11:38 | 21.03.20 | Նորություններ | exclusive 90150
Itel.am-ը դիմել է Հայաստանի կապի օպերատորներին՝ խնդրելով ներկայացնել արտակարգ ռեժիմում գործունեության մանրամասները: Պատասխանները ներկայացնում ենք ստորեւ:
Վիվա-ՄՏՍ
Արտակարգ ռեժիմի պայմաններում, Վիվա-ՄՏՍ-ի համահանրապետական բջջային ցանցը գործում է անխափան, իսկ ձայնային ու տվյալների փոխանցման ծառայությունները շարունակում են տրամադրվել բնականոն ռեժիմով: Բջջային ցանցի անխափան աշխատանքի վերահսկողությունն իրականացվում է առավել խստացված ռեժիմով, համապատասխան աշխատակազմն աշխատում է հերթափոխով:
Վիվա-ՄՏՍ-ի թողունակային հնարավորությունները թույլ են տալիս տվյալների փոխանցման ավելի մեծ ծավալների սպասարկում:
Ս.թ. մարտի 16-ից առ այսօր, շարժական ինտերնետի սպառման ծավալների էական փոփոխություն չի արձանագրվել: Սա թերեւս պայմանավորված է 4G ցանցի արդիականացման շարունակական աշխատանքներով, ինչպես նաեւ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի փաթեթների առանձնահատկությամբ, այն է՝ ձայնային ու ինտերնետի ծառայությունների համադրումը մեկ փաթեթում:
Ինտերնետ սպառող հիմնական սակագնային X, Y, Z պլանների բաժանորդները կարող են անսահմանափակ օգտվել ամենատարածված հավելվածներից, այն է՝ Viber, Whatsapp, Messenger, Zangi, Telegram, Instagram, Netflix, Snapchat, առանց հիմնական փաթեթում ներառված ինտերնետ փաթեթի մեգաբայթերն օգտագործելու, կախված սակագնային պլանից:
Հայաստանում Beeline-ը միշտ զգոն է երկրում արտակարգ իրադրությունների առաջացման դեպքերում, եւ նախապես է հոգում, որպեսզի բաժանորդները կապի մեջ մնան իրենց մտերիմների եւ համապատասխան պետական ծառայությունների հետ:
Բացի այդ, մեր ցանցերը մշտապես զարգանում եւ արդիականանում են. միայն անցած տարի մենք նոր VDSL եւ FTTB տեխնոլոգիաներով գերարագ ինտերնետ հասանելիություն ենք ապահովել Երեւանի գրեթե ամբողջ տարածքում, նաեւ հզորացրել ենք ցանցերը մի քանի քաղաքներում, այդ թվում՝ Էջմիածնում:
Այս պահի դրությամբ արդեն ունենք ինտերնետի սպառման որոշակի աճ. մարտի 13-ից 19 ն ընկած ժամանակահատվածում շարժական ինտերնետի թրաֆիկը նախորդող 7 օրերի նկատմամբ աճել է 3%-ով:
Միեւնույն ժամանակահատվածում, նախորդող 7 օրերի նկատմամբ գրանցվել է ամրակցված Ինտերնետի թրաֆիկի աճ՝ 24%-ով: Մենք պատրաստ ենք էլ ավելի մեծ ծավալներ սպասարկելու: Մեր տեխնիկական անձնակազմն աշխատում է ամեն օր՝ 24/7, որպեսզի բաժանորդները չունենան որեւէ խնդիր կապի հետ:
Հոգ տանելով մեր բաժանորդների մասին, նաեւ ապահովում ենք անհրաժեշտ տեղեկությունների անվճար հասանելիություն համացանցով եւ թեժ համարներով: Բոլոր այդ քայլերի մասին տեղեկացնում ենք ֆեյսբուքյան մեր պաշտոնական էջի եւ կարճ հաղորդագրությունների միջոցով:
«Ռոստելեկոմ»
Մարտի 13-ից մինչ օրս նկատվում է ինտերնետ թրաֆիկի աճ՝ 15-20%։
Ցանցի գերծանրաբեռնվածություն չունենք, հետեւաբար խնդիրներ չեն նկատվել։
Մեր ընկերությունը պատրաստ է ցանցի ծանրաբեռնվածության ավելի մեծ աճի։ Աշխատակիցները աշխատում են արտակարգ ռեժիմով, հնարավոր ամեն բան արվում է որակյալ եւ անխափան կապ ապահովելու համար։
Ի լրումն այս ամենի, ընկերությունը մի շարք նոր առաջարկներ է ներկայացրել այս ընթացքում՝ բաժանորդների հաճելի ժամանցն ապահովելու համար՝ անվճար ժամանցային եւ մանկական հեռուստաալիքներ, բոլոր սերիալները եւ ֆիլմերն այսուհետ անվճար են, նոր կրթական հեռուստաալիք՝ Hybrid Edu (ch121):
Բաժանորդների սպասարկումն իրականացվում է շուրջօրյա՝ հեռախոսային սպասարկման միջոցով, բաժանորդագրությունները եւ վճարումները կարելի է կատարել ընկերության պաշտոնական կայքի միջոցով։
Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում թրաֆիկի աճը կազմել է 10-20%՝ օրվա տարբեր ժամերին։
Թրաֆիկի նման աճը ոչ մի կերպ չի կարող դիտարկվել որպես գերծանրաբեռնվածություն. սա սովորական աճ է, որը ոչ արտակարգ իրավիճակներում դիտվում է սովորաբար ամսվա առաջին օրերին, իսկ երբեմն էլ կարեւոր միջոցառումների եւ հայտարարությունների առցանց հառարձակումների ժամանակ։ Ուստի եւ այս պատճառով խնդիրներ չեն առաջացել։
Հայաստանի ինտերնետ հասանելիության հետ կապված միակ խնդիրը, որն առաջացել է վերջին ժամանակահատվածում, կապված է եղել Վրաստանում վթարված կապուղիների հետ եւ կապ չունի որեւէ ինտերնետ մատակարարող ընկերության գերծանրաբեռնվածության հետ։

11:38 | 21.03.20 | Новости | exclusive 90197
Itel.am попросил операторов связи Армении представить подробности деятельности в чрезвычайном режиме.
Вива-МТС
В условиях чрезвычайного положения национальная мобильная сеть Вива-МТС работает бесперебойно, а предоставление голосовых услуг и услуг по передаче данных продолжает осуществляться в нормальном режиме. Контроль над бесперебойной работой сети осуществляется в строгом режиме.
Пропускные возможности Вива-МТС позволяют обслуживать больше объемов данных.
С 16 марта по сегодняшний день не зафиксировано существенных изменений в потреблении объемов мобильного интернета. Это, скорее всего, обусловлено непрерывными работами по модернизации сети 4G, а также особенностью пакетов Вива-МТС – синтез голосовых и интернет услуг в одном пакете.
Абоненты основных тарифных планов X, Y, Z могут безлимитно пользоваться самими популярными приложениями (Viber, Whatsapp, Messenger, Zangi, Telegram, Instagram, Netflix, Snapchat) – без расходования мегабайтов основного пакета в зависимости от тарифного плана.
Beeline в Армении всегда сохраняет бдительность при чрезвычайных положениях и заранее заботится о том, чтобы абоненты оставались на связи со своими близкими и соответствующими государственными услугами.
Кроме того, наши сети постоянно развиваются и модернизируются. Только в прошлом году мы обеспечили высокоскоростной интернет по новым технологиям VDSL и FTTB практически по всей территории Еревана. В нескольких городах, в том числе в Эчмиадзине, мы сделали сети более мощными.
На данный момент у нас уже есть некоторый рост в потреблении интернета: в период с 13 по 19 марта трафик мобильного интернета по отношению к предыдущим 7 дням вырос на 3%.
В тот же период, в отношении к предыдущим 7 дням зафиксирован рост трафика фиксированного интернета на 24%. Мы готовы обслуживать еще большие объемы. Наш технический персонал работает в режиме 24/7, чтобы у абонентов не было проблем со связью.
Проявляя заботу о наших абонентах, мы также предоставляем бесплатный доступ к необходимой информации в интернете и по номерам горячей линии. О всех шагах мы сообщаем на нашей официальной странице в Фейсбук и посредством коротких сообщений.
«Ростелеком»
С 13 марта по сегодняшний день замечается рост интернет-трафика на 15-20%.
Сеть не перегружена, проблем не выявлено. Наша компания готова к большему росту загруженности сети. Сотрудники работают в чрезвычайном режиме, делается все возможное для обеспечения качественной и бесперебойной связью.
В дополнение к этому, компания представила ряд новых предложений для досуга граждан – бесплатные развлекательные и детские каналы, бесплатные фильмы и сериалы, новый образовательный телеканал Hybrid Edu (ch121).
Обслуживание абонентов осуществляется круглосуточно посредством телефонной связи, подписки и платежи можно осуществить на официальной странице компании.
За последние две недели рост трафика в разные часы дня составил 10-20%
Подобный рост трафика не может рассматриваться как перезагруженность сети, это обычный рост, который в нечрезвычайных ситуациях наблюдается обычно в первые дни месяца, а иногда во время онлайн-трансляций важных мероприятий и заявлений. Следовательно проблем по этому поводу не возникло.
Единственная проблема доступа в интернет связана с единственной помехой, которая возникла недавно, связана с аварией на каналах связи в Грузии и не имеет отношения с перегруженностью какого-либо интернет-провайдера.