16:33 | 27.05.21 | Նորություններ | 11187
Շուրջ երեք տարի է, ինչ «Այբ» դպրոցում Ucom-ի աջակցությամբ գործում է Ucom Digital Lab բացառիկ համակարգչային սենյակ-լաբորատորիան: Այն նախատեսված է դպրոցի 1-ից 9-րդ դասարանների աշակերտների համար, ովքեր սենյակ-լաբորատորիայում հնարավորություն ունեն հմտանալու արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման մեջ, սովորելու ծրագրավորում, համադրելու համակարգչային տեխնիկայի հնարավորություններն արվեստի հետ:
«Որպես նորարար ընկերություն՝ մենք միշտ ջանացել ենք Հայաստանի բոլոր մարզերի դպրոցներում պայմաններ ու հնարավորություններ ստեղծել առաջատար տեխնոլոգիաների միջոցով որակյալ եւ բարձրակարգ կրթության ապահովման համար: Այսօր արդեն հստակ տեսնում ենք Ucom Digital Lab համակարգչային սենյակ-լաբորատորիայի սաների առաջընթացը եւ մի քանի տարվա աշխատանքի արդյունավետությունը»,- նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«Ucom ընկերության շնորհիվ «Այբ» դպրոցին ընձեռվեց հնարավորություն անցկացնելու «ինֆորմատիկա» առարկայի դասերն առավելագույն արդյունավետ կերպով` օգտվելով ժամանակակից համակարգիչներից: Բացի հիմնական ուսումնական ծրագրերից (MS Word, MS Excel, Power Point)՝ մեր սաները հնարավորություն ունեն իրականացնելու ստեղծագործական նախագծեր` օգտվելով ինչպես պարզ ծրագրերից, օրինակ՝ Paint, Scratch, Typing, այնպես էլ ծրագրավորման լեզուներից՝ HTML, Javascript եւ այլն»,- ասել է «Այբ» հիմնական դպրոցի տնօրեն Սիլվիա Նաջարյանը։
Բացի դրանից, Ucom Lab-ի օգնությամբ դպրոցում իրականացվում է նախագծային ուսումնառություն, երբ «ինֆորմատիկա» առարկան ներառվում է այլ առարկաների նախագծային աշխատանքների մեջ, եւ արդյունքում ստեղծվում են ուսումնական նյութեր, որոնք կիրառելի են դառնում հետագա սերունդների համար: Օրինակ՝ «մայրենի» եւ «կերպարվեստ» առարկաների դասերին օգտվելով Scratch ծրագրից՝ «Այբ» տարրական դպրոցի սաները ստեղծում են առակներ, որոնք դառնում են ուսումնական նյութ հաջորդող սերունդների համար:
«Ուրախալի է եւ ոգեւորիչ այն փաստը, որ Ucom Lab-ը կիրառվում է ոչ միայն որպես ինֆորմատիկայի դասասենյակ, այլեւ մի վայր, որտեղ յուրաքանչյուր առարկայական ուսուցիչ կարող է արդյունավետ դաս անցկացնել՝ օգտվելով ժամանակակից համակարգիչներից»,- նշել է «Այբ» հիմնական դպրոցի տնօրեն Սիլվիա Նաջարյանը:
Այս նախագծի նպատակը մասնագիտական զարգացում եւ այլընտրանքային կրթության, նոր գաղափարների, ոգեշնչման ու շփումների հետաքրքիր ու պահանջված ձեւեր ապահովելն է: Նախագիծը կրթական է եւ որեւէ շահույթ չի հետապնդում:

16:33 | 27.05.21 | News | 11191
It’s been about three years since Ucom company opened the doors of Ucom Digital Lab at Ayb School. Designed for the students from 1st to 9th grade, the project allows to learn the computer basics, while the middle school students get an opportunity to study artificial intelligence techniques, master programming and combine computer science and art.
“As an innovative company, we have always worked to create proper conditions and opportunities for the students of all Armenian schools to get high-quality modern education. Today, we clearly see the success of Ucom Digital Lab, which is the result of the activity carried out during the past several years,” said Ara Khachatryan, Director General at Ucom.
“Thanks to Ucom company, Ayb School got an opportunity to teach informatics in a room furnished with high-speed computers. In addition to standard programs (MS Word, MS Excel, Power Point), our students can come up with creative projects with the help of Paint, Scratch, Typing or similar programs, as well as study HTML, Javascript and other advanced technologies,” Ayb Primary School Director Sylvia Najarian added.
Ucom Lab also implements project-based learning, where the ‘informatics’ subject is integrated into other subjects, as result of which new educational materials are created to be passed over for the generations to come.
“The fact that the Ucom Lab serves not only as a computer room but also as a place where each subject teacher can make their lesson much more effective is exciting and inspiring,” Mrs. Najarian said.
The aim of the project is to ensure professional growth, test alternative education tools, promote new ideas and interesting communication formats. The project is educational and non-commercial.