12:32 | 02.12.21 | Նորություններ | 18865
Moderna ընկերության համահիմնադիր եւ նախագահ, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը վստահ է, որ գիտության եւ տեխնոլոգիաների զարգացումը կարեւոր է ցանկացած երկրի եւ հատկապես Հայաստանի ապագայի համար:
Սիվիլնեթի հետ հարցազրույցում նա հիշեցրել է, որ մի քանի տարի առաջ Ռուբեն Վարդանյանի եւ այլ գործընկերների հետ իրենք հիմնել են Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST), որը տարբեր ուղղություններով աշխատանք է ծավալում:
Նուբար Աֆեյանն ասել է, որ այդ աշխատանքի հիմնական նպատակներից է առանձնացնել գիտական եւ տեխնոլոգիական այն ոլորտները, որտեղ «Հայաստանը կարող է մրցունակ լինելու բացառիկ հնարավորություններ ունենալ՝ ի նկատի ունենալով մեր ունեցած արտաքին ռեսուրսները»:
Նրա խոսքով, եթե Հայաստանի կառավարությունը ցուցադրի, որ պատրաստ է հետեւողական աշխատել գիտության զարգացման համար՝ հատկապես մեծ ուշադրություն դարձնելով կրթական ոլորտին, դա պայմաններ կստեղծի տարբեր համագործակցային ձեւաչափերի համար՝ հայերի եւ այլ ազգերի գիտնականների հետ:
«Ցանկացած նախաձեռնություն, որը չի ներառում կառավարությունը, փոքրածավալ է մնալու: Գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում մենք չենք կարող սահմանափակվել միայն խոսելով, մեզ անհրաժեշտ է ունենալ համակարգված ռազմավարություն, որի շրջանակում կառավարությունը կանի գործի իր մասը, իսկ համայնքի մնացած անդամները՝ իրենց մասը», - շեշտել է Նուբար Աֆեյանը:

12:32 | 02.12.21 | Новости | 18996
Соучредитель и президент Moderna, основатель и генеральный директор Flagship Pioneering Нубар Афеян убежден, что развитие науки и технологий важно для будущего любой страны и особенно – для Армении.
В интервью Civilnet он напомнил, что несколько лет назад вместе с Рубеном Варданяном и другими партнерами они основали Фонд науки и технологий Армении (FAST), который работает в разных направлениях.
Нубар Афеян сказал, что одной из основных целей этой работы является выделение научно-технологических сфер, в которых «Армения может получить уникальную возможность быть конкурентоспособной с учетом имеющихся у нас внешних ресурсов».
По его словам, если правительство Армении продемонстрирует, что оно готово последовательно работать для развития науки, уделяя особое внимание сфере образования, это создаст условия для различных форматов сотрудничества с армянскими и иностранными учеными.
«Любая инициатива, в которой правительство не примет участия, не станет масштабной. В области науки и технологий мы не можем ограничиваться лишь разговорами. Нам нужна скоординированная стратегия, в рамках которой правительство будет делать свою часть работы, а остальные представители сообщества - свою», - подчеркнул Нубар Афеян.