14:15 | 24.10.22 | Նորություններ | 12120
Հոկտեմբերի 24-28-ը UWC Դիլիջանի քոլեջում անցկացվում է «Վիճակագրական մեխանիկան եւ դրա կիրառությունները» խորագրով առաջին միջազգային գիտաժողովը:
UWC Դիլիջանից հայտնել են, որ միջազգային հնգօրյա գիտաժողովին մասնակցում են վիճակագրական մեխանիկայի ոլորտի առաջատար հետազոտողներ Հայաստանից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Իսրայելից, Ռուսաստանից, Շվեդիայից, Մեծ Բրիտանիայից, ԱՄՆ-ից եւ այլ երկրներից:
Մասնակիցների ցանկը հասանելի է այստեղ:
Օրակարգում են հետեւյալ թեմաները.
•    դասական եւ քվանտային համակարգերի վիճակագրական մեխանիկան,
•    պատահական մատրիցները եւ անկանոն համակարգերը,
•    կոմպլեքս համակարգերը եւ ցանցերը:
Նշվում է, որ հատուկ ուշադրության են արժանանում միջառարկայական կիրառությունները:
«Ուրախ եմ, որ միջազգային փորձի փոխանակման նման հարթակ ունենք, եւ տարբեր երկրների առաջատար մասնագետներ հնարավորություն ունեն տեղեկանալու գիտության աշխարհի վերջին զարգացումներին»,- նշել է գիտաժողովի կազմակերպիչ եւ Տեսական ֆիզիկայի եւ վիճակագրական մոդելների լաբորատորիան ներկայացնող Սերգեյ Նեչաեւը:
Կազմակերպիչները խրախուսում են գիտաժողովի մասնակիցների եւ UWC Դիլիջանի քոլեջի ուսանողների ոչ պաշտոնական շփումը։ Գիտաժողովի ընթացքում նախատեսվում են ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հանրային դասախոսություններ: Կազմակերպիչներն ակնկալում են, որ գիտաժողովը նշանակալից միջազգային իրադարձություն կդառնա Հայաստանի գիտական կյանքում` էական գիտական եւ կրթական ազդեցությամբ:
«UWC Դիլիջանի համար պատիվ է հյուրընկալել Պոնսլե կենտրոնի գիտաժողովը եւ աշխարհի հայտնի համալսարանների գիտնականներին: Որպես Հայաստանի եւ տարածաշրջանի առաջին՝ UWC կրթական մոդելով գործող միջազգային դպրոց, որը հանձնառու է կրթական գերազանցության եւ նպատակն է նպաստել Հայաստանի զարգացմանը, մենք ուրախ ենք այսկերպ մեր ներդրումն ունենալու հայաստանյան գիտական կյանքի առաջընթացին»,- ասել է UWC Դիլիջանի տնօրեն Գաբրիել Էրնեստո Աբադ Ֆերնանդեսը:
Գիտաժողովը կազմակերպվել է Ֆրանսիայի Գիտական հետազոտությունների ազգային կենտրոնի (ԳՀԱԿ) հետ համատեղ՝ ի դեմս «Պոնսլե միջառարկայական գիտական կենտրոն» միջազգային հետազոտական լաբորատորիայի:

14:15 | 24.10.22 | News | 11875
On October 24-28, UWC Dilijan College in Armenia will host the first international conference entitled “Statistical Mechanics and Its Applications”, organised jointly with the National Centre of Scientific Research (CNRS) in France represented by the International Research Laboratory “Interdisciplinary Scientific Center Poncelet”.
Leading researchers in the field of statistical mechanics from Armenia, France, Italy, Israel, Russia, Sweden, UK, USA and other countries participate in the conference taking place over five days on the UWC Dilijan campus.
The list of speakers can be found here.
They are discussing issues of modern mathematics and physics with the following main topics:
● Statistical mechanics of classical and quantum systems;
● Random matrices and disordered systems;
● Complex systems and networks.
There is a special focus on interdisciplinary applications.
“I am very glad that we have a possibility for international exchange, enabling leading experts from different countries of the world to stay up to date on global developments in science,” said Serguei Nechaev, Laboratory of Theoretical Physics and Statistical Models, one of the organisers of the conference.
The organisers of the conference encourage informal communication of participants and the students of UWC College. A few public lectures of general interest are planned during the workshop. The organisers expect that this conference to be a notable international event in the scientific landscape of Armenia with an important scientific and educational impact.
"This is an excellent platform for us - scholars representing different countries of the world - to learn about current developments in the sphere of statistical mechanics. I am honoured to represent Armenia during this world-class international conference held in my native country for the first time," said Professor Ara Sedrakian of Alikhanyan National Science Laboratory.
“UWC Dilijan is delighted to have Poncelet Center’s high-level scientific event and scholars from the renowned universities of the world taking place on its grounds. As the first international school of the UWC education model in Armenia and the region, with a dedication to excellence in education and aiming to contribute to the development of our host country, we are glad to contribute to the scientific life of our host,” said Gabriel Ernesto Abad Fernandez, Head of UWCD.