18:41 | 31.08.21 | Նորություններ | 5810
Հայաստանի Ստարտափ Ակադեմիան տեղեկացնում է, որ ընդունվում են հայտադիմումներ Ակադեմիայի «Traction» ծրագրի երկրորդ շրջանի համար։ 10-շաբաթյա ծրագիրը միտված է օգնելու պրոդուկտ ունեցող եւ արդեն իսկ արդյունքներ գրանցած ստարտափներին արագացնել իրենց աճը եւ ներդրումներ ներգրավել՝ պատրաստելով ընդլայնմանը դեպի միջազգային շուկա։
Ծրագիրն իրականացնում է «Քաթըլիսթ» հիմնադրամը՝ Եվրոպական միության ԵՄ-ն բիզնեսի համար նախաձեռնության ներքո Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (German Development Cooperation-GIZ) կողմից իրականացվող «Նորարարական տուրիզմի եւ տեխնոլոգիաների զարգացում Հայաստանի համար» ծրագրի աջակցությամբ (EU-ITTD)։ Հայաստանի առաջատար բջջային օպերատոր Վիվա-ՄՏՍ-ը միացել է նախաձեռնությանը որպես կորպորատիվ գործընկեր եւ աջակից։
«Traction» ծրագրի առաջին շրջանը մեկնարկել է 2020թ-ի հունիսին՝ ներառելով 9 ստարտափ կրթական տեխնոլոգիաների, լոգիստիկայի, մարդկային ռեսուրսների կառավարման, մարքեթինգի եւ այլ ոլորտներից։ Ծրագրի շրջանավարտներն արդեն իսկ ներգրավել են 3 մլն եւ ավելի եվրո ներդրումներ հրեշտակ ներդրողների, վենչուրային ֆոնդերի եւ դրամաշնորհերի միջոցով։
«Traction» ծրագիրն առաջարկում է վաճառքի (Sales), աճի հաքինգի (Growth Hacking) եւ ներդրումների ներգրավման (Fundraising) մենթորություն եւ անհատական զարգացման ծրագիր։ Ծրագրի ընթացքում մասնակից ստարտափները հնարավորություն կունենան սահմանել եւ հաստատել իրենց աճի հնարավոր ուղիները, կատարելագործել եւ վավերացնել իրենց ռազմավարությունները, ստանալ աջակցություն միջազգային շուկաներում ընդլայնվելու եւ ներդրումներ ներգրավելու համար։ 10 շաբաթների ընթացքում լավագույն արդյունքներ ցուցաբերած 5 ընկերություններ հնարավորություն կունենան ստանալ մինչեւ 50,000 եվրոյի չափով դրամաշնորհ, որը տրամադրվում է EU-ITTD ծրագրի կողմից: Դրամաշնորհների եւ իրավասության չափանիշների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկությունները հասանելի կլինեն ծրագրի մեկնարկից հետո։
Ծրագրին կարող են դիմել բոլոր այն ստարտափները, որոնք համապատասխանում են հետեւյալ չափանիշներին.
-    Հասցրել են ցուցաբերել որոշակի արդյունքներ (եկամտի, վաճառքի, օգտատերերի բազայի եւ այլնի առումով),
-    Գործարկել են պրոդուկտը (կամ ունեն MVP/նախատիպ) կամ պատրաստ են գործարկելու այն մինչեւ սեպտեմբերի 18-ը,
-    Ներգրավել են նվազագույնը 20 եվրո` դրամաշնորհների, հրեշտակ ներդրումների, վենչուրային ֆինանսավորման տեսքով կամ սեփական միջոցներով, կամ արդեն եկամուտներ են գեներացնում (ոչ պարտադիր, բայց նախընտրելի),
-    Նախկինում մասնակցել են որեւէ ինկուբացիոն կամ նախաաքսելերացիոն այլ ծրագրի (ոչ պարտադիր, բայց նախընտրելի)։
Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը սեպտեմբերի 18-ն է, որին կհետեւեն հարցազրույցներ մասնակից ընկերությունների ցուցակը վերջնականացնելու համար։ Մինչ այդ, սեպտեմբերի 9-ին տեղի կունենա Տեղեկատվական հանդիպում (հանդիպման համար գրանցումը հասանելի է այստեղ)։ Ծրագիրը, ինչպես նաեւ տեղեկատվական հանդիպումն իրականացվելու են հիբրիդային եղանակով՝ հնարավոր դարձնելով թե՛ հեռավար, թե՛ ֆիզիկական մասնակցությունը։ Ծրագրի վերաբերյալ հավելյալ տեղեկությունները հասանելի են այստեղ։

Applications for Batch 2 of Traction Programme are now open.
Batch 2 of Traction Programme is a 10-week mentorship-based programme designed to help companies with early traction accelerate their growth and raise their first or follow-on rounds, setting the ground for expansion to the international market.
The programme is implemented by Catalyst Foundation supported by the European Union’s EU4Business “Innovative Tourism and Technology Development for Armenia” (ITTD) project implemented by GIZ.
Viva-MTS, Armenia’s leading mobile network operator, joins the initiative as a corporate partner and supporter.
The first batch of the Traction programme involved 9 startups offering solutions in such diverse fields as EduTech, logistics, HR, marketing, and more. Batch 1 graduates have already raised €3M+ funding in the form of grant financing, VC and angel investments.
Traction offers hands-on mentorship in Sales, Growth Hacking and Fundraising through a need-based individual development programme. The companies establish their growth frameworks, refine and validate their strategies, get support for expanding in international markets and raise seed rounds. Additionally, up to 5 top-performing companies of Batch 2 will be eligible for receiving EU Seed Stage Grants of up to €50K provided by ITTD project. More information about the grants and eligibility criteria will be shared additionally after the programme launch.
All startups that identify themselves in the following categories are welcome to apply:
Managed to gain early traction (in terms of revenue, sales, user base, etc.);
Have already launched the product (or an MVP/working prototype) or at least ready to launch by September 18;
Have raised a minimum of €20K funding in the form of grants, angel or VC financing, or bootstrapping, or is already generating revenue (not mandatory, but preferable)
Previously graduated from an incubation/pre-acceleration programme (not mandatory, but preferable).
The call for Applications will be open until September 18, 2021. After the screening of applications, interviews will follow to finalize the selection of participating companies. Meanwhile, companies are welcome to register for the Information Session held on September 9th to learn more about the programme. The programme as well as the Info session will be held in a hybrid mode enabling both online and onsite participation. More information about the programme can be found here.