19:42 | 22.04.20 | Նորություններ | exclusive 15660
«Գալաքսի ընկերությունների խմբի» համահիմնադիր, Ucom-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանն առաջին անգամ խոսել է Ucom-ի շուրջ ծավալված իրադարձությունների մասին:
Գուրգեն Խաչատրյանը հարցազրույց է տվել Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանին՝ «Կարմիր թել» տեսազրույցների շարքի նոր հաղորդման ընթացքում:
itel-karmir-tel
Գուրգեն Խաչատրյանն ասել է, որ Ucom-ի բաժնետերերը մշտապես ունեցել են քննարկումներ եւ աշխատանքային վեճեր, «ինչը նորմալ պրոցես է, որն օգնում է ընկերություններին առաջ գնալ»: Նա նկատել է, որ դեռ պետք է հասկանալ, թե ինչու այդ վեճերը տեղափոխվեցին հանրային տիրույթ եւ ստացան այն սրությունը, որն իրականում չունեին:
Գուրգեն Խաչատրյանը նշել է, որ վերջին 12 տարիների ընթացքում Ucom-ի բաժնետերերն ու մենեջմենթը ունեցել են գործընկերային եւ ընկերական հարաբերություններ: Նա ասել է, որ Հայկ Եսայանը մեծ դեր է խաղացել Ucom-ի զարգացման մեջ եւ հենց այդ փաստը հաշվի առնելով իրեն առաջարկել են ոչ միայն մնալ ընկերության խորհրդի կազմում, այլեւ դառնալ վերջինիս նախագահ:
Գուրգեն Խաչատրյանը շեշտել է, որ Ucom-ը կայացել է, նախևառաջ, ընկերության շուրջ 1700 աշխատակիցների քրտնաջան եւ նվիրված աշխատակիցների շնորհիվ:
«Մենք չենք ցանկանում, որ գոնե մեկ աշխատակից հեռանա ընկերությունից եւ անելու ենք հնարավորը, որպեսզի մարդիկ շարունակեն աշխատել», - ասել է նա:
Մեկնաբանելով Հայկ Եսայանի առաջարկները՝ մեծամասնական բաժնետերերի բաժնեմասը գնելու մասին, Գուրգեն Խաչատրյանն ասել է, որ նման առաջարկների պատասխանը չի կարող տրվել ժամերի կամ օրերի ընթացքում:
Խոսելով «ՎԵՈՆ Արմենիա» («Բիլայն Արմենիա» ապրանքանիշ) ընկերության հետ հնարավոր գործարքի մասին, Գուրգեն Խաչատրյանն ասել է, որ վերջին տարիներին հեռահաղորդակցության ոլորտում տեղի են ունենում կոնսոլիդացիաներ, որոնց շնորհիվ օպերատորները կարողանում են պահպանել արդյունավետությունը եւ ներդրումներ անել նոր տեխնոլոգիաներում:
«Կապիտալը, որը կարող է առաջանալ միավորվող օպերատորի ստեղծումից, պիտի անպայման տնօրինվի Հայաստանում», - ասել է Գուրգեն Խաչատրյանը՝ ընդգծելով, որ այս հարցում բոլոր բաժնետերերը միակարծիք են:
Ucom-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը մեկնաբանել է նաեւ կարծիքներն այն մասին, որ հնարավոր գործարքի հիմնական նպատակը տնտեսական ոչ բարենպաստ վիճակում գտնվող Ucom-ի փրկությունն է եւ հիմնական դերակատարը պետք է լինի «Տաշիր» խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը, որը փաստացի վերահսկում է Ucom-ի բաժմետոմսերի 16 %-ը:
Գուրգեն Խաչատրյանն ասել է, որ հնարավոր գործարքի ֆինանսավորման տարբեր հնարավորություններ են քննարկվում: «Միջոցներ կարող են ներգրավվել միջազգային կառույցներից, Ucom-ը կարող է նաեւ գնալ բաց բաժնետիրական ընկերություն դառնալու ճանապարհով:
«Փրկության հարց չկա, որ ինչ-որ մեկը գա եւ փրկի: Սակայն պետք է շնորհակալություն հայտնեմ «Տաշիր գրուպի» մեր գործընկերներին՝ վերջին տարիներին նրանց արված ներդրումների վկայությունը Ucom-ի այսօրվա ցանցն է։ Շատ լավ գործընկերային հարաբերություններ ունենք», - ասել Գուրգեն Խաչատրյանը:

19:42 | 22.04.20 | Новости | exclusive 15674
Соучредитель группы компаний «Галакси», председатель Совета директоров Ucom Гурген Хачатрян впервые прокомментировал события вокруг компании Ucom.
Гурген Хачатрян дал интервью директору Медиамакс Ара Тадевосяну в рамках серии видеобесед «Красная нить».
Гурген Хачатрян заявил, что у акционеров Ucom всегда были дискуссии и рабочие споры, что является «нормальным процессом, который помогает компаниям двигаться вперед». Он заметил, что еще предстоит понять, почему эти споры стали публичными и получили ту остроту, которой на самом деле не имели.
Гурген Хачатрян отметил, что за последние 12 лет между акционерами и менеджерами Ucom были партнерские и дружеские отношения. Он сообщил, что Айк Есаян сыграл большую роль в развитии Ucom, и, учитывая этот факт, ему предложили не только остаться в составе совета компании, но и стать его председателем.
Гурген Хачатрян подчеркнул, что Ucom состоялся, прежде всего, благодаря усердной и преданной работе около 1700 сотрудников компании.
«Мы не хотим, чтобы даже один сотрудник ушел с работы, и сделаем все возможное, чтобы люди продолжали работать»,- сказал он.
Комментируя предложения Айка Есаяна о выкупе акций мажоритарных акционеров, Гурген Хачатрян заявил, что ответ на подобные предложения не может быть дан за несколько часов или дней.
Коснувшись возможной сделки с «ВЕОН Армения» (торговая марка «Билайн Армения»), Гурген Хачатрян отметил, что в последние годы в телекоммуникационной сфере происходят процессы консолидации, благодаря которым операторам удается сохранить эффективность и продолжать инвестировать в новые технологии.
«Капиталом, который может возникнуть в ходе создания единого оператора, должны обязательно управлять в Армении»,- сказал Гурген Хачатрян, подчеркнув, что в этом мнении едины все акционеры.
Председатель Совета директоров Ucom прокомментировал также мнения о том, что основная цель возможной сделки – спасение находящейся в неблагоприятном экономическом состоянии компании Ucom, и основная роль в этом процессе принадлежит владельцу группы компаний «Ташир» Самвелу Карапетяну, который фактически контролирует 16% акций Ucom.
Гурген Хачатрян сказал, что обсуждаются различные варианты финансирования возможной сделки. «Средства могут быть привлечены из международных структур, Ucom также может стать открытым акционерным обществом», - отметил он.
«Вопроса спасения нет, никто не должен никого спасать. Однако я должен поблагодарить наших коллег из «Ташир груп»: свидетельством их инвестиций, сделанных за последние годы, является сегодняшняя сеть Ucom. У нас очень хорошие партнерские отношения»,- подчеркнул Гурген Хачатрян.