16:21 | 17.01.22 | Նորություններ | 8954
Դիջիթեյն տեխնոլոգիական ընկերությունն իր կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակում միանում է տարբեր նախաձեռնությունների, որոնցից է նաեւ Հանրային Հեռուստաընկերության եւ «Ապրելու Արցախ» հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող «100 տուն Արցախում» նախագիծը։
Ծրագրի շրջանակում Դիջիթեյնի աջակցությամբ նախատեսվում է 2022 թվականին  Արցախում կառուցել 3 սենյականոց բնակարան՝ նախատեսված տունը կորցրած ընտանիքի համար։
Այս պահին «100 տուն Արցախում» նախագրի շրջանակում  պատրաստ է 7 տուն, սակայն նախատեսվում է մինչեւ տարեվերջ ավարտին հասցնել նախատեսված 100 տան շինաշխատանքները։
Ասկերանի Դահրավ գյուղի հարեւանությամբ Դիջիթեյն ընկերությունը հանդես է գալիս ոչ միայն բնակարանի կառուցման նախաձեռնությամբ, այլեւ՝ տեխնոկենտրոնի։
Մարքեթինգային ծրագրերի ղեկավար Մանանա Հովակիմյանը նշել է, որ Դիջիթեյնը, լինելով հայաստանյան խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններից մեկը, յուրաքանչյուր օր ստեղծելով ծրագրային նորարար լուծումներ՝ կարեւորում է ապակենտրոնացումը եւ մարզերի  զարգացումը հենց տեխնոլորտում:
«Ի վերջո հենց կրթությունն է մեր զարգացման առաջին եւ ամենակարեւոր հիմնասյունը։ Դիջիթեյնի կողմից կառուցվող  տեխնոլոգիական կենտրոնի առկայության դեպքում վստահ եմ, ոչ միայն Դահրավ գյուղի, այլեւ հարակից գյուղի երեխաները հնարավորություն կունենան ստանալու ուսում եւ դառնալու ամենաստեղծարար եւ մրցունակ մասնագետները՝ իրենց աշխատասիրության ու նորարարական մտքի շնորհիվ զարգացնելով մեր երկիրը», - ասել է նա:
Դիջիթաուն նախագծի շրջանակում իրականացվում է «Միտք» տասներկուշաբաթյա ձեռնարկատիրական ծրագիրը՝ նախատեսված  գործարկման վաղ փուլում գտնվող ստարտափների համար՝ հագեցած ինտենսիվ գործնական դասընթացներով, որոնք միտված են  ապահովելու ստարտափի աճն ու զարգացումը։
Մանանա Հովակիմյանն ասել է.
«Մեր տաղանդավոր արցախցի երիտասարդները հնարավոր է հենց այս տեխնոկենտրոնում ուսում ստանալուց հետո գեներացնեն գաղափարներ,  ստեղծեն իրենց ստարտափները եւ Դիջիթեյնը մեծ սիրով պատրաստ է ընդունել նրանց «Միտք» ինկուբացիոն ծրագրի շրջանակում՝ օգնելու զարգացնելու իրենց մտահաղացումը, դարձնելու այն մրցունակ, որպեսզի կարողանան դուրս գալ միջազգային հարթակներ եւ նոր շուկաներ գրավել»։

16:21 | 17.01.22 | News | 8961
Digitain joined the "100 Homes in Artsakh" initiative  within its corporate social responsibility to drive a social and educational movement and stimulate the growth of Armenian IT community.
The project is implemented by and in the close partnership with Armenian Public Television and "Living Artsakh" Foundation.
Within the framework of the program Digitain plans to build a 3-room house in Artsakh by the end of 2022. The house is intended for a family who lost their home during the escalations. Currently, 7 houses are already ready while the construction of the remaining houses will be over during this year.
Apart from joining this project, Digitain will also open a technological center for the locals of Dahrav village of Askeran and neighboring areas.
“Digitain, being one of the largest IT companies in Armenia, which creates software solutions every day, finds regional growth an important factor to boost Armenian IT sector whilst education being the cornerstone of decentralization. We are sure that the children of Dahrav village and neighboring villages will have the opportunity to receive education, become the most creative and innovative specialists and develop our country further”, said Marketing projects manager Manana Hovakimyan.
The construction of the technological center is the next logical step of creating a stronger IT community after the first successful launch of the M1TQ incubation program. Digitain, within the framework of the Digitown project, launched the "M1TQ" twelve-week entrepreneurial program for early stage startups, with intensive practical training aimed at ensuring the growth and development of the startup ecosystem.
Manana Hovakimyan emphasized the new opportunities that await the students of the technological center. The successful graduates and formed startups from Dahrav village can join M1TQ Incubation program and Digitain is willing to help them develop their ideas and ensure their entry to international platforms and conquest of new markets.