17:40 | 22.03.22 | Նորություններ | 33405
FAST հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը հնչեցրել է արհեստական բանականության (ԱԲ/AI) առաջատար երկրների ակումբում հայտնվելու գինը:
«ԱԲ-ն այն ուղղությունն է, որտեղ այսօր մրցակցում են առաջադեմ երկրները:
Արհեստական բանականության գլոբալ ինդեքսի համաձայն` ԱՄՆ-ը միանձնյա առաջատար է, որին հաջորդում է Չինաստանը, բայց իրավիճակն այնպիսին է, որ նոր նշաձող գրավելու հնարավորությունները շատ են: Սա նոր ոլորտ է բոլորի համար, ու ամբողջ աշխարհում կա բարձր մակարդակի մասնագետների չլրացվող պահանջ:
Մեր ուսումնասիրությունների համաձայն` այս ինդեքսի 20 առաջատար երկրներին հինգ տարում հասնելու հնարավորություն ունենք՝ եթե տարեկան հավելյալ շուրջ 350 միլիոն դոլարի ներդրում կատարենք կրթության ոլորտում (նոր տաղանդներ պատրաստելու նպատակով), R&D-ի եւ գիտական արդյունքի առեւտրայնացման մեջ», - ասել է Արմեն Օրուջյանը Asbarez.am-ի տված հարցազրույցում:

17:40 | 22.03.22 | Новости | 33009
Директор фонда FAST Армен Оруджян назвал цену вхождения Армении в клуб стран-лидеров в сфере искусственного интеллекта (ИИ/AI).
«ИИ - это направление, в котором сегодня соревнуются передовые страны.
Согласно глобальному индексу искусственного интеллекта, абсолютным лидером являются США, за ними следует Китай, однако ситуация такова, что есть много возможностей. Это новая область для всех, и во всем мире существует невосполненная потребность в профессионалах высокого уровня.
Согласно нашим исследованиям, у нас есть возможность войти в число 20 стран-лидеров этого индекса за 5 лет, если мы будем дополнительно инвестировать $350 млн в год в сферу образования (для подготовки новых талантов), в R&D и в коммерциализацию научных результатов», - сказал Армен Оруджян в интервью Asbarez.am.