17:24 | 05.08.21 | Նորություններ | 7452
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» բնակարանաշինության ծրագրի շրջանակում Գեղարքունիքի մարզի Տորֆավան համայնքում բնակվող Գալստյանների երիտասարդ ընտանիքին աջակցել են քարե տուն կառուցելու աշխատանքն ավարտին հասցնել:
Վիվա-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ թեեւ տան կառուցման ժամանակահատվածն առանձնապես բարեհաջող չի եղել, սակայն գործընկեր կազմակերպությունների աջակցությունն ու տանտերերի համառ ջանքերը ցանկալի արդյունք են տվել՝ Գալստյաններն այժմ ընդարձակ ու լուսավոր, քարե տան տեր են դարձել:
«Հոգով եւ մտքով հարուստ մարդը խնդիրները հաղթահարելու իր բանաձեւն ունի։ Նա դա անում է համբերատար, հավատով ու կամքով։ Համոզված եղեք, որ դուք այդ կամքն ու օրինակը փոխանցում եք ձեր զավակներին։ Հարյուրավոր խոսքերի փոխարեն` նրանք տեսնում են տունը շենացնելու եւ հայրենիքը սիրելու գործնական օրինակներ։ Դժվար օրերն արդեն անցյալում են։ Նոր նպատակներ սահմանեք եւ նույն վճռականությամբ իրագործեք դրանք»,- տեսազանգի ընթացքում ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այն վիճակը, որը տեսել ենք առաջին այցելության ժամանակ եւ հիմա՝ անհամեմատելի է: Հողե պատեր կային, ամբողջ ընտանիքը մեկ սենյակում էր հավաքվել: Այժմ ամբողջովին այլ պատկեր է: Հին՝ խոնավ ու հողաշեն սենյակից ոչինչ չի մնացել: Հիմա ընտանիքն ապրում է կոմունալ հարմարություններով, ընդարձակ ու լուսավոր տան մեջ: Թեեւ համավարակը զգալի ազդեցություն ունեցավ մեր ծրագրերի ընթացքի վրա, սակայն ընդհանուր առմամբ՝ հաջողեցինք: Բոլորս գիտակցում էինք, որ պետք է պատվով դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից: Միասին՝ հաջողեցինք», - ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Ավելի քան տասը տարի բնակարանաշինության ծրագիր իրականացնող կողմերը՝ Վիվա-ՄՏՍ-ն եւ «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը», ցանկալի արդյունք են գրանցում հանրապետության տարբեր մարզերում: Գործակցող կողմերն ընթացիկ տարում նախատեսում են տան երազանքն իրականություն դարձնել 84 ընտանիքի համար: Շահառուների ցանկում կան այնպիսի ընտանիքներ, որոնք, հանգամանքների բերումով, ստիպված են տուն կառուցելու դժվարին գործն սկսել երրորդ անգամ:

In the framework of the joint housing program of Viva-MTS and Fuller Center for Housing Armenia, the young Galstyan family in Torfavan village (Gegharkunik marz) has completed the construction of the stone house.
Viva-MTS has stated that although the construction period of the house was not very successful, the support of partner organizations and the persistent efforts of the homeowners gave the desired result: the Galstyans now own a spacious stone house filled with sunlight.
“A mentally and spiritually rich person has one’s own formula of overcoming problems – patiently, strong in his faith and willfully. Believe it, you pass over your willfulness to your children and serve them as a role model. They see examples of how home shall be built and how homeland shall be cherished, and these examples speak louder than words. The hardest days are behind. Set new goals and strive for them with the same commitment,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said during the video call.
“The situations we saw during the first visit and now are incomparable. There were walls made of soil; the entire family gathered in one room. Now the picture is completely different. There is nothing left of the old damp and earthen room. Now the family lives in a spacious and bright house with all necessities. Despite that the pandemic had a significant impact on the progress of our programs, in general, we succeeded. We all realized that we had to get out of the situation with honor. Together, we succeeded,” said Ashot Yeghiazaryan, President of the Fuller Center for Housing Armenia.
The partners implementing the housing program for over ten years, Viva-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia are recording desirable results in different regions of the country. This year, the partners plan to make the dream of a home into a reality for 84 families. The list of beneficiaries includes families that, due to circumstances, have to start the difficult task of building a house for the third time.