16:29 | 19.01.22 | Նորություններ | 6361
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն այսօր համաձայնություն է «ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ» ընկերության 2021 թվականի հոկտեմբերի 19-ի դիմումին։
Դիմումում, մասնավորապես, նշվում էր, որ Ռուսաստանի քաղաքացի Արման Ունանյանն ու «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն նախատեսում են Կիպրոսում գրանցել նոր ընկերություն՝ «Մոլիտրո Հոլդինգս Լիմիթեդ», որը ձեռք կբերի Ընկերության միակ բաժնետեր «Ֆիլոր Վենչրս Լիմիթեդ» ընկերության 100% բաժնետոմսերը։
2021թ. դեկտեմբերին «Ռոստելեկոմի» նախագահ Միխայիլ Օսեեւսկին ասել էր, որ հայկական ակտիվի համար ցանկանում են ստանալ $25 միլիոն։
Molitro Holdings Limited ընկերության բաժնետոմսերի 40%-ը պատկանում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերն է «Տաշիր գրուպի» նախագահ Սամվել Կարապետյանը։
2017 թվականից հայաստանյան Ucom օպերատորի բաժնետոմսերի 10%-ը պատկանում է «Տաշիր գրուպի» կազմի մեջ մտնող «Ֆորա-Բանկին»:
2021թ. նոյեմբերին բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատրյանն ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությանն անհանգստացնում է «Ռոստելեկոմ Արմենիայի» եւ Ucom-ի հնարավոր միացումը:
«Ըստ տրամաբանության՝ եթե «Ռոստելեկոմը» գնվում է այդ ընկերության կողմից, չի բացառվում, որ դա հենց «Յուքոմի» հետ դառնա մեկ ընկերություն, ու համապատասխան պայմանավորվածություն ձեռք բերեն, որ միասնական հանդես գան։ Այսպիսի մտավախություն կա»,- ասել էր Վահագն Խաչատրյանը։

16:29 | 19.01.22 | Новости | 6308
Сегодня Комиссия по регулированию государственных услуг дала положительный ответ на заявку компании GNC-Alfa от 19 октября 2021 года.
В ней, в частности, указывалось, что гражданин России Арман Унанян и ЗАО «Электрические сети Армении» планируют зарегистрировать на Кипре компанию Molitro Holdings Limited, которая приобретет 100% акций единственного акционера компании Philor Ventures Limited.
В декабре 2021 года глава «Ростелеком» Михаил Осеевский заявил, что компания хочет получить за армянский актив 25 миллионов долларов.
40% акций Molitro Holdings Limited принадлежат ЗАО «Электрические сети Армении», владельцем которого является президент компании «Ташир групп» Самвел Карапетян.
С 2017 года 10% акций армянского телекоммуникационного оператора Ucom принадлежит «Фора-Банку», входящему в состав «Ташир Групп».
В ноябре 2021 года министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатрян заявил, что правительство Армении обеспокоено возможным слиянием «Ростелеком Армения» с Ucom.
«По логике, если эта компания приобретет «Ростелеком», не исключено, что она объединится с Ucom, и они договорятся о совместных действиях. Подобные опасения у нас есть»,- говорил Ваагн Хачатрян.