17:46 | 26.10.22 | Ամենանորաձեւ IT գրասենյակները | exclusive 132200
DataArt-ը ծրագրային ապահովման մշակման համաշխարհային ընկերություն է, որը յուրօրինակ մոտեցում է ցուցաբերում խնդիրների լուծմանը՝ օգնելով իր հաճախորդներին զարգացնել բիզնեսը տարբեր բնագավառներում:
Արդեն 3 տարի է Երեւանում գործում է ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղը՝ DataArt Armenia-ն, որը վերջերս նոր գրասենյակ է բացել «Դվին» հյուրանոցային համալիրի տարածքում: iTel.am-ի թիմը շրջել է գրասենյակով, լուսանկարել ամենահետաքրքիր անկյուններն ու պատմում է՝ ինչպես է այնտեղ անցում աշխատակիցների առօրյան:
Գրասենյակը նախագծված է մինչեւ 500 աշխատակցի համար: «Օփեն սփեյս»-ում տեղերն ընտրվել են վիճակահանության սկզբուքնով: Տարածքը բաժանել են մի քանի գոտիների՝ LUCKY TEAM տառերի համապատասխանությամբ, համարակալել աշխատանքային սեղանները, որից հետո յուրաքանչյուր թիմ կամ անհատ պատահականության սկզբունքով հանել է իր տեղի հերթական համարը:
Տարածքի մեծության պատճառով աշխատակիցներն առաջին օրերին քարտեզից էին օգտվում: Դրանք մինչեւ հիմա էլ առկա են գրասենյակում, որպեսզի նորեկները եւս դժվարություններ չունենան:
Տարածքի ընդհանուր դիզայնում առանձնանում են բաժանարար տախտակները, որոնց վրա հայ աշխարհահռչակ գրոսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանի հաղթական պարտիաներն են ներկայացված:
Դիզայնի յուրահատկությունն էլ ամբողջացնում են պատերին փակցված «DataArt IT Museum»-ի ցուցանմուշները:
Շրջելով գրասենյակի տարածքով՝ կարելի է հանդիպել ամենատարբեր աշխատանքային սեղանների՝ կանոնակարգված, կամ էլ աշխատանքային խառնաշփոթ ոճում, բույսերով կամ փափուկ խաղալիքներով զարդարված:
Հաճախ, աշխատանքային սեղանի տեսքը շատ բան կարող է ասել գործընկերոջ մասին:
Կարեւոր զանգերի, օնլայն հանդիպումների ժամանակ աշխատակիցները կարող են առանձնանալ մեկ հոգանոց աշխատասենյակ-խցիկներում, որը թույլ է տալիս ազատ խոսել՝ չխանգարելով մյուսների լռությունը: Այս խցիկները ունեն առանձին օդափոխության համակարգ, հնարավոր է կարգավորել նաեւ լույսի ուժգնությունը:
Բացի սեփական աշխատանքային սեղանից, գրասենյակում բազում այլ հատվածներ կան, որտեղ եւս աշխատելը հարմարավետ է:
Կան մի քանի հանգստի գոտիներ, բազմոցներ եւ սեղաններ, որոնց շնորհիվ աշխատանքային միջավայրից ձանձրանալը շատ դժվար է դառնում:
DataArt-ի գրասենյակում յուրաքանչյուրը կարողանում է գտնել իր համար ամենահարմարավետ անկյունը:
Թիմային քննարկումների, տարբեր հանդիպումների համար գրասենյակն ունի մի քանի meeting room-եր: Սենյակներն ունեն թափանցիկ պատեր, սակայն ցանկության դեպքում դրանք կարելի է ծածկել վարագույրներով:
Թե ինչպես անվանել այդ սենյակները, թիմը երկար է մտորել: Ի վերջո, որոշել են կանգ առնել հայկական սիրված մրգերի ու հատապտուղների անունների վրա՝ թութ, մոշ, բալ, ծիրան, թուզ, նուռ: Հանդիպման գնալիս այս անունները նաեւ տրամադրություն են հաղորդում, դե պատկերացրեք այսպես. «Մեկ ժամից հանդիպում ենք թուզում»:
Ավելի մեծաքանակ հանդիպումների, անձնակազմի հավաքների կամ սեմինարների համար օգտագործվում է ամֆիթատրոնի գոտին: Հյուրերին եւս այստեղ են ընդունում: Մնացած ժամանակ այն ազատ օգտագործվող տարածք է:
Փոքր-ինչ հոգնած աշխատակիցների համար համապատասխան լուծումը եւս կա: Վարագույրով առանձնացվող սենյակ-խցիկներում կարելի է մի փոքր «աչք կպցնել»: Դրանք առանց դռան անելը եւս միտում ունի. գուցե ինչ-որ մեկը շատ խորը քներ ու գործընկերները չկարողանային արթնացնել:
Տնօրենի ու փոխտնօրենի սենյակի համար եւս պետք էր տարբերվող անուն մտածել: Տարբերակներից մեկն այն «վերեւ» անվանելն էր, որ կատակը, թե «վերեւներից են ասել», ավելի դիպուկ լիներ:
Սակայն այս պարագայում գուցե որոշ մարդիկ հումորը լավ չհասկանային: Մյուս տարբերակը եւս շատ օրիգինալ էր, այդպես, երբ որեւէ մեկը հարցնում է, թե որտեղ են Արսենը կամ Իշխանը, պատասխանը շատ պարզ է հնչում՝ «Սենյակում»:
Գրասենյակի տարածքում ինքնագլոր եւս կա, սակայն սա ոչ այդքան տարածքում շրջելու, այլ ընդմիջմանը պոնչիկների հետեւից գնալու համար է: Աղջիկներն են նվիրել տղաներին փետրվարի 23-ի առթիվ, որ հեշտությամբ դրա վրա բարձեն պոնչիկներով կամ այլ քաղցրեղենով լի տոպրակները:
Ամեն հարկն ունի իր խոհանոցը, որոնք երկուսն էլ ակտիվ են օրվա գրեթե ցանկացած ժամի: Գործընկերներից շատերը, հաճախ, մյուսներին հրավիրում են խոհանոց՝ միասին մի քաղցր բան վայելելու:
Շատ աշխատակիցներ էլ գերադասում են գրասենյակի խոհանոցում անցկացնել նաեւ իրենց ուրբաթ երեկոները:
Եթե որեւէ մեկն ուտելիք է պատվիրել, որն ինչ-որ պատճառով չի ուտելու, հեշտությամբ կարող է հյուրասիրել գործընկերներին՝ «Eat me» ինքնակպչուն պիտակը փակցնելով դրա վրա: Հատկապես օրվա վերջում շատ սոված մեկը հաստատ երախտապարտ կլինի:
Խոհանոցում տեղադրված են նաեւ աղբի տեսակավորման տարաներ՝ պլաստիկի, թղթի եւ ապակու համար:
Աշխատանքին զուգահեռ սուրճ եւ թեյ նախընտրողների համար յուրաքանչյուր հարկում կա նաեւ սուրճի գոտի, որը շատ ավելի մոտ է, քան խոհանոցը:
«Lost and found box»-ն այստեղ շատ արդիական է, որովհետեւ մշտապես որեւէ մեկն ինչ-որ իր է թողնում գրասենյակի մի անկյունում, գործընկերներն էլ գիտեն՝ հետո որտեղ է փնտրելու:
Միասին հմտությունները զարգացնելն ավելի զվարճալի է: Անգլերեն նոր բառեր ու արտահայտություններ սովորելու համար կա Ducktionar-ն: Երբ աշխատակիցներից մեկն անգլերեն նոր բառի կամ արտահայտության է հանդիպում, այն գրի է առնում ու նետում արկղը: Որոշ ժամանակ հետո այն բացելու են ու գրատախտակի վրա գրեն բառերի նշանակությունները, որպեսզի անցնող-դարձողները հեշտությամբ մտապահեն դրանք:
Իսկ ինչ գրասենյակ, առանց հանգստի գոտու: DataArt-ում հանգստի գոտում կարելի է սեղանի թենիս խաղալ, բիլիարդ, սեղանի ֆուտբոլ կամ Platstation:
Այստեղ նաեւ կիթառ են նվագում կամ շախմատ խաղում:
Տարածքում նաեւ մարզասրահ կա, որն օր օրի համալրվում է նոր սարքավորումներով:
Գուցե հարց առաջանա, թե ինչքանով է հարմար աշխատասենյակում մարզասրահ հաճախելը: Այս մասին ընկերությունը եւս հոգացել է. գրասենյակը հագեցած է նաեւ ցնցուղներով:

17:46 | 26.10.22 | The most stylish IT offices | exclusive 132138
DataArt is a global software development company that takes a unique problem-solving approach to help its customers develop their businesses in a variety of industries.
The Armenian branch of the company, DataArt Armenia, has been operating in Yerevan for 3 years and has recently opened a new office. iTel.am’s team toured in the office, took photos of the most interesting corners and now presents how the daily life of the employees goes there.
The office is designed for up to 500 employees. Places in “Open Space” were chosen by draw. The space was divided into several zones with the correspondence to the letters LUCKY TEAM, the desks were numbered, and each team or individual randomly drew the number of their place.
Due to the size of the area, the staff used a map in the early days. They are still available in the office so that newcomers do not have any difficulties.
The dividing boards stand out in the general design of the area. They depict the winning games of world-famous Armenian grandmaster Tigran Petrosyan.
The uniqueness of the design is completed by the exhibits of “DataArt IT Museum” posted on the walls.
Walking around the office area, one can come across all kinds of desks, organized or messy, decorated with plants or soft toys.
Often, the appearance of the desk can say a lot about a colleague.
During important calls and online meetings, employees can go to single office cabins, which allows them to speak freely without disturbing the silence of others. These cabins have a separate ventilation system, and it is also possible to adjust the intensity of the lighting.
There are many other areas in the office, apart from own desk, where it is convenient to work.
There are several rest zones.
Everyone can find the most comfortable corner in the DataArt office.
The office has several meeting rooms for team discussions and various meetings. The rooms have transparent walls, but they can be covered with curtains if needed.
The team thought for a long time how to name these rooms. In the end, they chose the names of Armenian favorite fruits and berries: Mulberry, Blackberry, Cherry, Apricot, Fig, Pomegranate. When going to a meeting, these names also convey a mood, well, imagine it like this. “See you at the Pomegranate in an hour.”
For larger meetings, staff gatherings or seminars, the amphitheater area is used. Guests are also received here. For the rest of the time it is a free space.
There is also a suitable solution for slightly tired employees. They can have a little nap in the room-cabins separated by a curtain.
Staff also had to think of a different name for the CEO’s and deputy CEO’s room. One of the options was to call it “above” so that the joke that “it was said from above” would be more accurate.
However, the other version was chosen, so when someone asks where Arsen or Ishkhan are, the answer sounds very simple: “In the Room”.
There is also a scooter in the office area, but it is not for touring around the area, but for going after donuts during the break.
Each floor has its own kitchen, both of which are active almost any time of the day. Most partners often invite others into the kitchen to enjoy something sweet together.
Many employees also prefer to spend their Friday evenings in the office kitchen.
If someone has ordered food that they will not eat for some reason, they can easily treat their colleagues by placing an “Eat me” sticker on it. Someone very hungry at the end of the day will definitely be grateful.
Garbage sorting containers for plastic, paper and glass are also installed in the kitchen.
For those who prefer coffee and tea along with work, there is also a coffee zone on each floor.
“Lost and found box” is very relevant here, because someone always leaves something in a corner of the office, and colleagues know where to look for it later.
Developing skills together is more fun. To learn new English words and phrases, there is Ducktionar. When one of the employees comes across a new English word or phrase, he/she writes it down and puts it in the box. After some time, they will open it and write the meanings of the words on the blackboard so that the passers-by can easily remember them.
And what office without a rest area? At DataArt, you can play table tennis, billiards, table football or Playstation.
Here they also play guitar or play chess.
There is also a gym in the area, which gets new equipment almost every day.
You may wonder whether it is convenient to go to the gym in the office. The company has taken care of this too: the office is equipped with showers.