Ալեքսեյ Պոմիգալով, DataArt-ի խմբագիրներից
Անսովոր ու հետաքրքիր նախաձեռնություն է ներկայացրել DataArt ընկերությունը։ Իր IT թանգարանում DataArt-ը ներկայացրել է նոր ցուցադրություն՝ «Հայաստանի մաթեմատիկական մեքենաները»: Այն հայկական կիբեռնետիկայի ծագման մասին պատմող փաստավավերագրություն է՝ ավելի քան 400 ցուցանմուշով։ Itel.am-ի եւ DataArt-ի համագործակցության շնորհիվ առաջիկա օրերին որոշ նյութեր հայերեն լեզվով կներկայացվեն մեր կայքում: Մինչ այդ Itel.am-ը պարզել է վիրտուալ ցուցահանդեսի ստեղծման, նյութերի հավաքման պատմությունը՝ հանդիպելով գաղափարի հեղինակներին, իրականացնողներին եւ հերոսներին։
Մեկ բաժակ կոնյակի շուրջ
Սեղանի շուրջ հավաքված եւ միմյանց կոնյակով շնորհավորող այս մարդիկ նշում են ոչ միայն վիրտուալ ցուցահանդեսի հաջող մեկնարկը, այլեւ ընթացքն ու միմյանց, վերջապես, հանդիպելու հնարավորությունը։
Նրանք մեկ տարի շարունակ հավաքել են ցուցանմուշներն ու պատմությունները, օգտվել բոլոր հնարավոր աղբյուրներից ու դիմել բոլոր այն մարդկանց, որոնք կարող էին օգտակար լինել։
Փաստահավաքության ընթացքում պարզվել է, որ նյութերն այնքան շատ են, որ պետք է բաժանել երկու մասի։ Առաջինը միավորել հետպատերազմյան Հայաստանի, Երեւանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտի ստեղծման եւ այնտեղ մշակված առաջին համակարգիչների պատմության մեջ, իսկ երկրորդում ներկայացնել 1960-ականների Երեւանի կյանքը դրվագներով։
Սեղանակիցները՝ նախագծի հեղինակներն են ու հերոսները
Արսեն Բաղդասարյան, DataArt ընկերության հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն
Սանկտ-Պետերբուրգի մեր կոլեգաները մի օր նամակ ուղարկեցին, որտեղ, մասնավորապես, գրել էին.
«Մենք պարզել ենք, որ Խորհրդային Միության տարիներին Հայաստանում եղել է զարգացած կիբեռնետիկա, մաթեմատիկական մեքենաների գործարան։ Այն, որ այսօր Հայաստանն համաշխարհային IT ոլորտում իր տեղն ունի, արմատները պետք է փնտրել պատմության մեջ։ Ուզում ենք պատմել հայկական կիբեռնետիկայի ահռելի ներուժի մասին, հնարավորինս դրվագաբար ներկայացնելով, թե ինչ է եղել եւ ինչու»։

18:10 | 19.05.21 | Статьи | exclusive 29216
С необычной и интересной инициативой выступила компания DataArt. В своем IT-музее компания представила новую выставку - «Армянские математические машины». Это документальное повествование о происхождении армянской кибернетики насчитывает более 400 экспонатов. Благодаря сотрудничеству Itel.am и DataArt в ближайшие дни на нашем сайте будут представлены некоторые материалы на армянском языке. А пока Itel.am встретился с авторами, исполнителями и героями проекта на веранде ереванского офиса DataArt.
За бокалом коньяка
Люди, собравшиеся за столом и чокающиеся бокалами коньяка, отмечают не только успешный старт виртуальной выставки, но и возможность наконец встретиться друг с другом.
В течение целого года они собирали экспонаты и рассказы, использовали все возможные источники и обращались ко всем, кто мог предоставить ценные сведения.
Выяснилось, что материалов так много, что лучше разделить их на две части. Первая часть объединяет историю послевоенной Армении, ереванского научно-исследовательского института математических машин и разработанных там первых компьютеров, а во второй представлены эпизоды из жизни Еревана 1960-х.
Авторы и герои проекта
Арсен Багдасарян, директор армянского офиса DataArt
Как-то наши коллеги из Санкт-Петербурга прислали письмо, в котором, в частности, говорилось:
«В советские годы в Армении была развита кибернетика. Корни того, что сегодня Армения занимает свое место в мировой IT-сфере, нужно искать в истории. Мы хотим рассказать об огромном потенциале армянской кибернетики, представив как и почему все произошло».