17:06 | 08.05.20 | Նորություններ | 9753
Մայիսի 12-ին, ժամը 20:00-ին, տեղի կունենա Հայաստանի ստարտափ ակադեմիայի հինգերորդ շրջափուլի դեմո օրը։ COVID-19 համավարակով պայմանավորված՝ այս անգամ այն կկազմակերպվի հեռավար ձեւաչափով եւ կհեռարձակվի Facebook-ով եւ YouTube-ով։
Հայաստանի ստարտափ ակադեմիան նախաաքսելերացիոն ծրագիր է, որն օգնում է վաղ փուլերում գտնվող ստարտափներին ներդրումներ ներգրավել, ինչպես նաեւ մուտք գործել տարածաշրջանային եւ համաշխարհային առաջատար աքսելերատորներ: Ծրագիրը հարմարեցված է յուրաքանչյուր ստարտափի կարիքներին եւ ներառում է թիմերի հետ աշխատանք հաճախորդների զարգացման մեթոդոլոգիայով, մենթորություն, փիչինգ, սեմինարներ եւ քննարկումներ փորձառու ձեռներեցների հետ:
Ծրագրի հինգերորդ շրջափուլն իրականացվել է European Fund for Southeast Europe (EFSE) Entrepreneurship Academy (Հարավարեւելյան Եվրոպայի եվրոպական հիմնադրամի (ՀԵԵՀ) Ձեռնարկատիրության ակադեմիայի) աջակցությամբ՝ EU4Business նախաձեռնության ներքո։
Դեմո օրվա ընթացքում 13 ստարտափների հիմնադիրներ կներկայացնեն իրենց գաղափարները: Այս շրջափուլում ընդգրկված են եղել ստարտափներ տարբեր ոլորտներից, այդ թվում՝ մեդիա, առողջապահություն, տուրիզմ, հաղորդակցություն եւ այլն։ Այս շրջափուլի ստարտափ հիմնադիրների գրեթե 40%-ը կանայք են։ Ստարտափներից 8-ն իրենց գաղափարները հանրությանը ներկայացնելու են առաջին անգամ։
Հիմնադիրները իրենց ընկերությունները կներկայացնեն օնլայն հանդիսատեսին։ Վերջիններս կարող են հարցեր ուղղել Facebook-ի կամ Youtube-ի ալիքի մեկնաբանություններ դաշտում կամ Twitter-ում՝ նշելով այն թիմի անունը, որին ուղղված է հարցը (օրինակ՝ #ASAiBala)։ Ցանկացողները կարող են նաեւ կապ հաստատել անմիջապես հիմնադիրների հետ։ Վերջիններիս կոնտակտային տվյալները, ինչպես նաեւ ստարտափների մասին կարճ նկարագրությունները հասանելի են Ստարտափ Ակադեմիայի կայքում։
Նախորդ շրջափուլերի շրջանավարտներից մի քանիսը կկիսվեն իրենց առաջընթացով եւ ծրագրի ավարտից հետո ունեցած ձեռքբերումներով:
Շրջանավարտները միասին ներգրավել են ավելի քան 3 միլիոն եվրո՝ վենչուրային կապիտալի ֆինանսավորման եւ դրամաշնորհների ձեւով, հաղթանակներ են արձանագրել «WCIT 2019» ՏՏ համաշխարհային համաժողովի եւ Index Ventures Tech Summit-ի շրջանակներում, ինչպես նաեւ կրթաթոշակներ են ստացել Դրեյփերի համալսարանում ուսանելու համար։
SmartGateVC վենչուրային ֆոնդի գործընկեր Աշոտ Արզումանյանը նշում է. «Մենք ոգեշնչված ենք՝ տեսնելով ձեռներեցների նոր ալիքը, ովքեր միանում են Հայաստանի ստարտափ համայնքին: Սա հնարավոր է դառնում Եվրամիության շարունակական աջակցության, ինչպես նաեւ տեղական եւ միջազգային մենթորների համայնքի ակտիվ ներգրավվածության շնորհիվ»:
«Հաջողություն եմ մաղթում դեմո օրվա բոլոր մասնակիցներին։ Այս փուլին հասնելու համար նրանք շատ ջանք են թափել։ EFSE-ն հավատում է, որ hատկապես նման դժվարին պահերին այսպիսի ծրագրերը նպաստում են ձեռներեցության աճին՝ լավ գաղափարները կապելով անհրաժեշտ ռեսուրսներին»,- ընդգծում է EFSE Development Facility (ՀԵԵՀ զարգացման հիմնադրամի) նախագահ Մարկուս Ասչենդորֆը:
Նշենք, որ EFSE Entrepreneurship Academy (ՀԵԵՀ Ձեռնարկատիրության ակադեմիան) EFSE Development Facility (ՀԵԵՀ զարգացման հիմնադրամի) նախաձեռնությունն է։
Նախաաքսելերացիոն ծրագրի շրջանակներում, թիմերը անցնում են 12-շաբաթյա ինտենսիվ ծրագիր, որն իր մեջ ներառում է տարբեր ոլորտների առաջատար եւ պրոֆեսիոնալ մենթորների հետ աշխատանք, հաճախորդների զարգացման մեթոդոլոգիայի գործնական կիրառում եւ փիչինգ՝ ակադեմիայի թիմի օգնությամբ, ինչպես նաեւ շաբաթական սեմինարներ եւ քննարկումներ փորձառու ձեռներեցների հետ:
Այս շրջափուլի մասնակիցներն արդեն իսկ զգալի աճ են արձանագրել։ Մասնավորապես, նրանցից ոմանք ձեռք են բերել իրենց առաջին օգտատերերին կամ ընդլայնել են հաճախորդների թիվը, մյուսները փորձարկել են իրենց գաղափարները եւ ընտրել հստակ ուղղություններ։ Սրա հետ մեկտեղ, թիմերը ձեռք են բերել գիտելիքներ եւ հմտություններ շուկայի վերլուծության, ներդրումների ներգրավման, վաճառքի, մարքեթինգի, բիզնես մոդելի ձեւավորման, փիչինգի եւ այլնի վերաբերյալ:
Կիսվելով իր տպավորություններով՝ 5-րդ շրջափուլի մասնակից Dowork.ai ստարտափի հիմնադիր Մուշեղ Գեւորգյանը նշում է. «Բիզնեսի որոշիչ կողմերից մեկը գործընկերների, հաճախորդների եւ թիմակիցների հետ փոխհարաբերություններն են, եւ նոր հարաբերությունների ստեղծման լավագույն միջոցը արդեն գոյություն ունեցող ցանցերին միանալն է: Հայաստանի Ստարտափ Ակադեմիան հնարավորություն է տալիս մուտք ունենալ նման ցանցի»:
Դեմո օրվա մասին թարմացված տեղեկատվություն ստանալու համար կարող եք գրանցվել Eventbrite-ում այստեղ։ 5-րդ շրջանի մասին տեսանյութ-զեկույցը կարող եք տեսնել այստեղ:

On May 12, 8:00 PM EVN time, Armenia Startup Academy will hold the Demo Day of the fifth batch of startups. Following the outbreak of COVID-19, the demo day will be in remote format via Facebook and YouTube.
The Armenia Startup Academy is a pre-acceleration program designed to prepare startups to raise pre-seed capital as well as to enter leading regional and global accelerators. The program is tailored to each startup’s needs and involves knowledge-sharing sessions, individual work with mentors, customer development tracking, and pitching practice. The fifth batch of the program was implemented with the instrumental support of the EFSE Entrepreneurship Academy under the EU4Business initiative.
Founders of 13 startups will present their ideas during the remote Demo Day. This cohort consists of companies representing a diverse set of industries including healthtech, media, AI/ML, business and customer solutions. Nearly 40% of the companies of this cycle are led by female founders. 8 of the startups will be presenting their idea to the public for the first time.
The entrepreneurs will pitch their companies in front of the digital audience. Attendees can ask their questions in the Facebook and Youtube event live chats or tweet them by using hashtags to mention the team their question is directed to (e.g.: #ASAiBala). They are also welcome to contact the founders directly - team member contacts can be found on the webpage alongside startup descriptions.
Some of the alumni of the previous batches will share their progress and achievements after graduation. The program alumni have already raised more than €3M in VC funding, won pitching competitions during WCIT 2019 and Index Ventures Tech Summit, etc. and were awarded scholarships for studying at Draper University.
Ashor Arzumanyan, partner at SmartGateVC and co-founder of Armenia Startup Academy says:
“We are inspired to see a new wave of entrepreneurs joining the startup community of Armenia. This is possible thanks to the continuous support of the European Union and the proactive involvement of the community of local and international mentors.”
Markus Aschendorf, Chairperson of the EFSE Development Facility which runs the EFSE
Entrepreneurship Academy said: “Good luck to the participants at the Demo Day! They have
worked hard to get here. Especially in difficult times like these, EFSE believes in nourishing the
roots of entrepreneurship through programs that connect good ideas to the resources they
need.”
During the pre-accelerator, participating teams go through a 12-week intensive program that provides mentorship by high-profile professionals and industry specialists along with customer development and milestone tracking with the guidance of the Academy team, highlighted by regular pitching practice sessions. The teams also participate in weekly sessions, talks, and workshops with experienced entrepreneurs.
The companies of this fifth batch are seeing noticeable progress: some have acquired their first users or onboarded more customers, while others have tested the validity of their ideas and chosen verticals to focus on. The teams have also gained knowledge and skills in market analysis, fundraising, sales, marketing, business model generation, pitching and more.
"One of the decisive aspects of our business has been the relationships with colleagues, partners, customers, and teammates, and the best way of creating new relationships is to join the already existing networks. Armenia Startup Academy is providing access to such a network," said Mushegh Gevorgyan, the founder of Batch 5 startup Dowork.ai.
Register on Eventbrite to receive updates and follow up information on the event. See a 6-minute video report about the 5th batch here.