17:25 | 20.05.20 | Նորություններ | 18880
ՎԵՈՆ խումբը (գլխամասը՝ Ամստերդամում) հրապարակել է տարեկան սոցիալական պատասխանատվության հաշվետվությունը, որում ներկայացված է խմբի առաջխաղացումը եւ դրական ազդեցությունը՝ ներկայացված երկրների հասարակությունների վրա:
Մասնավորապես, ներկայացված են հիմնական ընդհանուր տնտեսական արդյունքները, էթիկայի կանոններին համապատասխանությանը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաեւ ընկերությունների կողմից կատարած սոցիալական ներդրումները:
Որպես խոշոր միջազգային ընկերություն, ՎԵՈՆ-ն իր նպատակն է համարում աշխատել ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման հիմնական չորս նպատակների (Sustainable Development Goals) ուղղությամբ, այդ թվում` որակյալ կրթության (թվային գրագիտության) եւ արտադրության ու նորարարության (ստարտափ էկոհամակարգի զարգացում):
Հայաստանը հաշվետվության մեջ ներկայացված է մասնավորապես իր թվային գրագիտությանն ուղղված՝ «Թվային հնարավորություններ աշակերտների համար» նախագծով, որը 2019 թ. իրականացվել է Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ: Նախագծի շրջանակում Հայաստանի չորս մարզերի 100 դպրոցականներ երկրի առաջատար փորձագետների օգնությամբ սովորել են օգտվել թվային տարբեր գործիքներից իրենց ամենօրյա ուսումն առավել արդյունավետ կազմակերպելու համար:
«Մենք ուրախ ու հպարտ ենք լինել ՎԵՈՆ խմբի լիիրավ անդամ եւ լիովին կիսում ենք խմբի մոտեցումը սոցիալական պատասխանատվությանը: Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանում Beeline-ի կողմից իրականացվող հրաշալի նախագծերը կօգնեն մեր երիտասարդներին տիրապետել ժամանակակից թվային գործիքներին, ստեղծել իրենց սեփական ապագան եւ թողնել իրենց հետքը»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նշենք, որ հետեւելով խմբի քաղաքականությանը, Հայաստանում Beeline-ն անցած տարվա ընթացքում իրականացրել է թվային գրագիտությանն ուղղված նախագծեր Թումո կենտրոնի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ, ինչպես նաեւ ստարտափների աջակցության ծրագրեր, որոնց թվում են Սեւան ստարտափ սամմիթը՝ «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի հետ, StartHub հարթակը՝ Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոնի հետ, Beeline ստարտափ ինկուբատորը՝ BANA – Հայաստանի հրեշտակ ներդրողների ցանցի հետ եւ Տվյալագիտության ամառային դպրոցը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հետ:

17:25 | 20.05.20 | News | 18855
VEON Group (headquartered in Amsterdam) has published its annual social responsibility report, which presents VEON’s progress and positive impact on the societies in the countries where the group operates.
Armenia is represented in the report via the “Digital opportunities for school students” program, which was implemented in 2019 in cooperation with the Child Development Foundation. In the framework of the program, leading local experts helped 100 school students in 4 marzes of Armenia learn to use a variety of digital tools to make educational process more efficiently organized.
“We are happy and proud to be a full-fledged member of VEON Group and we fully share the group’s approach to social responsibility. We are certain that the wonderful programs, implemented by Beeline Armenia, will help young people in this country to master modern digital tools, create their own future, and leave their mark,” said Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
Following the group’s policy, Beeline Armenia implemented digital literacy programs in cooperation with TUMO Center for Creative Technologies and Child Development Foundation, as well as support programs for startups, including Sevan Start Summit (in cooperation with Startup Armenia Foundation), StartHub platform (with Technological Development Center), Beeline Startup Incubator (with Business Angel Network of Armenia - BANA) and Data Science Summer School (with American University of Armenia).