16:06 | 25.09.20 | Նորություններ | 21787
ԱրարատԲանկն իր հաճախորդներին ներկայանում է նոր գույներով ու գաղափարախոսությամբ: «Բարձրանում ենք միասին»՝ ահա բանկի նոր կարգախոսը, որի շուրջ կառուցված նոր հայեցակարգի մասին ԱրարատԲանկի ղեկավարությունը խոսել է սեպտեմբերի 24-ին տեղի ունեցած վերաբրենդավորման մեկնարկն ազդարարող միջոցառման ժամանակ:
Itel.am-ը ներկայացնում է միջոցառման ընթացքն ու ԱրարատԲանկի զարգացման տեսլականը:
Արժեքների վերաիմաստավորում
Վաղ առավոտյան ԱրարատԲանկի թիմը ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ միասին ամենագնաց մեքենաներով ուղեւորվում է դեպի Թեղենիս լեռան գագաթ: Ծովի մակերեւույթից 2851 մետր բարձրության վրա էլ ԱրարատԲանկի ներկայացուցիչները պաշտոնապես հայտարարում են նոր սկզբի մասին:
Միջոցառման մեկնարկի համար այս վայրը պատահական չէր ընտրվել: Թեղենիսի բարձունքից հրաշալի երեւում են համայն հայության համար այնպիսի կարեւոր  խորհրդանիշեր, ինչպիսիք են Արագածի չորս գագաթները, Արա լեռը, Գեղամա լեռնաշղթան, Սեւանա լիճն ու, իհարկե, Արարատը: ԱրարատԲանկի գործադիր տնօրեն, վարչության նախագահ Մհեր Անանյանի խոսքով՝ բանկի վերաբրենդավորման հիմքում հենց իրական արժեքների վերաիմաստավորումն ու միասնականությունն է:
«Կրելով «Արարատ» անվանումը՝ արդեն իսկ պարտավորվում ենք լինել արժանի կառույց, առաջնորդվել կարեւոր արժեքներով ու սկզբունքներով: Այսօր ներկայացնելով վերաբրենդավորված ԱրարատԲանկը՝ մենք մի նոր պատասխանատվություն ենք ստանձնում: Ժամանակակից ծառայությունների մատուցմամբ, առաջադեմ թվային տեխնոլոգիաների ու սպասարկման նոր մոտեցումների կիրառմամբ՝ մենք մարդակենտրոն բանկ դառնալու հայտ ենք ներկայացնում: Դեպի բարձունքներ գնալու ճանապարհին ստեղծելով նոր միջավայր եւ հաճախորդ-բանկ ջերմ հարաբերություններ՝ վստահության ու պատասխանատվության որակապես նոր հիմք ենք դնում»,- նշում է նա:
«Բարձրանում ենք միասին»
ԱրարատԲանկի Խորհրդի նախագահ Գրիգոր Հովհաննիսյանն իր ելույթում նշել է, որ բանկն իր զարգացման նոր տեսլականը մշակել է հաշվի առնելով ժամանակակից տեխնոլոգիաների ու արագ զարգացող թվային բանկինգի կարեւորությունը:
«Ժամանակակից բանկը, շնորհիվ ֆինանսական գլոբալացման եւ նորարարական բանկային տեխնոլոգիաների, դարձել է հանրային կառույց, մտել յուրաքանչյուրիս կյանք: Այսօր բանկն ինքնին սոցիալական պատասխանատվություն է: Մեր նոր տեսլականը հենց դրա շուրջ է կառուցված. բանկը պետք է լինի մարդակենտրոն եւ նպաստի մեր հանրության ու երկրի զարգացմանը, արձագանքի ժամանակակից մարտահրավերներին եւ փոփոխություններին: Արարատն այն  եզակի սիմվոլներից է, որ միավորում է ամբողջ հայությանը: Կյանքում յուրաքանչյուրս մեր Արարատն ունենք բարձրանալու, եւ մենք բարձրանալու ենք միասին»,- մանրամասնում է նա:
photo © ԱրարատԲանկ
Ի նշան միասին բարձունքներ նվաճելու բանկի նոր կարգախոսի՝ Մհեր Անանյանն ու Գրիգոր Հովհաննիսյանը բանկի թիմի եւ հյուրերի ներկայությամբ Թեղենիսի գագաթին բարձրացնում են ԱրարատԲանկի նոր գույներով դրոշը:
Բացելով փակագծերը
Խորհրդանշական մեկնարկից հետո Ծաղկաձորի «Արարատ ռեզորթ» հյուրանոցի կոնֆերանսների դահլիճում ընթացող «Փոխվստահությունն ու պատասխանատվությունը՝ ժամանակակից բանկի հիմնարար արժեքներ» թեմայով  Fishbowl ձեւաչափով քննարկման ժամանակ բանախոսներն ավելի մանրամասն են անդրադառնում ԱրարատԲանկի վերաբրենդավորմանը:
Խոսելով ժամանակի մարտահրավերների մասին՝ Մհեր Անանյանը ընդգծում է սրընթաց զարգացման պայմաններում իրական արժեքներին հավատարիմ մնալու կարեւորությունը:
«Մարդկանց մի մեծ խումբ կարծում է, որ իր հաջողությունները, առաջընթացն ու բարօրությունը կախված է ոչ թե իրենցից, այլ որեւէ այլ մեկից՝ իրենց ղեկավարներից, երկրի ղեկավարից, նախարարներից եւ այլն: Եվ կան առավել մեծ արժեքներ կրող  մարդիկ, որ շատ լավ գիտակցում են՝ իրենց առաջընթացը կոնկրետ իրենցից է կախված: Մենք ուզում ենք ԱրարատԲանկի շուրջ համախմբել այն մարդկանց, որ վստահ են իրենց ուժերի վրա ու իրենց հաջողությունը կապում են իրենց անձի հետ: Այո´, բանկը հենց այն վայրն է, որտեղ միտքը, աշխատասիրությունը, իղձերն ու նպատակները միավորվում են եւ բանկի միջոցով դառնում իրական արժեքներ»,- նշում է ԱրարատԲանկի գործադիր տնօրենը:
Նա հավելում է, որ վերաբրենդավորմամբ իրենք առաջին հերթին մարտահրավեր են  նետել հենց իրենց եւ պետք է ջանքեր գործադրեն ավելի լավը դառնալու ու անդադար կատարելագործվելու համար:
Գրիգոր Հովհաննիսյանը, խոսելով տեխնիկական առաջընթացին զուգահեռ քայլելու անհրաժեշտության մասին, ընդգծել է նաեւ անհատի, հանրության, հասարակության ու պետական շահի հետ համահունչ ռազմավարություն ունենալը՝ որպես հաջողության գրավական:
«Կարեւոր է, որ բանկը ներգրավված լինի շրջակա միջավայրին առնչվող, հասարակությունն ավելի ներառական դարձնելու, երիտասարդ ընտանիքներին, կին ձեռնարկատերերին, տեխնոլոգիական ստարտափներին աջակցող ծրագրերում: Պետք է ասել, որ ԱրարատԲանկն իր վարկային պորտֆելով թերեւս առաջատարներից է, մենք ներկա ենք վարկավորման բոլոր հատվածներում, բայց պետք է հետեւենք, որ առաջիկայում նշածս ոլորտներն առավել ընդգծված լինեն»,-մանրամասնում է նա՝ հավելելով, որ ԱրարատԲանկը խթանելու է նաեւ սփյուռքահայությանն աջակցող ծրագրերը:
Թեթեւության եւ խստության համակշռում
ԱրարատԲանկի խորհրդի անդամ, Braind ընկերության համահիմնադիր Կարեն Բաբաջանյանի խոսքով՝ վերաբրենդավորման անհրաժեշտությունը բխում է մրցակցային առավելությունների հստակ շեշտադրումների եւ վերադիրքավորման անխուսափելիությունից:
«ԱրարատԲանկին այսօր մրցակցությունն է ստիպել ընտրել իր հստակ ուղղությունն ու վերադիրքավորման ճանապարհը, այն է՝ պարզություն եւ թեթեւություն: Մեր հստակ ուղերձն է նաեւ այն, որ բանկերից պետք է չվախենալ: Նպատակային լսարանը պետք է մտնի բանկ եւ դա իր համար լինի հաճելի ժամանց»,- նշում է նա:
Կարեն Բաբաջանյանի խոսքով՝ ԱրարատԲանկի անվանափոխության հարցն անգամ չի էլ քննարկվել, քանի որ բանկի ղեկավարությունը վստահ է դրա մրցակցային առավելությունների ու նաեւ պարտավորեցնող լինելու մեջ: Վերաբրենդավորման գործընթացում դրված էր խնդիր փոխելու տարբերանշանը՝ դարձնելով այն առավել ժամանակակից ու դինամիկ:
«Պետք էր ստեղծել այնպիսի տարբերանշան, որն իր տեսքով եւ կառուցվածքով կկարողանա հանձնել ժամանակի քննությունը եւ կարճ ժամանակում չի կորցնի արդիականությունը: Ելնելով այս հանգամանքից՝ գնացինք ավելի մինիմալիստական ճանապարհով եւ տարբերանշանը ստեղծեցինք ոգեշնչվելով լեռան գաղափարից»,-հավելում է նա:
ԱրարատԲանկի նոր գույներից դեղինը խորհրդանշում է այն թեթեւությունն ու պարզությունը, որն առկա է բանկի նոր գաղափարախոսության հիմքում: Այն համակշռելու համար բրենդային գույներում է նաեւ սեւը, որն ապահովում է անհրաժեշտ խստությունը, իսկ ֆիրմային տարրերում հաճախ հանդիպող թեք գիծն էլ անդադար բարձրանալու խորհրդանիշն է:
Նոր դիզայն՝ նոր մոտեցումներ
Կարեն Բաբաջանյանը խոսքով՝ առաջիկայում նոր դիզայնը կստանան 3 կենտրոնական մասնաճյուղեր, իսկ մինչեւ տարեվերջ՝ 10 մասնաճյուղեր: Ողջամիտ ժամկետներում ամբողջությամբ կփոխակերպվեն գործող բոլոր մասնաճյուղերը՝ պահպանելով բարձր ստանդարտներ նաեւ մարզերում: Փոփոխության են ենթարկվել նաեւ բիզնես քարտերը, որոնք շատ շուտով հաճախորդները կկարողանան պատվիրել:
Անդրադառնալով թվային բանկինգին՝ Կարեն Բաբաջանյանն ընդգծում է, որ ֆինանսական համակարգում առկա բանկային հավելվածների հաջող օրինակները պարտավորեցնում են անընդհատ կատարելագործվել:
«Թվային հավելվածում մենք մեծ ուշադրություն ենք դարձնելու UI (user interface), UX (user experience) ասվածին, այսինքն՝ հաճախորդների հարմարավետությանն ու շարունակական մոնիթորինգի արդյունքում համակարգն առավել զարգացնելուն:
Կարեն Բաբաջանյանը հավելում է, որ հաճախորդների համար բանկում հաճելի ժամանցը պարտավորվում են ապահովել մասնաճյուղերում հարմարավետ ինտերիերի, վերապատրաստված սպասարկող անձնակազմի, ինչպես նաեւ ագրեսիվ վաճառողից ընկեր-խորհրդատու դառնալու միջոցով:
«Կա նաեւ հաճախորդների ֆինանսական կրթության մակարդակի բարձրացման խնդիր: Եթե սպասարկողը ուղղակիորեն այս կամ այն բանկային պրոդուկտի վաճառք չի իրականացնում, այլ նաեւ խորհուրդ է տալիս, նույն հաճախորդը 6 ամիս անց կարող է վերադառնալ շատ ավելի խոստումնալից ծառայության հետեւից: Ինչքան շատ լինի մարդկային շփման պարզությունը, թեթեւությունն ու օպերատիվ արձագանքը, այնքան հարմարավետության զգացողությունը կնպաստի բանկի նկատմամբ հաճախորդի հավատարմությանն ու վստահությանը»,- ամփոփում է նա:

16:06 | 25.09.20 | Новости | 21766
АраратБанк предстает перед своими клиентами в новых цветах и новой идеологией. «Поднимаемся вместе» - вот новый девиз АраратБанка, вокруг которого построена новая концепция, о которой руководство АраратБанка рассказало в ходе состоявшегося 24 сентября мероприятия, ознаменавшего собой старт ребрендинга.
Itel.am представляет ход мероприятия и новое видение развития АраратБанка.
Переоценка ценностей
Рано утром команда АраратБанка вместе с представителями СМИ направилась на внедорожниках к вершине горы Тегенис. На высоте 2851 метров над уровнем моря представители АраратБанка официально объявили о новом старте.
Для старта мероприятия  место было выбрано не случайно. С высоты горы Тегенис великолепно просматриваются такие важные для всех армян символы, как четыре вершины Арагаца, гора Ара, горный хребет Гегама, озеро Севан и, конечно же, Арарат. По словам исполнительного директора, председателя Правления АраратБанка Мгера Ананяна, в основе ребрендинга банка заложены переоценка истинных ценностей и идея единства.
«Наше название - «Арарат», само по себе уже обязывает нас быть достойной структурой, руководствоваться важными ценностями и принципами. Представляя сегодня ребрендинг АраратБанка, мы возлагаем на себя новые обязательства. Предоставлением современных  услуг, применением передовых цифровых технологий и новых подходов обслуживания, мы обьявляем о том, что центральное место в нашем банке занимет человек. На пути к вершинам, создавая новую среду и теплые отношения в связке клиент-банк, мы возводим качественно новую основу для доверия и ответственности»,- отметил он.
«Поднимаемся вместе»
Председатель Совета АраратБанка Григор Оганесян отметил в своем выступлении, что банк разработал новое видение своего развития, в котором учел важность современных технологий и быстро развивающегося цифрового банкинга.
«Современный банк, благодаря финансовой глобализации и инновационным банковским технологиям, стал общественной структурой, вошел в жизнь каждого из нас. Сегодня банк - это уже социальная ответственность. Наше новое видение построено именно вокруг этого: в центре банка должен стоять человек, банк должен содействовать развитию нашего общества и страны, должен отражать современные вызовы и изменения.
photo © АраратБанк
Арарат - один из уникальных символов, объединяющий всех армян. «В жизни у каждого из нас есть свой Арарат, на который нужно совершить восхождение, и мы будем делать это вместе»,- сказал он.
В подтверждение нового девиза банка - вместе достигать высот, Мгер Ананян и Григор Оганесян водружают флаг АраратБанка в новых цветах на вершине Тегенис в присутствии команды банка и гостей.
Раскрывая скобки
После символического старта в зале заседаний гостиницы «Арарат Резорт» в Цахкадзоре, прошла дискуссия на тему «Взаимное доверие и ответственность - основные ценности современного банка» в режиме Fishbowl, в процессе которой спикеры более подробно рассказали о ребрендинге АраратБанка.
Говоря о вызовах, которые бросает нам современность, Мгер Ананян подчеркивает важность сохранения верности настоящим ценностям в условиях стремительного развития.
«Большая группа людей считает, что их успех, прогресс и процветание зависят не от них, а от кого-то другого -  лидеров, главы страны, министров и так далее.
Однако есть люди с более высокой системой ценностей, которые прекрасно понимают, что их прогресс зависит только от них самих. Мы хотим объединить вокруг АраратБанка людей, которые уверены в своих силах и возлагают ответственность за свой успех только на себя.
Да, банк - это место, где мысли, усердие, желания и цели объединяются и становятся реальными ценностями», - сказал исполнительный директор АраратБанка.
Он добавил, что первостепенная задача ребрендинга - бросить вызов в первую очередь себе,  и приложить все усилия, чтобы стать лучше и совершеннее.
Говоря о необходимости идти в ногу с техническим прогрессом, Григор Оганесян также подчеркнул необходимость разработки стратегии, как гарантии успеха, отвечающей интересам личности, общества и государства.
«Для нашего банка очень важно участвовать в экологических программах, которые сделают общество более инклюзивным, поддерживать молодые семьи, женщин-предпринимателей и технологические стартапы. Следует отметить, что АраратБанк со своим кредитным портфелем является одним из лидеров и присутствует во всех сферах кредитования, однако мы должны сделать так, чтобы упомянутые мною направления стали более заметными в ближайшем будущем»,- сказал он, добавив, что АраратБанк также будет продвигать программы поддержки армян диаспоры.
Баланс легкости и строгости
По словам члена Правления АраратБанка, соучредителя Braind Company Карена Бабаджаняна, необходимость ребрендинга связана с четким упором на конкурентные преимущества и неизбежностью репозиционирования.
«Сегодня конкуренция вынудила АраратБанк выбрать четкое направление и путь репозиционирования, то есть простоту и легкость. Мы хотим сообщить также  о том, что не нужно бояться банков. Целевая аудитория должна заходить в банк, и это должно быть для нее приятным времяпрепровождением»,- отметил он.
По словам Карена Бабаджаняна, вопрос о переименовании АраратБанка даже не обсуждался, поскольку руководство банка уверено в его конкурентных преимуществах, а также в определенных обязательствах, которые оно накладывает. В процессе ребрендинга стояла задача изменить логотип, сделав его более современным и динамичным.
«Необходимо было создать логотип, который по внешнему виду и структуре сможет пройти проверку временем и не потеряет актуальности за короткое время. «Исходя из этого, мы пошли более минималистичным путем и создали логотип, на который нас вдохновила идея горы»,- добавил он.
В новой цветовой палитре АраратБанка желтый символизирует легкость и простоту, которые лежат в основе новой идеологии банка. Чтобы уравновесить это, в цветах бренда также присутствует черный, который обеспечивает необходимую строгость, а наклонная линия, часто встречающаяся в брендовых элементах, является символом непрерывного движения вверх.
Новый дизайн - новые подходы
По словам Карена Бабаджаняна, в ближайшее время 3 центральных филиала, а до конца года  уже 10 филиалов будут оформлены в новом дизайне. Будут полностью трансформированы в разумные сроки с сохранением высоких стандартов также и все действующие филиалы  в регионах. Изменятся и бизнес карты, которые клиенты смогут заказать уже очень скоро.
Говоря о цифровом банкинге, Карен Бабаджанян подчеркнул, что успешные примеры банковских приложений в финансовой системе обязывают постоянно совершенствоваться.
«В цифровом приложении мы будем уделять большое внимание так называемым UI (user interface), UX (er experience), то есть дальнейшему развитию системы для удобства клиентов и в результате постоянного мониторинга.
Карен Бабаджанян добавил, что банк обязуется предоставлять клиентам приятное времяпровождение за счет комфортного интерьера в филиалах банка, подготовленного обслуживающего персонала, консультантов, относящихся к клиентам дружелюбно, а не с  «агрессией продавцов».
«Существует также проблема повышения уровня финансовой образованности клиентов. Если обслуживающий персонал не продает напрямую тот или иной банковский продукт, но рекомендует его, тот же клиент может вернуться через 6 месяцев и получить гораздо более перспективную услугу. Чем больше мы проявим простоты, легкости и оперативности в человеческом общении, тем большее чувство комфорта будут испытывать наши клиенты, что поспособствует еще большей их лояльности и доверию к нашему банку»,- заключил он.