11:38 | 04.06.21 | Նորություններ | 5794
Yandex-ի կառավարիչ տնօրեն Տիգրան Խուդավերդյանը Bell.Club Live-ի «Բիզնեսի առաջնորդներ» նախագծին տված հարցազրույցում պատմել է, թե ինչպիսին էր անցած տարին ընկերության համար եւ ինչ է նորություններ են սպասվում ապագայում:
Ձեր ուշադրությանն ենք ներկայացնում երկու հատված հարցազրույցից:
Համաճարակը վերացրել է շատ կարծրատիպեր
Ծայրահեղ դժվար, բայց շատ հետաքրքիր տարի էր: Աննախադեպ սթրես-թեստ էր: Համաճարակը վերացրեց շատ կարծրատիպեր: Եթե խոսենք բիզնեսի լեզվով, այն զգալիորեն ընդլայնեց շուկան: Մի քանի շաբաթվա կամ ամիսների ընթացքում թվային պլատֆորմների միջոցով ծառայություններ սպառողների թիվն անգամներով աճել է: Դա հիմնարար փոփոխություն է, գերարագացում՝ ինչպես համակարգչային խաղերում: Այն, ինչ պետք է կատարվեր հինգ տարում, տեղի ունեցավ մեկ տարվա ընթացքում:
Եզակի բաներ
Մենք ունենք եզակի բաներ, որոնցից մի քանիսը ցանկանում ենք հանել համաշխարհային շուկա: Օրինակ, ունենք «Яндекс.Толока» եզակի հարթակ, որը թույլ է տալիս նշել տվյալներ արհեստական բանականության համար։ Պարզվում է, որ մենք այս նշումների որակով համաշխարհային առաջատարների թվում ենք: Այս տարի սկսեցինք լրջորեն զբաղվել ամերիկյան շուկայով եւ խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների շրջանում արդեն ունենք գործընկերներ:

11:38 | 04.06.21 | Новости | 5793
Управляющий директор «Яндекса» Тигран Худавердян рассказал в интервью проекту «Лидеры бизнеса» Bell.Club Live о том, каким был прошедший год для компании и что ожидает ее в будущем.
Предлагаем вашему вниманию два отрывка из интервью.
Пандемия убрала многие стереотипы
Это был суперсложный год, но очень интересный. Уникальный стресс-тест. Пандемия убрала многие стереотипы. Если говорить бизнесовым языком, она существенно расширила рынок. За несколько недель или месяцев, число людей, которые хотят потреблять услуги через цифровые платформы, увеличилось в разы. Это фундаментальное изменение, суперускорение - как в компьютерных играх. То, что должно было занять пять лет, произошло за год.
Уникальные вещи
У нас есть уникальные вещи, часть которых мы хотим начать предоставлять на мировом рынке. Например, у нас есть уникальная платформа, которая позволяет размечать данные для искусственного интеллекта: «Яндекс.Толока». Оказалось, что мы в мировых лидерах по качеству этой разметки. Буквально в этом году начали серьезно заниматься американским рынком. У нас есть уже партнеры среди крупных технологических компаний.