15:35 | 18.08.20 | Նորություններ | 20939
Հեռավոր համայնքներում ենթակառուցվածքների զարգացումը շարունակում է ծրագրային ուղղություն մնալ Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համար:
«Էկո գյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակում՝ Վայոց ձորի մարզում ջրամատակարարման բարելավմանն ուղղված քայլեր են ձեռնարկվել: Տարիներ շարունակ ընդհանուր օգտագործման՝ մեկ ջրագծից օգտվող Մոզրով եւ Գնիշիկ գյուղերի բնակիչներն այլեւս ստիպված չեն լինելու հաղթահարել նախկին՝ հողատարածքները ըստ հերթականության եւ ոչ լիարժեք ջրելու խնդիրները:
Մի քանի տարվա ընթացքում Գնիշիկ համայնքի երկու գյուղերի համար կառուցվել եւ գործարկվել են առանձին համակարգեր: Վերջին ծրագիրն իրականացվել է Մոզրովում. կառուցվել է շուրջ 1 կմ նոր ջրագիծ: Այժմ կա ջրի բավարար քանակ եւ անհրաժեշտ ճնշում՝ գյուղացու աշխատանքի ռիթմն իրեն հարմարեցնելու եւ նրա հոգսերը թեթեւացնելու համար: Համակարգի պաշտոնական գործարկմանը փոխարինել է գործընկեր կազմակերպությունների ղեկավարների տեսազանգը:
«Մարզերում ենթակառուցվածքներ զարգացնելը միշտ թիրախային է եղել մեզ համար։ Ուրախ եմ հերթական արդյունքի համար։ Դա մեզանից պահանջեց ոչ միայն ներդրումներ, այլեւ համակարգված աշխատանք եւ համբերություն։ Գյուղում կյանքի ռիթմն ուրիշ է. պահանջում է ավելի մեծ ջանասիրություն։ Գյուղացուն պետք է տալ հողի հետ աշխատելու եւ բերք ստանալու հնարավորություն։ Մենք ձգտել ենք իրականացնել այդ նպատակը»,- տեսազանգի ժամանակ ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հերթական անգամ, նույն գյուղերի կողքին կանգնելով, ձգտում ենք աստիճանաբար իրականացնել էկո գյուղերի գոյության գաղափարը, ինչը կարեւոր նպատակ է: Անհրաժեշտ է համայնքներում ստեղծել այնպիսի մաքուր միջավայր, որտեղ մարդն ու բնությունը լինեն ներդաշնակ: Դա է առողջ ապագա կերտելու ճանապարհը», - նշել է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ղեկավար Ռուբեն Խաչատրյանը:
Նոր համակարգերի կառուցման ու գործարկման արդյունավետությունը զգալի է բնակիչների համար: Հարեւան գյուղերում լուծվել են կարեւոր հարցեր. ջրի օգտագործման համար երբեմնի անհամաձայնություններն այլեւս չկան: Ավելացել են տնամերձերն ու վաղվա օրվա նկատմամբ՝ գյուղացու հավատը: Համայնքի վարչական ղեկավար Արա Լեւոնյանի գնահատմամբ, եւ՛ Մոզրովում, եւ՛ Գնիշիկում, կա գրեթե շուրջօրյա ջրամատակարարում եւ ջրի անհրաժեշտ քանակ՝ կյանքի բնականոն ռիթմով ապրելու եւ այգեգործությամբ զբաղվելու համար: Կարեւոր ձեռքբերում է նաեւ այն, որ այժմ հնարավոր է կաթիլային համակարգով հսկայական տարածություններ ջրել:
Ընդհանուր առմամբ, երկու տարվա աշխատանքի արդյունքում, կառուցվել է  մոտ 4950մ երկարությամբ ջրագիծ,  2  ջրընդունիչ,  5 բաժանարար հանգույց եւ  անհատական միացման 31 կետ:

Infrastructure development in remote communities is one of the project priorities for both Viva-MTS and FPWC. Within the framework of the "Eco Village Network" initiative, respective measures have been taken to improve the water supply in Vayots Dzor region. For years, the residents of Mozrov and Gnishik communities have been using the same water line, whereas now they will no longer need to wait their queue to irrigate their lands or irrigate their lands insufficiently.
Within a few years separate systems were built and put into operation for the two villages of Gnishik community. The most recent project was implemented in Mozrov. A new water line of about 1 km was built. Now there is enough water and enough water pressure that will certainly make the villagers life much easier. The official launch of the system on the site was done via a video call held by the heads of partner organizations.
“Development of infrastructures in the regions has always been a priority for us. I am happy to say about yet another achievement in this direction. The efforts required investments, and equally needed coordinated work and patience. Life is different in a village; it requires more diligence. People here need a chance to cultivate land and to get crops. We have done our best to achieve the objective,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said in a video call.
"Once again, we did our best to gradually implement the idea standing behind the eco-villages. This is an important goal. It is necessary to create a clean environment in the communities, where people and nature co-exist in harmony. That's the way to build a healthy future," said Ruben Khachatryan, head of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets.
The efficiency of building and operating new systems is major issue for the residents of the villages. The neighboring villages have it solved now; there are no more disputes over using water. Locals are more confident for their future.
According to the administrative head of the community Mr. Ara Levonyan, now there is 24 hour water supply in Mozrov and Gnishik communities that ensure a normal life for all villagers engaged in agriculture. Another advantage is that it is now possible to irrigate huge territories through drip irrigation systems.
Overall, as a result of two years’ work, a 4950m long pipeline, 5 separation junctions and 31 individual connection points have been constructed.