14:06 | 09.07.20 | Նորություններ | 19042
Ucom ընկերության տեխնիկական անձնակազմը շարունակում է փուլ առ փուլ վերականգնել շարժական եւ ֆիքսված ցանցի աշխատանքը։
Հուլիսի 8-ի երեկոյան ծառայությունների անհասանելիության պատճառ է դարձել հոսանքի տատանման արդյունքում տեխնիկական հիմնական համակարգում առաջացած գերբեռնվածությունը։ Առաջացած խափանումն ազդել է նաեւ մյուս ենթահամակարգերի բնականոն աշխատանքի վրա։ Շարժական կապի ձայնային ծառայությունների, ինչպես նաեւ ֆիքսված ինտերնետի հասանելիությունն օպերատիվ կերպով վերականգնվել է մոտ 2 ժամվա ընթացքում։
Ucom ընկերության կողմից տրամադրվող այլ ծառայությունները վերջնական կարգավորում կստանան արտերկրից պատվիրված բաղկացուցիչ մասերի Հայաստան հասնելուն պես։
«Այս պահին շարժական եւ ֆիքսված ցանցերի աշխատանքն ապահովվում է պահուստային գեներատորների գործարկման շնորհիվ։ Մեր տեխնիկական անձնակազմը, որը միջազգային լավագույն ընկերություններում աշխատանքային փորձ ունեցող արհեստավարժ մասնագետներով է համալրվել, իսկապես աննախադեպ կարճ ժամանակահատվածում է խնդրին լուծում տվել։
Առանձնահատուկ շնորհակալություն եմ հայտնում հայաստանյան եւ օտարերկրյա մեր բազմաթիվ գործընկերներին, այդ թվում՝ պետական մի շարք կառույցներին, Ucom-ի կորպորատիվ ու անհատ հաճախորդներին օպերատիվ աջակցության համար։ Նշեմ, որ անհրաժեշտ բաղկացուցիչ մասերն արդեն պատվիրված են եւ Հայաստանում կլինեն հաշված օրերի ընթացքում», - ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
Հավելենք, որ նոր բաղկացուցիչ մասերի տեղադրման եւ գործարկման նպատակով իրականացվող աշխատանքները կկատարվեն գիշերային ժամերին, որպեսզի կապի հնարավոր տատանումները նվազագույն անհարմարություն պատճառեն Ucom ընկերության բաժանորդներին։

The technical staff of Ucom continues restoring the work of mobile and fixed-line networks step-by-step.
The reason for the unavailability of services in the evening of July 8 was the overload caused by power fluctuation in the main technical system. The resulting failure has also affected the normal operation of other subsystems. Access to mobile voice services, as well as fixed-line internet was operatively restored within about 2 hours.
Other services provided by Ucom will be fully restored as soon as components ordered from abroad arrive in Armenia.
“At the moment, the operation of mobile and fixed-lined networks is ensured with backup generators. Our technical staff, which is comprised of top specialists with work experience in the best international companies, has really solved the problem in an unprecedentedly short period of time.
I would like to thank our many partners in Armenia and abroad, including a number of government agencies, Ucom corporate and individual customers for their prompt support. It should be noted that the necessary components have already been ordered and will be in Armenia in a few days,” said Ucom Director General Ara Khachatryan.
Installation and launch of the operation with the new components will be carried out at night, so that possible communication fluctuations cause minimal inconvenience to Ucom subscribers.