18:04 | 01.12.21 | Նորություններ | 9819
Մեկնարկել է «Քեմուրջյանի անվան համաերիտասարդական տիեզերքի մրցույթ 2022»-ը, որը Bazoomq Space Research Lab-ի  եւ HyeTech կազմակերպության համատեղ նախաձեռնությունն է:
«Քեմուրջյանի անվան համաերիտասարդական տիեզերքի մրցույթ 2022»-ի նպատակն է խթանել  STEM կրթությունը՝ մասնավորապես ռոբոտաշինությունը, պատանիների եւ երիտասարդների շրջանում: Նախաձեռնությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս հաղթող թիմին տիեզերք ուղարկել իր ստեղծած սարքը։
Մրցույթին կարող են մասնակցել Հայաստանի Հանրապետությունում մշտական բնակություն ունեցող 12-21 տարեկան պատանիներ եւ երիտասարդներ, ովքեր 3-ից 5 անձից բաղկացած խմբերով կստեղծեն ռոբոտաշինական սարքեր: Ավարտական փուլում կընտրվի հաղթող սարքը, որը հնարավորություն կստանա 2022 թ․-ի մարտին  թռչելու տիեզերք:
«Տիեզերքի հետազոտությունն արդեն երկար տարիներ է, ինչ մեծ հետաքրքրություն է առաջացնում սերունդների շրջանում։ Մրցույթի նպատակն է ձեւավորել ձեռնարկատիրական մտածելակերպ ունեցող գիտնականների եւ տեխնոլոգների երիտասարդ սերունդ, ովքեր հնարավորություն են ունեցել ուսումնասիրելու տիեզարական հետազոտությունների եւ առաջատար տեխնոլոգիաների ոլորտում լավագույն փորձը»,- ասել է HayTech կազմակերպության ներկայացուցիչ Տիգրան Աստվածատրյանը:
«Մրցույթն առաջին քայլն է գործնականորեն ցույց տալու, որ տիեզերքն այժմ հասանելի է ավելի քան երբեք: Առավել եւս կարեւոր է դա ցույց տալ երիտասարդ սերնդին՝ ոչ միայն խոսքով, այլեւ գործով եւ իրենց իսկ մասնակցությամբ», - ասել է Bazoomq Space Research Lab-ի համահիմնադիր Հայկ Մարտիրոսյանը:

18:04 | 01.12.21 | Новости | 9816
Стартовал «Общемолодежный космический конкурс имени Кемурджяна 2022», являющийся совместной инициативой Bazoomq Space Research Lab и HyeTech.
Цель конкурса - популяризация STEM-образования, в частности робототехники, среди подростков и молодых людей. Инициатива дает команде-победителю уникальную возможность отправить созданное ею устройство в космос.
В конкурсе могут принять участие подростки и молодые люди в возрасте от 12 до 21 года, постоянно проживающие в Армении, которые, сформировав группы от 3 до 5 человек, будут создавать робототехнические устройства. В финале будет отобрано устройство-победитель, которое получит возможность запуска в космос в марте 2022 года.
«Исследования космоса вызывают большой интерес на протяжении многих лет. Цель конкурса - сформировать молодое поколение ученых и технологов, обладающих предпринимательским мышлением, которые получат возможность изучения опыта космических исследований и передовых технологий», - сказал представитель организации HayTech Тигран Аствацатрян.
«Конкурс - это первый шаг к тому, чтобы на практике показать, что космос сейчас более доступен, чем когда-либо. Очень важно показать это подрастающему поколению не только на словах, но и на деле», - сказал соучредитель Bazoomq Space Research Lab Айк Мартиросян.