10:25 | 14.09.22 | Նորություններ | 47921
15 տարի առաջ այս օրը՝ 2007թ. սեպտեմբերի 14-ին, ռուսական MTC ընկերությունը դարձավ հայկական «ՎիվաՍել» բջջային օպերատորի բաժնետոմսերի 80%-ի սեփականատերը:
2007թ. սեպտեմբերի 14-ին այդ մասին Երեւանում հայտարարեցին MTC-ի նախագահ Լեոնիդ Մելամեդը, «ՎիվաՍելի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Fattouche Group լիբանանյան ներդրումային ընկերության նախագահ Պյեռ Ֆատուշը:
MTC-ը ձեռք էր բերել International Cell Holding Ltd. ընկերության կանոնադրական կապիտալի 80%-ը, որը հանդիսանում էր «ՎիվաՍել» ապրանքանիշի ներքո հանդես եկող «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոսանոց անուղղակի սեփականատերը, ինչպես նաեւ ստորագրել էր մնացած 20 տոկոսանոց բաժնի ձեռք բերման օպցիոն պայմանագիր:
Գործարքի գումարը կազմել էր  310 մլն եվրո` ներառյալ 50 մլն եվրոն, որոնք վաճառողին պետք է վճարվեին 3 տարվա ընթացքում` 2008-2010 թթ. ընկերության հասույթի եւ եկամտաբերության հաստատված ցուցանիշների կատարման դեպքում:
MTC-ը «Ղ-Տելեկոմին» նաեւ տրամադրել էր 140 մլն եվրոյի վարկ` պարտքերի մարման եւ ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորելու նպատակով:
Լեոնիդ Մելամեդը հայտարարել էր, որ «տվյալ ձեռքբերումն ամբողջությամբ համապատասխանում է MTC-ի ռազմավարությանը` ուղղված ԱՊՀ արագ աճող շուկաների ներուժի օգտագործմանը»:

15 years ago today, on September 14, 2007 Russian company MTS purchased 80% of shares of Armenian mobile operator VivaCell.
MTS President Leonid Melamed, VivaCell General Manager Ralph Yirikian and President of Lebanese investment company Fattouche Group Pier Fattouche announced the news on September 14, 2007 in Yerevan.
MTS bought 80% of the authorized capital stock of International Cell Holding Ltd, indirect owner of K-Telecom CJSC that operates under VivaCell brand, and signed an option agreement for purchase of the remaining 20% of the shares.
The sum of transaction made EUR 310m, including EUR 50m that was to be paid to the owner within 3 years - from 2008 to 2010 - provided that agreed income targets were met by K-Telecom.
MTS also provided K-Telecom a loan of EUR 140m for debt repayment and investment program.
Leonid Melamed stated that “the purchase is fully compliant with the strategy of MTS, which aims to use the potential of rapidly growing CIS markets”.