12:14 | 08.09.22 | Նորություններ | 10131
ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի դափնեկիրը IBM-ի Էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման (EDA) խմբի փոխնախագահը Լեոն Ստոկն է:
Սեպտեմբերի 6-ին, ՀՀ նախագահի նստավայրում կազմակերպված մրցանակաբաշխության ժամանակ, Հայաստան ժամանած Լեոն Ստոկին հանձնվել է բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում նրա արժանի վաստակը գնահատող մրցանակը: Տասներկու տարի անընդմեջ, ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ պետական մրցանակի գլխավոր գործընկերն է Վիվա-ՄՏՍ ընկերությունը:
Էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման ոլորտում 13 գյուտի արտոնագիր ունեցող գիտնականն այցելել էր Վիվա-ՄՏՍ՝ մամուլի համատեղ ասուլիսի մասնակցելու եւ մտքերի փոխանակության համար:
Լեոն Ստոկի աշխատանքային հարուստ կենսագրությունը ներկայացրել է «Սինոփսիս Արմենիա» ընկերության նախագահ Երվանդ Զորյանը: Ստոկի հիմնական ներդրումը նորարարական չիպերի ստեղծումն է IBM-ի այնպիսի արտադրանքների համար, ինչպիսիք են Automation, Robotics, Artificial intelligence, Cloud computing, Consulting, Blockchain, Computer hardware, Software, Quantum computing մշակումները:
Դրանք ապահովում են IBM-ի հիմնական ուժեղ կողմերը՝ ամպային տեխնոլոգիաների, տվյալների վերլուծության, բջջային, սոցիալական եւ անվտանգության համակարգերի բիզնեսներում։ Լեոն Ստոկի թիմը մշակում է համաշխարհային կարգի նախագծման եւ ստուգման հոսքեր եւ ծրագրային գործիքներ, որոնք օգտագործվում են աշխարհի ամենամեծ գերհամակարգիչների՝ IBM Z եւ Power համակարգերի, ինչպես նաեւ IBM Quantum համակարգերի նախագծման համար։
«Այս մրցանակաբաշխությունը կարեւոր դեր է խաղում աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզի վրա Հայաստանի հստակ տեղն ամրագրելու հարցում: Նման գիգանտ ընկերությունների առաջին դեմքերի այցերը Հայաստան՝ նպաստում է մեր երկրում զգալի ներդրումների խթանմանն ու բիզնես համագործակցությունների կայացմանը», - նշել է Երվանդ Զորյանը:
«Առօրյայում մենք հաճախ չենք զգում, որ աշխարհն իր քաղաքակրթական ձեռքբերումներով պարտական է կոնկրետ անհատների՝ իրենց գյուտարարության, իսկ հետագայում՝ նաեւ դրանց մասսայականացման համար: Պարոն Ստոկն այդ գիտնականներից մեկն է: Այն, որ մրցանակի գործընկերը ՄՏՍ-ի դուստր ձեռնարկությունն է, ամենեւին պատահական չէ: Հեռահաղորդակցությունը բիզնես է, որը կարող է միավորել, մեծ հնարավորություններ ստեղծել ու պահանջարկ ձեւավորել գիտության զարգացման, տեխնոլոգիական ու ՏՏ լուծումների, մեդիայի, բիզնեսի զարգացման, մարդու զարգացման ու նրա առօրյա կյանքը հեշտացնելու համար:
Մենք տարիներ շարունակ եղել եւ մնում ենք ՏՀՏ համայնքի կողքին՝ համաշխարհային կարեւոր ներդրում ունեցած դափնեկիրներին Հայաստանում ներկայացնելու եւ ՏՀՏ քարտեզի վրա Հայաստանի դերն ամրապնդելու համար: Այս մրցանակի շնորհիվ բազմաթիվ հայ երիտասարդներ ոգեշնչվում են եւ լուրջ մոտիվացվում՝ ձգտելով ոտք չդրած արահետներով գնալ դեպի հաջողության նոր պատմություններ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
«Ես տպավորված եմ այն տաղանդով, որ տեսնում եմ Հայաստանում եւ այն ոգեւորությամբ, որ զգում եմ իմ յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ։ Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Վիվա-ՄՏՍ-ին այս մրցանակը հովանավորելու եւ այսօր մեզ հյուրընկալելու համար: Հեռահաղորդակցությունը հսկայական դեր է խաղում ժամանակակից տեխնոլոգիական աշխարհում եւ ես ուրախ եմ Հայաստանում տեսնել այսպիսի առաջադեմ ընկերություն: Հիանալի է, որ Հայաստանում ուսանողները կարողանում են գործընթացների նախագծման փաթեթներ տրամադրել մնացյալ աշխարհի ուսանողներին՝ դրանք օգտագործելու համար», - ասել է դոկտոր Ստոկը:
«Ի թիվս կարեւոր այլ թիրախների՝ մրցանակը միտված է երիտասարդների շրջանում ՏՀՏ ոլորտում կայացած եւ հաջողակ մասնագետի կերպարի ստեղծմանն ու տարածմանը: Հայաստանում կան խոստումնալից երիտասարդներ, որոնք կոգեւորվեն այս մրցանակի դափնեկիրների հաջողություններով եւ նրանց օրինակով կընտրեն ՏՀՏ-ն որպես ապագա մասնագիտություն», - ասել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դավիթ Սահակյանը:

The winner of the State Award of Republic of Armenia for Global Contribution to Humanity through IT for 2021 is Leon Stok, Vice President of IBM's Electronic Design Automation group.
On September 6, during the award ceremony at the Residence of the President of Armenia, Leon Stok, who is on a visit to Armenia, received the well-deserved prize in high-tech industry. For twelve years in a row the General Partner of the event is Viva-MTS.
The scientist, who holds 13 patents for inventions in electronic design automation, visited Viva-MTS to take part in the press conference and to exchange ideas.
The rich professional biography of Dr. Stok was presented by the President of “Synopsis Armenia” Yervand Zorian. Dr. Stok’s main contribution is the creation of innovative chips for IBM products, such as the research and development in Automation, Robotics, Artificial intelligence, Cloud computing, Consulting, Blockchain, Computer hardware, Software, Quantum computing.
Those are the competitive advantages of IBM in the markets of cloud technologies, data analysis, mobile, social and security systems. The research and development done by Dr. Stok’s team in world-class lines and software tools are used in design and control and are applied in supercomputers such IBM Z and Power, as well as the design of IBM Quantum systems.
“This award ceremony plays an important role in fixing Armenia's clear place on the technological map of the world. The visit of the first persons of such giant companies to Armenia contributes to the promotion of significant investments in our country and the establishment of business partnerships," concluded Yervand Zoryan.
“In our everyday life, we often do not feel that the world we live in, with all its civilizational achievements, owes to the inventions of specific individuals and the popularization of these inventions. Mr. Stock is one of those people. It is no coincidence that the RA State Award partner is a subsidiary of MTS. Telecommunication is a business that can unite, create great opportunities and create demand for applied scientific development, technological and IT solutions, media, business development, human development and facilitating peoples’ daily life.
For years, Viva-MTS has been and continues to be with the ICT community in presenting the laureates who have made important global contributions to Armenia and strengthening Armenia's role on the ICT map. And also, thanks to this award, many young Armenians are inspired and gain serious motivation to along untrodden paths to creating new success stories,” Viva-MTS General Director Armen Avetisian said.
“I’m impressed with the talent that I see in Armenia and the excitement that I feel during my every meeting. I want to thank Viva-MTS for sponsoring this award and for hosting us today. Telecommunications plays a huge role in nowadays technological world and I’m excited to see such an advanced company in Armenia. It’s great that students in Armenia are able to provide three nanometers process design kitscase for the students of the rest of the world to use,” Leon Stock said.
“Among other important targets, the award is aimed at creating and spreading the image of an established and successful specialist in the ICT field among young people. There are promising young people in Armenia who will be inspired with the success of the winners of this award and, following their example, will choose ICT as their future profession,” Deputy Minister of High-Tech Industry of Armenia Davit Sahakyan said.