17:25 | 20.05.20 | Նորություններ | 18880
ՎԵՈՆ խումբը (գլխամասը՝ Ամստերդամում) հրապարակել է տարեկան սոցիալական պատասխանատվության հաշվետվությունը, որում ներկայացված է խմբի առաջխաղացումը եւ դրական ազդեցությունը՝ ներկայացված երկրների հասարակությունների վրա:
Մասնավորապես, ներկայացված են հիմնական ընդհանուր տնտեսական արդյունքները, էթիկայի կանոններին համապատասխանությանը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված քայլերը, ինչպես նաեւ ընկերությունների կողմից կատարած սոցիալական ներդրումները:
Որպես խոշոր միջազգային ընկերություն, ՎԵՈՆ-ն իր նպատակն է համարում աշխատել ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման հիմնական չորս նպատակների (Sustainable Development Goals) ուղղությամբ, այդ թվում` որակյալ կրթության (թվային գրագիտության) եւ արտադրության ու նորարարության (ստարտափ էկոհամակարգի զարգացում):
Հայաստանը հաշվետվության մեջ ներկայացված է մասնավորապես իր թվային գրագիտությանն ուղղված՝ «Թվային հնարավորություններ աշակերտների համար» նախագծով, որը 2019 թ. իրականացվել է Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ: Նախագծի շրջանակում Հայաստանի չորս մարզերի 100 դպրոցականներ երկրի առաջատար փորձագետների օգնությամբ սովորել են օգտվել թվային տարբեր գործիքներից իրենց ամենօրյա ուսումն առավել արդյունավետ կազմակերպելու համար:
«Մենք ուրախ ու հպարտ ենք լինել ՎԵՈՆ խմբի լիիրավ անդամ եւ լիովին կիսում ենք խմբի մոտեցումը սոցիալական պատասխանատվությանը: Մենք վստահ ենք, որ Հայաստանում Beeline-ի կողմից իրականացվող հրաշալի նախագծերը կօգնեն մեր երիտասարդներին տիրապետել ժամանակակից թվային գործիքներին, ստեղծել իրենց սեփական ապագան եւ թողնել իրենց հետքը»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
Նշենք, որ հետեւելով խմբի քաղաքականությանը, Հայաստանում Beeline-ն անցած տարվա ընթացքում իրականացրել է թվային գրագիտությանն ուղղված նախագծեր Թումո կենտրոնի եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ, ինչպես նաեւ ստարտափների աջակցության ծրագրեր, որոնց թվում են Սեւան ստարտափ սամմիթը՝ «Ստարտափ Արմենիա» հիմնադրամի հետ, StartHub հարթակը՝ Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոնի հետ, Beeline ստարտափ ինկուբատորը՝ BANA – Հայաստանի հրեշտակ ներդրողների ցանցի հետ եւ Տվյալագիտության ամառային դպրոցը Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի հետ:

17:25 | 20.05.20 | Новости | 18875
Группа ВЕОН (штаб-квартира в Амстердаме) опубликовала годичный отчет по социальной ответственности, в котором представлен прогресс группы и положительное влияние на общество представленных стран.
Армения в отчете представлена программой «Цифровые возможности для школьников», направленной на развитие цифровой грамотности среди учеников общеобразовательных школ. Программа была реализована в 2019г. совместно с Фондом детского развития. В рамках проекта 100 школьников из четырех областей Армении при помощи ведущих экспертов страны овладели различными цифровыми инструментами, чтобы максимально эффективно организовать свой ежедневный образовательный процесс.
«Мы гордимся тем, что являемся полноправными членами группы ВЕОН и полностью разделяем подход группы к социальной ответственности. Мы уверены, что замечательные проекты, осуществляемые Beeline в Армении, помогут нашей молодежи освоить современные цифровые технологии, создать свое собственное будущее и оставить свой след»,- отметил гендиректор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
Отметим, что, следуя политике группы, Beeline в Армении в течение прошлого года осуществляла программы по цифровой грамотности совместно с центром Тумо и Фондом детского развития. Компания уделяет особое внимание также программам поддержки стартапов, среди которых Sevan Startup Summit – совместно с фондом «Стартап Армения», платформа StartHub – совместно с центром технологического развития, Beeline Startup Incubator– совместно с Сетью бизнес ангелов Армении BANA и Летняя школа науки о данных – совместно с Американским университетом Армении.