10:31 | 02.07.20 | Նորություններ | 20076
Վիվա-ՄՏՍ-ն ամփոփում է իր գործունեության 15 տարվա արդյունքները: Գործունեության հիմնական ձեռքբերումներն ու դրանց հիմքում ընկած արժեքները ներկայացված են ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում, ինչպես նաեւ՝ ընկերության յություբյան պաշտոնական էջում:
Վիվա-ՄՏՍ-ն անցել է մարտահրավերներով հարուստ ուղի՝ իր բջջային հզոր ցանցը հասանելի դարձնելով բնակչության 99.8%-ին: Տարիների ձեռքբերումները շոշափելի են հատկապես նորարարական տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Վիվա-ՄՏՍ-ը  Հայաստանում առաջինն է գործարկել  ինչպես երրորդ սերնդի (3G) համահանրապետական ցանցը, այնպես էլ՝ չորրորդ սերնդի (4G) ցանցը 2010-ին` Հայաստանն ընդգրկելով 4G ցանց ունեցող պետությունների առաջին տասնյակում, ինչը կարեւոր քայլ էր աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա երկրի դիրքն ամրապնդելու ու միջազգային հեղինակությունը բարձրացնելու հարցում: Որպես տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցային տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի առաջատար, Վիվա-ՄՏՍ-ը նաեւ իրականացնում է ՏՀՏ ոլորտի զարգացմանն ուղղված ծրագրեր, ներառյալ՝ Հայաստանում ստարտափ ընկերությունների զարգացմանն աջակցելը:
Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունն (ԿՍՊ) առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Վիվա-ՄՏՍ-ի առաքելության մեջ: 15 տարվա ընթացքում ընկերությունն իրականացրել է շուրջ 29 միլիարդ դրամի սոցիալական ներդրում՝ հասարակական կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում: ԿՍՊ շրջանակում ընկերությունը նաեւ կիրառում է նորարարական լուծումներ, մասնավորապես՝ մարզերում, ներառյալ՝ սահմանամերձ համայնքներում ներդնելով այլընտրանքային էներգիայով սնվող՝ լուսավորության ու ջեռուցման ժամանակակից ու ծախսարդյունավետ համակարգեր:
Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի ինքնատիպ դիմագիծ. այն ազգային մտածելակերպով տեխնոլոգիական ժամանակակից ընկերություն է: Ֆեյսբուքյան տեսաուղերձում Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրել է այն հիմնական արժեքները, որոնք թույլ են տվել ամուր հիմքերի վրա դնել ընկերությունն ու ապահովել հետագա զարգացումը:
«Վիվա-ՄՏՍ-ի ցանցը կառուցվել է զրոյից, ու թերեւս դա է պատճառը, որ մեր թիմն այսքան կուռ ու համերաշխ է, մեկս մյուսին հասկացող, ու մեր հավաքական կամքը՝ այսքան զորեղ: Ուժեղ թիմը դա ուժեղ անհատների, զրոյից արժեք ստեղծած ու կայացած մասնագետների ամբողջությունն է՝ մեր ամենամեծ արժեքը: Մենք ընտանիք ենք. մենք հոգ ենք տանում միմյանց համար, միասին ուրախանում ենք, միասին՝ տխրում, իրար ներում ենք ու ներում հայցում, ինչպես ցանկացած ամուր ընտանիքում: Մենք միասին ենք կայացել ու կայանում, միմյանցից ենք սովորել ու սովորում, մենք մարդիկ ենք, ովքեր միասին երկար ճանապարհ են անցել, միմյանց ձեռք մեկնել, միմյանց ճանաչել: Ու մեր սիրելի բաժանորդների հետ միասին, մենք մեծ ուժ ենք», - նշել է գլխավոր տնօրենը:
2005 թվականին մուտք գործելով շուկա՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն արմատապես փոխեց տարիներ շարունակ գոյություն ունեցող իրավիճակը. Հայաստանում վերացավ մենաշնորհը բջջային կապի ոլորտում: Բջջային կապը դարձավ լիովին հասանելի: Ապահովվեց մրցակցային առողջ միջավայր ու ընձեռվեց օպերատորի ընտրության հնարավորություն: Թողարկվեցին հետվճարային ու կանխավճարային քարտեր, կորպորատիվ լուծումներ՝ մեծ, միջին ու փոքր ձեռնարկությունների համար: Մարդիկ ստացան անկաշկանդ շփվելու հնարավորություն՝ մատչելի սակագներով: Բջջային կապի հիմնական կայաններ տեղադրվեցին ամենահեռավոր ու քիչ բնակեցված գյուղերում, բարդ ռելիեֆ ունեցող վայրերում՝ հաճախ անտեսելով բիզնեսի ամենակարեւոր՝ ներդրումների վերադարձելիության սկզբունքը:
«Մենք եղել են Վիվասել, դարձել ենք Վիվա-ՄՏՍ: Միջուկը Վիվան է, հայի կողմից ստեղծված արժեքը, որն ունի հայկական ինքնություն, հայեցի մտածելակերպ, հայկական ոգի: Վիվա-ՄՏՍ-ը կայացած կառույց է, աշխատասեր հայ մարդու զգացմունքի, կամքի, եռանդի, ստեղծագործ մտքի մարմնավորում», - նշել է ընկերության գլխավոր տնօրենը:
Վիվա-ՄՏՍ-ն այսօր արդեն ունի ավելի քան 2 միլիոն բաժանորդ: Ռալֆ Յիրիկյանի խոսքով՝ ընկերությունը դեռ շատ երիտասարդ է ու շատ խոստումնալից: Գլխավոր տնօրենն առանձնահատուկ նշել է բաժանորդները մեծ ներդրումն ընկերության՝  հաջողությունների հասնելու հարցում:
«Մեր հաջողություններով պարտական ենք ձեզ, հարգելի բաժանորդներ: Ձեր վերաբերմունքը՝ հավատարմությունն ու վստահությունը, համակրանքն ու քննադատությունը, գնահատանքն ու պահանջկոտությունը, օգնել են, որպեսզի մենք դառնանք այն, ինչ այսօր կանք: Հայ մարդն է նպաստել 15-ամյա այս պատանու՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի կայացմանն ու զարգացմանը», - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ի ձեռքբերումները բազմաթիվ են տեխնոլոգիաների, նորարարական առաջարկների, ինչպես նաեւ տարբեր ոլորտներում ISO միջազգային մի շարք ստանդարտների համապատասխանության առումով: Ընկերության հիմնական ձեռքբերումները տարբեր ոլորտներում՝ ըստ տարիների, ներկայացված են YouTube-յան տեսանյութում:
«Կայացած ապրանքանիշեր ունենալը չափազանց կարեւոր է 21-րդ դարում: Հոգեւոր մշակույթի, արվեստի նվաճումների հետ մեկտեղ, քաղաքակիրթ աշխարհն այսօր գնահատում է ազգերի ստեղծած տնտեսական արժեքը եւս, եւ Վիվա-ՄՏՍ-ն իրավամբ այդ արժեքներից մեկն է», - եզրափակել է Յիրիկյանը:
Վիվա-ՄՏՍ-ը նոր բարձունքների է հասել նաեւ գործարար կառավարման ոլորտում: Կոտրելով կառավարման ավանդական կարծրատիպերն ու հիմնվելով համաշխարհային հարուստ փորձի վրա՝ ընկերությունն ստեղծում է նորը՝ արտադրողականության հայկական ուրույն մոդելը:
Խիստ մրցակցության պայմաններում բջջային կապի շուկայի մոտ 59% մասնաբաժին պահպանող Վիվա-ՄՏՍ-ն ունի ռազմավարական զարգացման առանձնահատուկ մոդել:
Ներկայում ընկերությունը փոխակերպման (digital transformation) փուլում է՝ հեռահաղորդակցության օպերատորից դեպի թվային համալիր ծառայություններ առաջարկող ընկերություն, որի գործառույթների շրջանակը շատ ավելին է, քան հեռահաղորդակցային ծառայությունների տրամադրումը: Դա համահունչ է ոլորտի զարգացման համաշխարհային միտումներին, ինչպես նաեւ՝ բաժանորդների աճող կարիքներին ու ակնկալիքներին: Ըստ այդմ՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն այսօր շուկայում առաջարկում է մի շարք խաղային, զվարճալիքային, ուսուցողական հավելվածներ, էլեկտրոնային դրամապանակ, բջջային հեռուստատեսություն, ամպային ծառայություններ եւ օգտակար լուծումներ՝ բիզնեսի ու ֆինանսների արդյունավետ կառավարման համար, եւ այլն:

10:31 | 02.07.20 | News | 20058
Armenia's leading telecommunications operator Viva-MTS, sums up the results of its activities led over the last 15 years. The main stages and achievements, as well as underlying values, are presented in the Facebook video message of the General Manager of the Company Ralph Yirikian and also on its official YouTube channel.
Viva-MTS has gone through a challenging path, making its powerful mobile network available to 99.8% of the population. The achievements of the years are especially tangible in the field of innovative technologies.
Viva-MTS was the first in Armenia to launch both the third generation (3G) nationwide network and the fourth generation (4G) network in 2010, including Armenia in the top ten countries with 4G network. This was a significant step for positioning the country on the worldwide technological map, thus, strengthening and enhancing the country's image internationally. As a leader in the field of information and communication technologies (ICT), Viva-MTS also implements programs aimed at the development of the ICT sector, including the development of startup companies in Armenia.
Corporate social responsibility (CSR) has a special place in Viva-MTS mission. Over the past 15 years, the Company has invested about 29 billion drams in various areas of public life. Within the framework of the CSR programs, the Company also uses innovative solutions, particularly, installing modern and cost-effective lighting and heating systems that are powered by alternative energy in regions, including borderland communities.
Viva-MTS is unique in that it is a modern technology company integrating national mentality. In the Facebook video message, Ralph Yirikian presented the key values that allowed the Company to set a solid foundation and ensure its further development.
"The Viva-MTS network has been built from scratch, and that's why our team is so strong and friendly. We understand each other, and our collective willpower is very strong. A strong team is the whole of strong individuals, professionals who have created and developed value from scratch –and it is our greatest value. We are a family. We care for each other, we rejoice together, we grieve together, we forgive each other and ask for forgiveness, as it happens in any strong family. We got stronger together, we have learned from each other, we are people who have come a long path together by supporting each other and getting to know each other. And we are strong together with our dearest customers," Mr. Yirikian said.
Entering the market in 2005, Viva-MTS radically changed the situation that had existed for years: monopoly in the field of mobile communications in Armenia disappeared and the network became fully available. A healthy competitive environment was ensured and the subscriber was given freedom of choice. Postpaid and prepaid cards were issued, as well as corporate solutions were provided for large, medium and small enterprises. People got the opportunity to communicate freely at affordable prices. Base transceiver stations have been set up in the most remote and sparsely populated villages, in areas with difficult terrain, with this, the Company often ignored the business principle of return on investment.
"We have been VivaCell, we have become Viva-MTS. The core is Viva, the value created by Armenians, which has an Armenian identity, an Armenian mentality and an Armenian spirit. Viva-MTS is an established structure, an embodiment of the feelings, of willpower, energy and creative thinking of a hard-working Armenian,” said the General Manager of the Company.
Today Viva-MTS has more than 2 million subscribers. According to Ralph Yirikian, the Company is still very young and very promising. The General Manager noted the great contribution of the subscribers to the Company's success. "Dear subscribers, we are thankful to you for our Company's success. Your attitude - loyalty and trust, sympathy and criticism, appreciation and insistence - have helped us become what we are today. The Armenian spirit has contributed to the establishment and development of this 15-year-old youngster we call Viva-MTS,” Ralph Yirikian said.
The achievements of Viva-MTS are numerous in the areas of technology, innovations, as well as in terms of a number of ISO international standards utilized in various fields. The main achievements of the Company in various fields, as per the last years, are presented in the YouTube video.
“Having well-established brands is extremely important in the 21stcentury. Along with the achievements of culture and art, the civilized world today appreciates the economic value created by nations, and Viva-MTS is truly one of those values,” Yirikian concluded.
Viva-MTS has also reached new heights in the field of business management. By breaking traditional management stereotypes and relying on rich global experience, the Company is creating a new, unique Armenian model of productivity culture.
Viva-MTS, which maintains about 59% of the mobile communication market in the face of fierce competition, has a unique model of strategic development. The Company is currently in the process of a digital transformation from a telecommunications operator to a company offering digital services, the scope of which is much more than just telecommunications services. It is in line with global trends, as well as the growing needs and expectations of customers. Accordingly, today Viva-MTS offers a number of entertainment and educational mobile applications, e-wallet, mobile TV, cloud services, useful solutions for effective business and finance management, etc.