17:39 | 16.09.21 | Նորություններ | 19879
Արհեստական բանականության (ԱԲ) տեխնոլոգիաների տարածումը կարող է առաջացնել տարբեր ռիսկեր, որոնք կնվազեցնեն ընդհանուր բարեկեցությունը, բացասաբար կազդեն գների մրցակցության մակարդակի, աշխատաշուկայի եւ ընտրության ազատության վրա: Սակայն տեխնոլոգիան ինքնին չափազանց խոստումնալից է. ռիսկերը կապված են հիմնականում դրա անկանոն օգտագործման հետ: Ինչպես հայտնում է «Կոմերսանտը», այս մասին գրում է տնտեսագետ, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Դարոն Աճեմօղլուն Տնտեսական վերլուծության ազգային բյուրոյի հրապարակած հոդվածում:
Նա առանձնացնում է ռիսկերի երեք հիմնական խմբեր.
Առաջինը վերաբերում է տեղեկատվության ձեռքբերմանը եւ վերահսկմանը: Սպառողների մասին տեղեկատվության համակենտրոնացումը եւ այս տվյալների մշակումը ԱԲ-ով մեծացնում է այն ռիսկը, որ կորպորացիաները կվերցնեն սպառողներից շահի մեծ մասը: Խոսքը այն մասին է, որ սպառողի մասին տեղեկատվության ամբողջականության բարձրացումը թույլ է տալիս բարձրացնել գինն այն սպառողների համար, ովքեր պատրաստ են ավելի շատ վճարել, մինչդեռ ավելի վաղ կորպորացիաները ստիպված էին պահել ավելի ցածր միջին գին՝ ավելի շատ գնորդներ ներգրավելու համար: Մրցակցությունը կարող է դառնալ ավելի անարդար, քանի որ ընկերություններից մեկը կունենա ավելի ամբողջական տվյալներ, քան մյուսը: Ավելին, ԱԲ-ի զարգացումը պոտենցիալ հնարավորություն է տալիս շահարկել քաղաքացիների կամ սպառողների վարքագիծը՝ օգտագործելով նրանց խոցելի կողմերը (այսինքն ՝ ԱԲ-ն կունենա սպառողի մասին ավելի շատ տեղեկատվություն, քան ինքը՝ սպառողը):
Ռիսկերի երկրորդ խումբը վերաբերում է ազդեցությանը նոր տեխնոլոգիաների աշխատաշուկայի վրա. երբ ավտոմատացումը միայն փոխարինում է աշխատանքը, բայց չի հանգեցնում արտադրողականության բարձրացմանը, դրա ընդհանուր ազդեցությունը տնտեսության վրա բացասական կլինի՝ աշխատավարձերի նվազման եւ զբաղվածների մասնաբաժնի պատճառով։

17:39 | 16.09.21 | Новости | 19897
Распространение технологий искусственного интеллекта может повлечь различные риски, которые снизят общее благосостояние, негативно скажутся на уровне ценовой конкуренции, рынке труда и свободе выбора. Однако сама по себе технология крайне перспективна - риски связаны в первую очередь с ее нерегулируемым использованием. Как сообщает Коммерсантъ, об этом в статье, опубликованной Национальным бюро экономического анализа, пишет экономист, профессор Массачуссетского технологического института Дарон Ачемоглу.
Он выделяет три основных группы рисков.
Первая касается получения и контроля над информацией. Концентрация информации о пользователях и обработка этих данных ИИ повышает риски того, что корпорации будут забирать большую часть выгоды потребителей. Речь о том, что повышение полноты информации о пользователе позволяет повышать цену для тех потребителей, которые готовы платить больше, тогда как ранее корпорации были вынуждены держать более низкую среднюю цену, чтобы привлечь больше покупателей. Конкуренция может стать менее справедливой — опять же из-за того, что у одной компании будут более полные данные, чем у другой. Более того, развитие ИИ потенциально дает возможность манипулировать поведением граждан или потребителей, используя их уязвимости (то есть ИИ будет знать больше информации о пользователе, чем он сам).
Вторая группа рисков касается влияния новых технологий на рынок труда: когда автоматизация лишь замещает труд, а не ведет к увеличению производительности, общее ее влияние на экономику будет негативным из-за снижения зарплат и доли занятых. Поэтому автоматизация может быть невыгодна с точки зрения общего благосостояния, поясняет Ачемоглу.