17:43 | 19.03.20 | Նորություններ | 89378
Մարտի 19-ից «Ռոստելեկոմ»-ը, համագործակցելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարության հետ, ներկայացնում է նոր կրթական հեռուստաալիք՝ Hybrid Edu (ch 121), որը կհեռարձակվի ընկերության ՍՄԱՐԹ hեռուստատեսության միջոցով։
Ծրագիրն իրականացվում է «ՀԻԲՐԻԴ ՍՈԼՅՈՒՇՆԶ» ընկերության հետ համատեղ։
Hybrid Edu հեռուստաալիքի ծրագիրը ներառում է հանրակրթական դպրոցների մի շարք առարկաների վերաբերյալ տեսանյութեր, որոնք հնարավոր է դիտել 7 օր catch-up-ի հնարավորությամբ։
Նրանց համար, ովքեր չեն դիտել եթերը կամ ցանկանում են ամրապնդել ուսումնական նյութերը, հեռուստաալիքի եթերում հեռարձակվող բոլոր տեսանյութերը հասանելի կլինեն նաեւ ՍՄԱՐԹ հեռուստատեսության Ֆիլմադարանի Սերիալներ բաժնի ուսուցողական հարթակում՝ ԿԳՄՍ առանձին ենթաբաժիններով:
«Ուրախ ենք աջակցելու մեր երկրում հեռավար կրթության իրականացման այս կարեւոր գործընթացին, որին միացել են ոլորտի լավագույն մասնագետներն ու ուսուցիչները։ Ստեղծված իրավիճակում շատ կարեւոր է համախմբել ուժերը եւ ապահովել հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների կրթական գործընթացների շարունակականությունը։
Կոչ ենք անում բոլորին օգտագործելու հեռավար կրթության յուրաքանչյուր գործիք՝ տեսակապեր, սոցիալական մեդիաների հարթակներ, էլեկտրոնային փոստեր եւ այլն՝ գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնելու եւ դասապրոցեսների անընդհատությունն ապահովելու համար։ Ռստելեկոմն իր տեխնոլոգիական պատրաստվածությամբ ամբողջովին պատրաստ է սպասարկել ցանկացած տեսակի էլեկտրոնային ծառայություն, որը կիրառվում է կրթության եւ այլ ոլորտներում»,- նշել է «Ռոստելեկոմ» Հայաստանի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ֆարամազյանը։
Յուրաքանչյուր օրվա դասցուցակ նախապես հրապարակվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։
Տեսանյութերը պարբերաբար համալրվում են եւ տեղադրվում յութուբյան հատուկ ալիքում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը գործարկել է նաեւ հեռավար ուուցման ռեսուրսների հարթակ՝ heravar.armedu.am, որտեղ հավաքված են հեռավար կրթության գործիքների հղումներ։

17:43 | 19.03.20 | News | 89314
In cooperation with Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sport, Rostelecom has launched a new educational TV channel Hybrid Edu (ch 121), which will be broadcasted via the company’s Smart TV starting from March 19.
The project is implemented in partnership with HYBRID SOLUTIONS.
Hybrid Edu programme includes materials for a number of public school subjects, which will be available with a 7-day catch-up function.
The video lessons will also be available in the Ministry of Education subsections of the Series section in the Smart TV film library.
“We are happy to support distance learning in Armenia, which has recruited the best experts and teachers. It is very important to join forces and ensure continuous educational process for educational institutions.
We call on everyone to use every distance learning tool – video calls, social media, e-mail, etc. – in order to make the process more efficient and keep the educational process going. Rostelecom with its technological capacity is fully prepared for providing any type of online service which is used in education and other sectors,” said Rostelecom Armenia CEO Hayk Faramazyan.
The daily schedules will be released on the Facebook page of the Education Ministry. The video lessons are regularly added to the Youtube channel.