новый образовательный телеканал – Hybrid Edu (ch 121), который будет транслироваться посредством СМАРТ телевидения.
Программа телеканала Hybrid Edu включает видеоматериалы по ряду предметов общеобразовательных школ, которые можно просматривать в течение 7 дней с возможностью catch-up.
Видеоматериалы будут доступны на образовательной платформе раздела Сериалы в фильмотеке СМАРТ телевидения – с отдельными подразделами министерства.
«Рады содействовать этому важному процессу реализации дистанционного обучения в нашей стране, к которому присоединились лучшие специалисты сферы и учителя. В сложившейся ситуации очень важно объединить усилия и обеспечить непрерывность образовательных процессов в общеобразовательных учреждениях.
Призываем всех использовать любые инструменты дистанционного образования – видеосвязь, платформы социальных медиа, электронные почты и другие, чтобы сделать учебный процесс более эффективным и обеспечить его непрерывность. Благодаря своей технической готовности Ростелеком полностью готов обеспечить любую электронную услугу, которая применяется в образовательной и других сферах»,- отметил гендиректор «Ростелеком» Армения Айк Фарамазян.
Ежедневное расписание уроков предварительно публикуется на официальной странице министерства образования, науки, культуры и спорта. Список видеоматериалов периодически пополняется и размещается на специальном канале в Youtube.