17:40 | 22.03.22 | Նորություններ | 33405
FAST հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանը հնչեցրել է արհեստական բանականության (ԱԲ/AI) առաջատար երկրների ակումբում հայտնվելու գինը:
«ԱԲ-ն այն ուղղությունն է, որտեղ այսօր մրցակցում են առաջադեմ երկրները:
Արհեստական բանականության գլոբալ ինդեքսի համաձայն` ԱՄՆ-ը միանձնյա առաջատար է, որին հաջորդում է Չինաստանը, բայց իրավիճակն այնպիսին է, որ նոր նշաձող գրավելու հնարավորությունները շատ են: Սա նոր ոլորտ է բոլորի համար, ու ամբողջ աշխարհում կա բարձր մակարդակի մասնագետների չլրացվող պահանջ:
Մեր ուսումնասիրությունների համաձայն` այս ինդեքսի 20 առաջատար երկրներին հինգ տարում հասնելու հնարավորություն ունենք՝ եթե տարեկան հավելյալ շուրջ 350 միլիոն դոլարի ներդրում կատարենք կրթության ոլորտում (նոր տաղանդներ պատրաստելու նպատակով), R&D-ի եւ գիտական արդյունքի առեւտրայնացման մեջ», - ասել է Արմեն Օրուջյանը Asbarez.am-ի տված հարցազրույցում:

17:40 | 22.03.22 | News | 33413
Founding CEO of FAST Foundation Armen Orujanyan has voiced the price for appearing in the Artificial Intelligence (AI) leading countries’ club.
“AI is the direction where the leading countries compete today. According to the Global Artificial Intelligence Index, the United States is the sole leader, followed by China, but there are many opportunities for reaching new benchmark. This is a new field for everyone, and there is an unmet demand for high-level professionals around the world.
The research we made shows that Armenia has the opportunity to reach the top 20 countries of this index in five years, if we invest additional $350 million annually in the education (to train new talents), in the of R&D and in commercialization of scientific output,” Armen Orujyan said in an interview with Asbarez.am.