11:09 | 17.09.20 | Նորություններ | 10088
15 տարի առաջ սեպտեմբերի 12-ին Վեբբ Ֆոնտեն Գրուպը բացեց իր R&D կենտրոնը Հայաստանում։ Այդ օրվանից ընկերությունն իր ուրույն տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտում՝ դիրքավորվելով որպես կայուն եւ ամուր կորպորատիվ մշակույթ ունեցող ընկերություն։
15-ամյակը հավուր պատշաճի տոնելու համար Վեբբ Ֆոնտեն Հայաստանը կազմակերպում է մի շարք միջոցառումներ՝ թիմի հետ կիսելով 15 տարվա ընթացքում ունեցած ձեռքբերումներն ու հաղթահարած մարտահրավերները։
2005-ին հիմնադրված Վեբբ Ֆոնտեն Հայաստանը դարձավ Վեբբ Ֆոնտեն Գրուպի ամենամեծ R&D կենտրոնը։ Այստեղ աշխատում է ավելի քան 140 աշխատակից, որոնք մշակում են նորարարական տեխնոլոգիաներ եւ պրոդուկտներ, որոնք էլ օգտագործվում են տարբեր երկրների կառավարությունների կողմից:
Որպես Վեբբ Ֆոնտեն Գրուպի առանցքային մաս՝ Վեբբ Ֆոնտեն Հայաստանի թիմը դարձել է նորարարության եւ ընդլայնման առաջամարտիկը: Այս 15 տարիների ընթացքում Վեբբ Ֆոնտեն Հայաստանը հաջողությամբ ստեղծել է DevOps-ի, Ֆինթեքի եւ արհեստական բանականության ու մեքենայական ուսուցման ուղղություններում մասնագիտացված նոր թիմեր, սկսել է մի քանի նոր պրոդուկտների մշակում, նախաձեռնել է ապրանքների տեղափոխում նոր տեխնոլոգիաներ՝ ընթացիկ ծրագրերին աջակցություն ցուցաբերելուն զուգահեռ: 2020-ի ընթացքում ստեղծվել են երկու նոր բաժիններ ՝ Data and Insights եւ IT Security:
«Մեր ընկերությունը չէր կարող ծառայել իր տեսլականին, եթե չունենար այսպիսի թիմ: Ինչպես արդեն նշել եմ մի քանի անգամ, ընկերությունն առանց իր անձնակազմի ոչինչ է, եւ եթե այսօր Վեբբ Ֆոնտենն առեւտրի խթանման առաջատարն է, ապա դրանում պարտական է մեր յուրաքանչյուր աշխատակցին: Համոզված եմ ՝ գերազանցությունը, վստահությունը եւ ամբողջականությունը, որոնք մեր հիմնական արժեքներն են, մենք տեսնում ենք մեր բոլոր աշխատակիցների մոտ: Եվ ես հավատում եմ, որ Վեբբ Ֆոնտեն Հայաստանի հաջողությունը հիմնված է դրա վրա:
Եթե փորձեմ նշել, թե ինչն է մեզ առանձնացնում մնացած ընկերություններից, ապա վստահաբար կարող եմ ասել՝ մեր արժեհամակարգը։
• Այն ամենը, ինչ մենք անում ենք, առաջնորդվում է մեր՝ գերազանցության որոնմամբ: Մեզ համար գերազանցությունը մտքի շրջանակ է: Մենք տրամադրում ենք լավագույն տեխնոլոգիաները միջազգային առեւտրի դյուրացման բոլոր ոլորտների համար: Եվ, չնայած, մենք հպարտ ենք դրանով, մենք երբեք բավարարված չենք: Մենք միշտ ձգտում ենք ավելին անել եւ ավելի լավ անել: Մենք անընդհատ աշխատում ենք առեւտրի նորագույն եւ մեծագույն տեխնոլոգիաների մշակման վրա: Եվ մենք կարող ենք այդ ամենին հասնել, քանի որ մենք սիրում ենք եւ լավ ենք տիրապետում այն ամենին, ինչ անում ենք։
• Կարծում ենք, որ լավագույն աշխատանքն իրականացվում է վստահության մթնոլորտում, բայց նաեւ վստահությունը գալիս է պատշաճ կերպով վարվելու պատասխանատվությունից։
• Մենք հավատում ենք մեր աշխատակիցներին եւ նրանց գիտելիքներին: Եվ մենք կարծում ենք, որ գիտելիքներով պետք է կիսվել: Ահա թե ինչու, մենք ոչ միայն մեր պրոդուկտներն ենք վաճառում, այլեւ փոխանակվում ենք մեր փորձով։ Ոլորտում լավագույն փորձի վերաբերյալ խորհրդատվություն ենք տրամադրում այն երկրներին, որոնց հետ համագործակցում ենք` առաջարկելով թրեյնինգներ։
• Հարգանքը մեր մշակույթի առանցքային մասն է։ Վեբբ Ֆոնտենը հավասար հնարավորություններ է տալիս բոլորին, եւ, միեւնույն ժամանակ մեր բոլոր մարդկանցից պահանջվում է պահպանել էթիկական վարքի ամենաբարձր չափանիշները: Վեբբ Ֆոնտենում մենք միշտ բարձր ենք գնահատել մշակույթի եւ ծագման բազմազանությունը:
Մենք հպարտ ենք, որ իսկապես միջազգային ընկերություն ենք: Մենք ունենք գրեթե 1000 աշխատակից 15 տարբեր երկրներում՝ տարբեր ազգությունների»,- նշել է Վեբբ Ֆոնտեն Գրուպի ՏՏ եւ հետազոտությունների ղեկավար Արա Շամիրզայանը։
Նրա խոսքով, Հայաստանում ներդրումները կավելանան, քանի որ Վեբբ Ֆոնտենը  պատրաստվում է բացել իր Գերազանցության կենտրոնը, որը պատասխանատու կլինի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին տեխնիկական դասընթացների անցկացման համար:
Վեբբ Ֆոնտեն Հայաստանի առաջին եւ հիմնական միջոցառումն առցանց բնույթ էր կրում։ Բոլոր աշխատակիցները ստացան իրենց անվանական նվերները, իսկ միջոցառման ընթացքում իրենց շնորհակալական խոսքը հղեցին Վեբբ Ֆոնտեն Գրուպի հիմնադիրը եւ գործադիր տնօրենը։

11:09 | 17.09.20 | News | 9982
To celebrate its 15 years anniversary, Webb Fontaine Armenia will be holding 15 special events throughout the rest of the year.
“Throughout the years we have made huge strides in Trade technology, what we do has helped economic communities globally rethink and transform the way they conduct trade,” said Ara Shamirzayan, IT and Research Director.
The first and main event was an online ceremony to mark 15 years, with speeches and talks from senior management across the globe. Employees were proudly gifted personalized gifts in recognition of all their hard work and commitment.
Established in 2005, Webb Fontaine Armenia has become the largest R&D center of Webb Fontaine Group around the world. With more than 140 staff members working towards one common goal; to reshape the future of Trade through technology. As a key part of Webb Fontaine Group, Webb Fontaine Armenia has become the pioneer of innovation and expansion.
During these 15 years Webb Fontaine Armenia has successfully created new teams specialized in DevOps, FinTech and AI/ML, has started development of several new products, initiated migration of legacy products to new technologies in parallel to providing support to ongoing projects and so much more. During 2020 two new departments have been created - “Data and Insights” and “IT Security”.
Ara Shamirzayan, IT and Research Director of Webb Fontaine Group mentioned “the success of the company is the result of the efforts of each staff member. Our company could not have served its vision without having each of our employees. As I have mentioned several times, a company is nothing without its people and if today Webb Fontaine is a leader in Trade Facilitation, it owes this to each of our employees. Excellence, Trust, and Integrity –are not just fancy words written in our company’s brand book. These are the values that we look for in our employees, these are the values which we see in all of our Employees. And I do believe that the success of Webb Fontaine Armenia is based on this.”
With a goal in shaping the future of Trade technology Webb Fontaine Armenia will soon be opening its very own Excellence Center, responsible for delivering technical courses both internally and externally for highly motivated and innovative developers.
The Excellence Center will cover an array of training and courses aimed and upskilling and development. Webb Fontaine has always invested heavily in nurturing talent and welcoming new talent. More details will be shared on this shortly so keep an eye out and stay tuned. If you are a high-level developer and creative thinker then do check out the company’s careers page and get in touch at webbfontaine.com.