12:26 | 12.06.20 | Նորություններ | 12104
SuperAnnotate հայաստանյան ստարտափը սաղմնային ներդրման շրջափուլում 3 մլն դոլարի ֆինանսավորում է ստացել Point Nine Capital-ի, Runa Capital-ի եւ Fathom Capital-ի կողմից։ Այս փուլում մասնակցում էին նաեւ նախորդ ներդրողները՝ Berkeley SkyDeck Fund-ը եւ Plug and Play Ventures-ը:
SuperAnnotate-ը մեքենայական ուսուցման ինժեներների եւ անոտացիա իրականացնող թիմերի համար նախատեսված արհեստական բանականությամբ օժտված անոտացիոն հարթակ է։
Ստարտափի մշակած լուծումն ամբողջովին ապահովում է նկարների անոտացիայի գործընթացների կառավարումը՝ մեքենայական ուսուցման ինժիներների եւ անոտացիա իրականացնող թիմերի միջեւ: SuperAnnotate-ի միջոցով անոտացիոն գործողությունները կատարվում են մինչեւ տասն անգամ արագ՝ միեւնույն ժամանակ պահպանելով անոտացիայի ոլորտում աշխատանքի ճշգրտության առաջատար մակարդակը: Փետրվարին օնլայն հարթակի թողակումից ի վեր ընկերությունն արդեն գրավել է ավելի քան 3000 օգտատեր՝ համակարգչային տեսողության բնագավառի ավելի քան 100 ընկերություններից, ինչպես նաեւ անոտացիոն ծառայություններ մատուցողներից:
SuperAnnotate-ի կառուցած հարթակը ապահովում է համապարփակ (ամբողջական) համակարգեր օգտատիրոջ, տվյալների եւ որակի կառավարման համար` համակցված մեքենայական ուսուցման առաջադեմ գործիքների հետ։ Այդպիսիք են իտերացիոն մոդելի վարժեցումը (Iterative model traianing), օբյեկտների կանխատեսումը եւ ընկերության արտոնագրված սեգմենտացիայի տեխնոլոգիան`ինչը բերում է փիքսել ճշգրիտ անոտացիայի գործառույթների բազմակի արագացման։
Բացի այդ, հարթակը ընկերություններին հնարավորություն է տալիս փորձնական նախագծեր ուղարկել SuperAnnotate-ի գործընկեր անոտացիոն թիմերին ընդամենը մեկ քայլով: Այդպիսով, ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում ընկերությունները կարող են ընտրել համապատասխան անոտացիոն գործընկեր ըստ գին/որակ/ժամանակ պահանջի։ Մինչ SuperAnnotate-ի գործունեության սկիզբը, այս գործընթացը ամիսների թեստավորում եւ բանակցություններ էր պահանջում:
Անոտացիայի արդյունքում մշակված տվյալները կարեւորագույն նշանակություն ունեն ինքնագնաց ավտոմեքենաների, մանրածախ առեւտրի, առողջապահության եւ այլ ոլորտների առաջխաղացման համար։ Ակնկալվում է, որ անոտացիոն գործիքների շուկան մինչեւ 2027 թվականը կհասնի 2,57 միլիարդ դոլարի արժողությանը:
Արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման ծրագրերի զգալի մասում տվյալների նախապատրաստումը եւ ինժեներական աշխատանքները տանում են ժամանակի ավելի քան 80%-ը:
Կալիֆորնիայի համալսարանի (Բերկլիի) մեքենայական ուսուցման առաջատար գիտաշխատող եւ պրոֆեսոր Փիթեր Աբբելը, ով նաեւ ընկերության խորհրդատուներից է, նշել է. «Այս դժվարին ժամանակաշրջանում այդպիսի մեծ ներդրում ստանալու ունակությունը վկայում է SuperAnnotate-ի տեխնոլոգիայի արժեքի մասին, որը նրանք ապահովում են սեմանտիկ սեգմենտացիայի մեջ, եւ վերջինիս կարողությունը զգալիորեն բարձրացնելու անոտացիոն աշխատանքների արդյունավետությունը»:
Միաժամանակ, Շարեմ Ռումին՝ տվյալների պիտակավորման մաշտաբային ծառայության Acme AI-ի գործադիր տնօրենը, ասում է. «Համեմատ նմանատիպ այլ հարթակների՝ SuperAnnotate ի ալգորիթմը հնարավորություն է տալիս անոտատորներին աշխատել շատ ավելի արագ առանց սխալներ թույլ տալու: Նրանց արտոնագրված սմարթ սեգմենտացիոն տեխնոլոգիան հնարավորություն է տալիս մի քայլով կատարել այնպիսի առաջադրանքներ, որոնք նախկինում պահանջում էին շատ ժամանակ եւ ճշգրտություն, եւ սա ֆենոմենալ է»:
«Հրապարակվելով ընդամենը երեք ամիս առաջ՝ մենք չափազանց ոգեւորված էինք մեր հարթակի՝ հազարավոր մեքենայական ուսուցման ինժիներների եւ մեծ անոտացիոն թիմերի կողմից բարձր մակարդակի ընդունելությունից», - ասում է SuperAnnotate- ի գլխավոր տնօրեն Տիգրան Պետրոսյանը: «Սա ապացուցում է, որ մենք ստեղծում ենք յուրահատուկ մի բան, որը հաճախորդները գնահատում են: Դա մեզ դարձնում է շատ հպարտ եւ էլ ավելի է պարտավորեցնում տքնաջան աշխատել մեր համայնքին բավարարելու համար»:
SuperAnnotate-ը հիմնադրվել է 2018թ.՝ երկու եղբայրների կողմից, ովքեր եվրոպական լավագույն համալսարանների ասպիրանտուրաներում ուսումը թողել են ամենաարագ եւ սմարթ անոտացիոն գործիքը ստեղծելու համար:
Ստարտափի ստեղծած սմարթ սեգմենտացիայի տեխնոլոգիան, որը մշակվել է համահիմնադիր եւ տեխնոլոգիական գծով տնօրեն Վահան Պետրոսյանի կողմից Շվեդիայի KTH Royal Technology Institute-ի ասպիրանտուրայում սովորելու տարիներին, դարձել է ընկերության կառուցած հարթակի առաջին առանձնահատկությունը: Այսօր SuperAnnotate-ը հանդիսանում է ոլորտի ամենահզոր անոտացիոն պլատֆորմը, որը կամուրջ է ստեղծում աշխատանքի լիարժեք ավտոմատացման եւ կայծակնային արագ ու խիստ ճշգրիտ մեքենայական ուսուցման գործիքների միջեւ:

12:26 | 12.06.20 | News | 12129
SuperAnnotate, an AI-powered annotation platform for machine learning engineers and annotation teams, raised $3M in a seed funding round led by Point Nine Capital with participation from Runa Capital and Fathom Capital. Previous investors Berkeley SkyDeck Fund and Plug and Play Ventures also participated.
SuperAnnotate is an end-to-end platform for image annotation streamlining workflows between ML engineers and annotation teams. With SuperAnnotate, annotation tasks can be completed up to 10x faster while still maintaining industry leading levels of accuracy. Only launched this February, the company has already attracted more than 3,000 users from over 100 computer vision based companies and annotation service providers.
SuperAnnotate’s platform provides comprehensive systems for user, data, and quality management combined with advanced machine learning tools such as iterative model training, object predictions, and the company’s patented segmentation technology for rapidly accelerating semantic annotation tasks.
Additionally, the platform allows companies to share small pilot projects with SuperAnnotate’s partner annotation teams in just one click. Based on the pilot results, companies can choose the right partner for their project based on requirements for price/quality/timing in just a few days. Prior to SuperAnnotate’s platform this process would take several months of testing and negotiations.
Annotated data is paramount for advances in self-driving cars, retail, healthcare and other industries; the market for data annotation tools is expected to reach $2.57 billion by 2027. Data preparation and engineering tasks represent over 80% of the time consumed in most AI and Machine Learning projects.
Pieter Abbeel, one of the company's advisors and a leading researcher and professor in machine learning at University of California, Berkeley stated, "SuperAnnotate's ability to raise such a robust seed investment in this difficult time is a testament to the value of the technologies that they are providing around semantic segmentation and their ability to significantly increase the efficiency of annotation."
In addition, Sharek Roomy, the CEO of Acme AI, a data labeling service provider at scale said, “SuperAnnotate’s algorithm allows annotators to work at a much faster rate without making errors compared to the rest of the platforms out there. Their patented smart segmentation technology makes it possible for some tasks that previously required a lot of time and precision to be completed in a single click, which is phenomenal.”
“Having launched publicly only three months ago, we were very overwhelmed by such a high level of organic adoption of our platform from thousands of ML engineers and large annotation teams,” said SuperAnnotate’s CEO Tigran Petrosyan. “This shows that we are building something unique that customers value. That makes us very proud and humbled and motivates us to work even harder to satisfy our community.”
“At Point Nine, we’ve been investing in the picks and shovels of software for 10 years now, backing companies such as Contentful in the CMS space or Algolia in the search space. We believe that starting with annotation, SuperAnnotate has the potential to become a critical part of the next generation of software thanks to its built-in perception capabilities. We’re proud to be a small part of that journey.”
SuperAnnotate was founded in 2018 by two brothers who dropped out of their machine learning PhDs from top European Universities to build the fastest and smartest annotation tools. SuperAnnotate’s smart segmentation technology, developed by CTO Vahan Petrosyan while doing his PhD at KTH Royal Institute of Technology, Sweden, became the first feature in the company’s platform. Today, SuperAnnotate has become the industry’s most powerful annotation platform bridging together best-in-class workflow automation with lightning-fast and highly accurate machine learning tools.