17:46 | 26.10.22 | Ամենանորաձեւ IT գրասենյակները | exclusive 132200
DataArt-ը ծրագրային ապահովման մշակման համաշխարհային ընկերություն է, որը յուրօրինակ մոտեցում է ցուցաբերում խնդիրների լուծմանը՝ օգնելով իր հաճախորդներին զարգացնել բիզնեսը տարբեր բնագավառներում:
Արդեն 3 տարի է Երեւանում գործում է ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղը՝ DataArt Armenia-ն, որը վերջերս նոր գրասենյակ է բացել «Դվին» հյուրանոցային համալիրի տարածքում: iTel.am-ի թիմը շրջել է գրասենյակով, լուսանկարել ամենահետաքրքիր անկյուններն ու պատմում է՝ ինչպես է այնտեղ անցում աշխատակիցների առօրյան:
Գրասենյակը նախագծված է մինչեւ 500 աշխատակցի համար: «Օփեն սփեյս»-ում տեղերն ընտրվել են վիճակահանության սկզբուքնով: Տարածքը բաժանել են մի քանի գոտիների՝ LUCKY TEAM տառերի համապատասխանությամբ, համարակալել աշխատանքային սեղանները, որից հետո յուրաքանչյուր թիմ կամ անհատ պատահականության սկզբունքով հանել է իր տեղի հերթական համարը:
Տարածքի մեծության պատճառով աշխատակիցներն առաջին օրերին քարտեզից էին օգտվում: Դրանք մինչեւ հիմա էլ առկա են գրասենյակում, որպեսզի նորեկները եւս դժվարություններ չունենան:
Տարածքի ընդհանուր դիզայնում առանձնանում են բաժանարար տախտակները, որոնց վրա հայ աշխարհահռչակ գրոսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանի հաղթական պարտիաներն են ներկայացված:
Դիզայնի յուրահատկությունն էլ ամբողջացնում են պատերին փակցված «DataArt IT Museum»-ի ցուցանմուշները:
Շրջելով գրասենյակի տարածքով՝ կարելի է հանդիպել ամենատարբեր աշխատանքային սեղանների՝ կանոնակարգված, կամ էլ աշխատանքային խառնաշփոթ ոճում, բույսերով կամ փափուկ խաղալիքներով զարդարված:
Հաճախ, աշխատանքային սեղանի տեսքը շատ բան կարող է ասել գործընկերոջ մասին:
Կարեւոր զանգերի, օնլայն հանդիպումների ժամանակ աշխատակիցները կարող են առանձնանալ մեկ հոգանոց աշխատասենյակ-խցիկներում, որը թույլ է տալիս ազատ խոսել՝ չխանգարելով մյուսների լռությունը: Այս խցիկները ունեն առանձին օդափոխության համակարգ, հնարավոր է կարգավորել նաեւ լույսի ուժգնությունը:
Բացի սեփական աշխատանքային սեղանից, գրասենյակում բազում այլ հատվածներ կան, որտեղ եւս աշխատելը հարմարավետ է:
Կան մի քանի հանգստի գոտիներ, բազմոցներ եւ սեղաններ, որոնց շնորհիվ աշխատանքային միջավայրից ձանձրանալը շատ դժվար է դառնում:
DataArt-ի գրասենյակում յուրաքանչյուրը կարողանում է գտնել իր համար ամենահարմարավետ անկյունը:
Թիմային քննարկումների, տարբեր հանդիպումների համար գրասենյակն ունի մի քանի meeting room-եր: Սենյակներն ունեն թափանցիկ պատեր, սակայն ցանկության դեպքում դրանք կարելի է ծածկել վարագույրներով:
Թե ինչպես անվանել այդ սենյակները, թիմը երկար է մտորել: Ի վերջո, որոշել են կանգ առնել հայկական սիրված մրգերի ու հատապտուղների անունների վրա՝ թութ, մոշ, բալ, ծիրան, թուզ, նուռ: Հանդիպման գնալիս այս անունները նաեւ տրամադրություն են հաղորդում, դե պատկերացրեք այսպես. «Մեկ ժամից հանդիպում ենք թուզում»:
Ավելի մեծաքանակ հանդիպումների, անձնակազմի հավաքների կամ սեմինարների համար օգտագործվում է ամֆիթատրոնի գոտին: Հյուրերին եւս այստեղ են ընդունում: Մնացած ժամանակ այն ազատ օգտագործվող տարածք է:
Փոքր-ինչ հոգնած աշխատակիցների համար համապատասխան լուծումը եւս կա: Վարագույրով առանձնացվող սենյակ-խցիկներում կարելի է մի փոքր «աչք կպցնել»: Դրանք առանց դռան անելը եւս միտում ունի. գուցե ինչ-որ մեկը շատ խորը քներ ու գործընկերները չկարողանային արթնացնել:
Տնօրենի ու փոխտնօրենի սենյակի համար եւս պետք էր տարբերվող անուն մտածել: Տարբերակներից մեկն այն «վերեւ» անվանելն էր, որ կատակը, թե «վերեւներից են ասել», ավելի դիպուկ լիներ:
Սակայն այս պարագայում գուցե որոշ մարդիկ հումորը լավ չհասկանային: Մյուս տարբերակը եւս շատ օրիգինալ էր, այդպես, երբ որեւէ մեկը հարցնում է, թե որտեղ են Արսենը կամ Իշխանը, պատասխանը շատ պարզ է հնչում՝ «Սենյակում»:
Գրասենյակի տարածքում ինքնագլոր եւս կա, սակայն սա ոչ այդքան տարածքում շրջելու, այլ ընդմիջմանը պոնչիկների հետեւից գնալու համար է: Աղջիկներն են նվիրել տղաներին փետրվարի 23-ի առթիվ, որ հեշտությամբ դրա վրա բարձեն պոնչիկներով կամ այլ քաղցրեղենով լի տոպրակները:
Ամեն հարկն ունի իր խոհանոցը, որոնք երկուսն էլ ակտիվ են օրվա գրեթե ցանկացած ժամի: Գործընկերներից շատերը, հաճախ, մյուսներին հրավիրում են խոհանոց՝ միասին մի քաղցր բան վայելելու:
Շատ աշխատակիցներ էլ գերադասում են գրասենյակի խոհանոցում անցկացնել նաեւ իրենց ուրբաթ երեկոները:
Եթե որեւէ մեկն ուտելիք է պատվիրել, որն ինչ-որ պատճառով չի ուտելու, հեշտությամբ կարող է հյուրասիրել գործընկերներին՝ «Eat me» ինքնակպչուն պիտակը փակցնելով դրա վրա: Հատկապես օրվա վերջում շատ սոված մեկը հաստատ երախտապարտ կլինի:
Խոհանոցում տեղադրված են նաեւ աղբի տեսակավորման տարաներ՝ պլաստիկի, թղթի եւ ապակու համար:
Աշխատանքին զուգահեռ սուրճ եւ թեյ նախընտրողների համար յուրաքանչյուր հարկում կա նաեւ սուրճի գոտի, որը շատ ավելի մոտ է, քան խոհանոցը:
«Lost and found box»-ն այստեղ շատ արդիական է, որովհետեւ մշտապես որեւէ մեկն ինչ-որ իր է թողնում գրասենյակի մի անկյունում, գործընկերներն էլ գիտեն՝ հետո որտեղ է փնտրելու:
Միասին հմտությունները զարգացնելն ավելի զվարճալի է: Անգլերեն նոր բառեր ու արտահայտություններ սովորելու համար կա Ducktionar-ն: Երբ աշխատակիցներից մեկն անգլերեն նոր բառի կամ արտահայտության է հանդիպում, այն գրի է առնում ու նետում արկղը: Որոշ ժամանակ հետո այն բացելու են ու գրատախտակի վրա գրեն բառերի նշանակությունները, որպեսզի անցնող-դարձողները հեշտությամբ մտապահեն դրանք:
Իսկ ինչ գրասենյակ, առանց հանգստի գոտու: DataArt-ում հանգստի գոտում կարելի է սեղանի թենիս խաղալ, բիլիարդ, սեղանի ֆուտբոլ կամ Platstation:
Այստեղ նաեւ կիթառ են նվագում կամ շախմատ խաղում:
Տարածքում նաեւ մարզասրահ կա, որն օր օրի համալրվում է նոր սարքավորումներով:
Գուցե հարց առաջանա, թե ինչքանով է հարմար աշխատասենյակում մարզասրահ հաճախելը: Այս մասին ընկերությունը եւս հոգացել է. գրասենյակը հագեցած է նաեւ ցնցուղներով:

17:46 | 26.10.22 | Самые стильные IT-офисы | exclusive 132270
DataArt - глобальная компания по разработке программного обеспечения, которая использует уникальный подход к решению проблем, помогая своим клиентам развивать бизнес в различных отраслях.
Армянский филиал DataArt Armenia работает в Ереване уже 3 года и недавно открыл новый офис на территоритории гостиничного комплекса «Двин». Команда iTel.am побывала в гостях у DataArt Armenia.
Офис может разместить до 500 сотрудников. Места в «Open space» выбирались путем жеребьевки. Территория была разделена на несколько зон, в соответствии с буквами LUCKY TEAM, рабочие столы были пронумерованы, и каждая команда или сотрудник вытянули свои номера.
Из-за большой площади территории сотрудники в первые дни пользовались картой, которая есть в офисе и сейчас, чтобы у новичков не возникало трудностей при передвижении.
В общем дизайне офиса выделяются разделительные доски, на которых изображены победные партии гроссмейстера Тиграна Петросяна.
Уникальность дизайна дополняют развешенные на стенах постеры с экспонатами IT-музея DataArt.
В офисе можно встретить самые разные рабочие столы - от аккуратно организованных до столов в стиле «рабочий беспорядок», с растениями или мягкими игрушками.
Внешний вид рабочего стола зачастую может многое рассказать о сотруднике.
Во время важных звонков и онлайн-совещаний сотрудники имеют возможность уединиться в одноместных офисах-кабинках. В кабинках предусмотрены автономные системы вентиляции и регулировки интенсивност освещения.
Помимо рабочих столов, в офисе немало зон, где также удобно работать.
Есть несколько зон отдыха с диванами.
В офисе DataArt каждый сможет найти для себя наиболее удобный уголок.
В офисе несколько переговорных комнат для обсуждений и встреч. В них прозрачные стены, однако при желании их можно занавесить.
Команда долго думала о том, как назвать комнаты. В итоге решили остановиться на названиях любимых фруктов и ягод: Шелковица, Ежевика, Вишня, Абрикос, Инжир, Гранат. Эти названия поднимают настроение перед встречами. Представьте: «Встретимся в Инжире через час».
Крупные встречи, собрания или семинары проходят в зоне амфитеатра. Здесь же принимают гостей. В остальное время это пространство предусмотрено для свободного пользования.
Для уставших сотрудников также найдено решение: в комнатках-кабинках, разделенных занавеской, можно подремать.
Для кабинета директора и замдиректора нужно было придумать отличающееся название. Одним из вариантов было назвать его «Верх» и материализовать выражение «так решили в верхах».
Потом нашли другое решение – «Комната». Так что когда кто-то спрашивает, где Арсен или Ишхан, ответ звучит предельно просто: «В Комнате».
В офисе есть даже самокат - чтобы в обеденный перерыв гонять за пончиками. Девушки подарили его парням по случаю 23 февраля.
Кухни на каждом этаже работают практически в любое время суток. Сотрудники часто приглашают коллег на кухню, чтобы вместе полакомиться чем-нибудь сладким.
Многие также предпочитают проводить на офисной кухне вечера пятницы.
Если кто-то заказал еду, которую по каким-то причинам есть не будет, то может угостить коллег, наклеив стикер: «Съешь меня». Кто-то, не успевший перекусить, в конце дня будет особенно благодарен.
На кухнях установлены контейнеры для сортировки мусора из пластика, бумаги и стекла.
Для тех, кто предпочитает пить кофе и чай, не отвлекаясь от работы, на каждом этаже есть кофейнын зоны.
Для рассеянных сотрудников очень актуальна «Lost and found box».
Развивать навыки веселее вместе. Чтобы учить новые английские слова и фразы, есть Ducktionar. Когда кому-то из сотрудников попадается новое английское слово или фраза, он записывает его и бросает в коробку. Через какое-то время ее открывают и пишут значения слов на доске, чтобы все, кто проходит мимо, легко их запомнили.
Наконец, как же без зоны отдыха? Здесь можно поиграть в настольный теннис, бильярд, настольный футбол или в Playstation.
Здесь можно также поиграть на гитаре или сыграть партию в шахматы.
Есть и тренажерный зал, который пополняется новыми тренажерами.
Может возникнуть вопрос - насколько удобно посещать спортзал в офисе? Компания позаботилась и об этом: есть душевые.