10:20 | 11.12.21 | Նորություններ | 8103
Միկրոէլեկտրոնիկայի 16-րդ միջազգային օլիմպիադայի հաղթողներից երկուսը՝ երրորդ մրցանակին արժանացած Անջելա Կոստիչը (Սերբիա) եւ Դեյան Գուտիչը (Բոսնիա-Հերցոգովինա) ժամանել են Հայաստան՝ ստանալու իրենց մրցանակները հատուկ արարողության ընթացքում։
Մրցանակների հանձնումը տեղի է ունեցել Երեւանի Մատենադարանի դահլիճում:
Օլիմպիադայում մրցել է 436 մասնակից 13 երկրից՝ ԱՄԷ, ԱՄՆ, Արգենտինա, Բելառուս, Բոսնիա եւ Հերցեգովինա, Բրազիլիա, Եգիպտոս, Հայաստան, Պերու, Ռուսաստան, Սերբիա, Վիետնամ եւ Ուկրաինա:
Օլիմպիադան իրականացվել է երկու փուլով: Առաջին փուլն անցկացվել է մասնակից բոլոր երկրներում միաժամանակ` ստուգարքի ձեւով, իսկ երկրորդ՝ եզրափակիչ փուլը ներառել է ճարտարագիտական բարդագույն խնդիրներ, որոնք պահանջում են համապարփակ լուծումներ: Առաջին փուլի 436 մասնակիցներից 21-ն անցել են եզրափակիչ փուլ, որը տեղի է ունեցել առցանց՝ հոկտեմբերի 8-ին: 21 մասնակիցներից 6-ը Հայաստանից էին, իսկ 15-ը՝ մյուս երկրներից:
Առաջին մրցանակին արժանացել է Հայաստանը ներկայացնող 23-ամյա Ժաննա Խոջայանը: Նա Հայաստանի Ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի մագիստրոսական ծրագրում ընդգրկված 2-րդ կուրսի ուսանողուհի է, սովորում է «Սինոփսիս Արմենիայի» Ուսումնական դեպարտամենտում եւ արդեն աշխատում է ընկերությունում՝ որպես ճարտարագետ։
Օլիմպիադայի նախաձեռնողն ու գլխավոր կազմակերպիչն է «Սինոփսիս Արմենիա»-ն, իսկ գլխավոր գործընկերը՝ Վիվա–ՄՏՍ–ը: Գլխավոր աջակիցն է «Յունիքոմփ» ընկերությունը:
«Մենք տեսնում ենք միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադայի դրական ազդեցությունը՝ ՏՀՏ ոլորտում արձանագրվող հաջողությունների եւ ապագայի ներուժի հետագա զարգացման առումով: Այդ իսկ պատճառով տարիներ շարունակ մենք աջակցում ենք այս մեծ ու երկարաժամկետ նախաձեռնությանը։ Ամեն տարի օլիմպիադայի օգնությամբ բազմաթիվ երիտասարդներ հենց իրենք են սահմանում իրենց՝ նորարարության, զարգացման եւ ստեղծագործելու սահմանները: Հպարտ եմ, որ 16-րդ օլիմպիադայի առաջին մրցանակակիրը Հայաստանից է։ Սա մեծ ձեռքբերում է եւ ահռելի հաջողություն բոլորիս համար», - ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։

10:20 | 11.12.21 | News | 8124
Two winners of the 16th International Microelectronics Olympiad arrived in Armenia to receive their prizes. They are third prizes winners Angela Kostić from Serbia and Dejan Gutić from Bosnia-Herzegovina.
The Prizes were handed at a special ceremony in the Matenadaran Hall.
16th Annual International Microelectronics Olympiad attracted 436 participants from 13 countries, including Argentina, Armenia, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Brazil, Egypt, Peru, Russia, Serbia, Vietnam, UAE, Ukraine, and the United States.
The Olympiad was conducted in two stages. The first stage, held simultaneously in the participants’ countries, involved a test to establish a baseline. The second, the final stage involved a challenging contest consisting of advanced engineering tasks requiring complex solutions. Of 436 participants in the first stage, 21 were qualified to progress to the second stage, which was held on October 8.  Of these 21 contestants, 6 were from Yerevan, and 15 were from a variety of other countries.
This year the first prize was awarded to 23-year-old Zhanna Khojayan, representing Armenia, who is a second-year Master student enrolled in the joint program of the National Polytechnic University of Armenia and Synopsys Armenia Educational Department. She is already employed at Synopsys Armenia as an R&D Engineer.
The annual International Microelectronics Olympiad was founded in 2006 under the auspices of the Prime Minister of the Republic of Armenia. It is held in cooperation with the Technical Council for Test Technologies (IEEE TTTC) of the Institute of Electrical and Electronics Engineers, the world's largest technical professional organization.The initiator and general organizer of the Olympiad is Synopsys Armenia, and the general partner is Viva-MTS. The main supporter is the Unicomp CJSC.
“Viva-MTS witnesses the positive impact of the Olympiad on the development of the ICT sector and its future potential. That's why we support this great and long-term initiative for many years. Every year, with the help of the Olympiad, a lot of young people define their own boundaries to innovate, develop and invent. I am very excited and proud that the first prize winner of the 16th Olympiad is from Armenia. This is a great achievement and а huge success for all of us to celebrate together,” said Ralph Yirikian, the General Manager of Viva-MTS.