09:57 | 26.05.22 | Նորություններ | 40313
Մայիսի 26-ին Բաքվում բացվել է Ավիացիայի, տիեզերագնացության եւ տեխնոլոգիաների փառատոնը (TEKNOFEST), որի վարչության նախագահն է Baykar ընկերության տեխնիկական տնօրեն Սելջուկ Բայրաքթարը։
Baykar-ը արտադրում է «Bayraktar» անօդաչու թռչող սարքերը:
Փառատոնը 2018 թվականից անցկացվում է Թուրքիայի տեխնոլոգիական թիմ հիմնադրամի (T3) կողմից՝ թուրքական ավելի քան 60 պետական հաստատությունների, համալսարանների եւ մասնավոր ընկերությունների հետ համագործակցությամբ։
Բաքվում TEKNOFEST Azerbaijan-ը կտեւի մինչեւ մայիսի 29-ը։
Սելջուկ Բայրաքթարը նշել է, որ TEKNOFEST-ը Բաքվում անցկացնելու որոշումը կայացվել է Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի միջեւ համագործակցության հետագա ամրապնդմանը նպաստելու համար։
Նա ասել է, որ մայիսի 28-ին փառատոն կայցելեն Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի նախագահներ Իլհամ Ալիեւը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ովքեր մրցանակներ կհանձնեն TEKNOFEST-ի շրջանակներում կազմակերպված տեխնոլոգիական մրցույթների հաղթողներին։
Փառատոնի շրջանակներում կանցկացվեն Baku Skills, «Սոցիալական ուղղվածություն ունեցող տեխնոլոգիաներ», «Անօդաչու թռչող սարքեր», «Պլաներներ», «Գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաներ», «Ռոբոտաշինություն» մրցույթները եւ «Smart Karabağ» հաքաթոնը։

09:57 | 26.05.22 | Новости | 40312
26 мая в Баку открылся Фестиваль авиации, космонавтики и технологий (TEKNOFEST), председателем правления которого является технический директор компании Baykar Сельджук Байрактар.
Baykar выпускает БПЛА «Байрактар» различных модификаций.
Фестиваль проводится с 2018 года Фондом турецкой технологической команды (Т3) в партнерстве с более чем 60 турецкими государственными учреждениями, вузами и частными компаниями.
TEKNOFEST Azerbaijan в Баку продлится до 29 мая.
Сельджук Байрактар отметил, что решение провести очередной фестиваль TEKNOFEST в Баку было принято с целью внести вклад в дальнейшее укрепление сотрудничества между Турцией и Азербайджаном.
Он сказал, что 28 мая фестиваль посетят президенты Азербайджана Ильхам Алиев и Турции Реджеп Тайип Эрдоган, которые вручат награды победителям организованных в рамках TEKNOFEST конкурсов в области технологий.
В рамках фестиваля пройдут конкурсы Baku Skills, «Социально-ориентированные технологии», «Беспилотные летательные аппараты», «Планеры», «Сельскохозяйственные технологии», «Робототехника», хакатон «Smart Karabağ».