17:39 | 11.01.23 | Հոդվածներ | exclusive 28039
Essemem-ը տրամադրում է առցանց գործիք, որը թույլ է տալիս խնայել ժամանակ ու պարզ քայլերով ստեղծել սոցիալական մեդիա հրապարակումներ՝ առանց դիզայներական հմտությունների:
Essemem.com-ի համահիմնադիր, Renderforest-ի տեխնիկական գծով նախկին տնօրեն Էդգար Մարուքյանն ընկերոջ հետ նոր ստարտափ է սկսել, որի նպատակների ու առանձնահատկությունների մասին պատմել է iTel.am-ին։
Essemem.com-ի գաղափարն ու հիմնումը
2022 թվականի սկզբից ես ու ընկերս մտածում էինք՝ ինչ նախագծի վրա աշխատել։ Տարբեր գաղափարներ կային, որոշեցիք ծրագրային ապահովման արտապատվերներ կատարել արտասահմանյան կազմակերպությունների համար, բայց հետո հասկացանք՝ այդքան էլ մեր սրտով չէ։ Ի վերջո, մեր սեփական ստարտափն սկսեցինք։ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում ծրագրավորման դասընթաց էինք անցկացնում, 25 ուսանող ունեինք, որոնց մի մասը հիմա մեզ հետ է աշխատում։
Թիմի անդամներն ի սկզբանե սկսնակ էին: Դեռ չունենք մեծ ռեսուրսներ, որ փորձառու մասնագետների ներգրավենք, բայց սովորելով միասին՝ ստեղծել ենք Essemem.com կայքն ու ծրագիրը։
Վեբ կայքեր ստեղծել սկսել եմ դեռեւս 2000 թվականից ու վերջին տարիներին Renderforest-ում աշխատելիս ձեռք եմ բերել հենց Software as a Service (SaaS) բիզնեսների հետ աշխատանքի փորձ։
Էդգար Մարուքյանը Էդգար Մարուքյանը
Տրամաբանությունը հետեւյալն է. մարդիկ չպետք է խմբագրում անեն, այսինքն՝ խմբագրման բեռը վերցնում ենք մեզ վրա: Մեր պրոդուկտը նախատեսված է փոքր բիզնեսների համար, որոնք չունեն դիզայներական թիմ, սակայն ցանկանում են գեղեցիկ ու ներկայանալի նկարներ ստեղծել եւ հրապարակել սոցիալական ցանցերում։ Այդ նպատակով փորձելու ենք կայքը պահել մաքսիմալ պարզ, որպեսզի հնարավորինս շատ մարդ կարողանա այն օգտագործել։
Գործառույթներն ու առանձնահատկությունները
Ներկայում գործարկել ենք մեր առաջին նախատիպը: Օգտատերերը կարող են վերբեռնել իրենց լուսանկարները, օրինակ՝ որեւէ ապրանքի լուսանկար եւ դրան համապատասխան ինչ-որ տեքստ, նկարագրություն կամ հաղորդագրություն գրել, որից հետո համակարգն ավտոմատ կերպով ընտրում է ճիշտ չափով ու ձեւով template-ներ ու առաջարկում պատրաստի տարբերակներ։
Այլ համակարգերում սկզբից պետք է ընտրել template-ը, հետո վերբեռնել լուսանկարը եւ խմբագրել, էլեմենտներ ավելացնել կամ պակասեցնել։ Արդյունքը կարող է դուր գալ կամ հակառակը։ Գործընթացը ժամանակատար է։ Չհավանելու դեպքում նույն պրոցեսը պետք է նորից սկսել։
Շուտով template-ների քանակի հետ կավելացնենք նաեւ տարբեր թեմատիկաներով կատեգորիաներ, որոնք կօգնեն ավելի հեշտ ֆիլտրել արդյունքները։ Ի սկզբանե առաջարկում ենք մեր դիզայների պատրաստած template-ները, սակայն հիմա ստեղծում ենք ամբողջական ավտոմատացման համակարգ, որ կարողանանք դիզայնը դարձնել բազմազան։ Այսինքն՝ տարբեր դիզայն էլեմենտներով հագեցնենք ու դա կատարվի ավտոմատ՝ առանց մարդկային օգնության։
Սկզբնական շրջանում կստանանք տարբեր թեմատիկաներով 100 հազարից ավելի template: Դրանից հետո ցանկանում ենք կիրառել արհեստական բանականության ալգորիթմներ, որպեսզի ստանանք անսահման քանակի template-ներ, նաեւ արդեն կոնտեքստը հաշվի առնող template-ներ, որը կվերլուծի լուսանկարի բովանդակությունը, տեքստը, գույները, տրամադրությունը, իսկ հավելյալ շերտերի շնորհիվ նորը եւ ավելի անհատականացվածը կգեներացնի։
Այս պահին հարթակն անվճար է, թեստավորման փուլում ենք, փորձում ենք մարդկանց արձագանքների հիման վրա մշակել համակարգը։
Թիրախը
Աշխարհում փոքր բիզնեսները բոլոր տեսակի բիզնեսների մեծամասնությունն են, ստացվում է՝ թիրախավորում ենք ամենամեծ շուկան։ Մեր հաշվարկով առնվազն 200 միլիոն մարդ կարող է մեր ծրագրի շահառուն հանդիսանալ։ Կգտնվեն մարդիկ, որոնք ռեալ բիզնես պահանջի համար են օգտագործելու եւ հավելյալ գործիքակազմի անհրաժեշտություն կլինի, նրանք էլ կդառնան մեր վճարովի հաճախորդները։
Հասկանում ենք, որ ընտրել ենք այնպիսի շուկա, որտեղ կան հսկաներ՝ Canva-ն, PicsArt-ը, Adobe-ը եւ այլն, բայց պետք է նրանցից ավելի արագ ու ճկուն գործենք։ Կենտրոնացել ենք, մասնավորապես, SMM-ի պահանջ ունեցող մարդկանց խնդիրների վրա։
Թիմը
12 հոգանոց թիմ ունենք Վանաձորում ու Երեւանում։ Թիմի բոլոր ծրագրավորողները սկսնակ կամ ինթերն կարգավիճակից են եկել։ Մեզ են միացել էնտուզիաստ երիտասարդներ։ Ունենք նաեւ ոլորտային փորձ ունեցող կամավորներ։
Վանաձորի եւ Երեւանի թիմերի անդամների հետ կապը պահում ենք հեռավար, ամեն օր կազմակերպում ենք քննարկումներ մեր հետագա անելիքների վերաբերյալ:  Աշխատանքային գրաֆիկն ազատ է, ուշադրություն ենք դարձնում արդյունքներին, քան բուն զբաղվածությանը։ Կարելի է ասել, որ աշխատում ենք օրուգիշեր։
Ներդրումներն ու առաջիկա ծրագրերը
Բարձր տեխնոլոգիաների նախարարությունից «Գաղափարից դեպի բիզնես» ծրագրին ենք դիմել եւ ստացել 5 միլիոն դրամ դրամաշնորհ։ Երկրորդ փուլով մասնակցել ենք աքսելերացիոն ծրագրի, որտեղ բանախոսները բիզնես կրթություն են տրամադրել, դրամաշնորհ ստանալու հնարավորություն ունենք։
Ներդրումը ծախսելու ենք թիմի ընդլայնման վրա: Դեռեւս R&D կարգավիճակում ենք, մարքեթինգի ուղղությամբ նույնպես անհրաժեշտ կլինեն ներդրումներ։
Զուգահեռ բանակցում ենք վենչուրային ֆոնդերի ու հրեշտակ ներդրողների հետ, փիթչ անում, արձագանքներ ստանում նրանցից։ Մշակելով պրոդուկտը՝ փորձում ենք ներդրումային ռաունդ ստեղծել։

17:39 | 11.01.23 | Articles | exclusive 27988
Essemem provides an online tool that allows you to save time and create social media posts in simple steps without requiring any designer skills.
The co-founder of essemem.com and former CTO of Renderforest, Edgar Marukyan, who established the new startup with his friend, shared the goals and peculiarities of essemem.com with iTel.am.
The Idea and Establishment of essemem.com
Since the beginning of 2022, my friend and I were thinking about a variety of projects to work on. There were different ideas, we decided to provide software services to foreign companies, but then we realized that it was not what we would like to do. Finally, we started our own startup. We organized a training course in programming at the Vanadzor Technological Center, which was attended by 25 trainees, some of whom are working with us now.
The team members were novices from the beginning. We still don't have a lot of resources to attract experienced professionals, but learning together, we created the essemem.com website and the platform.
I started creating websites since 2000, and in recent years, while working at Renderforest, I have gained experience in working with Software as a Service (SaaS) businesses.
Edgar Marukyan Edgar Marukyan
The logic is as follows. people don't have to do the editing, meaning we take the burden of editing on ourselves. Our product is intended for small businesses that do not have a team of designers, but want to create beautiful and presentable ads and publish them on social media. This is why we will always try to keep the website as simple as possible so that an infinite number of people can use it.
Functions and Features
We have now launched our first prototype. Users can upload photos, for example, a photo of a product and enter an accompanying text, either description or a message, after which the system automatically selects templates of the right size and shape and offers ready-made options.
In other systems, you have to select the template from the beginning, then upload the photo and edit, add or remove elements. The result can be fine or not and the process is time-consuming. If you don't like what you got, you have to start the same process again.
Soon, along with increasing the number of templates, we will also add categories with different themes, which will help to filter the results more easily. Initially, we were offering templates prepared by our designers, but now we are creating a completely automated system to be able to make the design diverse and unique. In other words, by enriching the system with different design elements it will automatically generate designs without human involvement.
Initially, we will receive more than 100,000 templates with different themes. After that, we want to apply artificial intelligence algorithms to get an infinite number of templates, as well as templates that will already take into account the context by analyzing the content, text, colors, mood of the photo, and taking advantage of additional layers, will generate a new and more personalized design.
At the moment, the platform is providing the service for free, we are in the testing phase, and we are trying to develop the system based on people's feedback.
Target Market
Small businesses are the majority of all types of businesses in the world, so we are targeting the largest market. According to our calculations, at least 200 million people can be beneficiaries of our platform. There will be people who will use it for real business requirements and will need additional tools, and they will become our paid customers.
We understand that we have chosen such a market where there are giants like Canva, PicsArt, Adobe, etc., but we have to be faster and more flexible than them. We particularly focused on people who have problems with SMM requirements.
The Team
We have a team of 12 people in Vanadzor and Yerevan. All developers in the team started as novices or as interns. Young people full of enthusiasm have joined us. We also have volunteers with extensive experience in the field.
The work between the Vanadzor and Yerevan teams is organized remotely, we have daily calls to discuss our further steps. The work schedule is flexible, we pay attention to the results rather than the actual time spent in the office. Therefore, we can state that we work day and night.
Investments and Upcoming Plans
We took part in a program intended for startups having “Products in Idea Stage” implemented by the Ministry of High Tech Industry, and were awarded a grant of AMD 5 million. In the second phase, we participated in the acceleration program, “From Idea to Market”, where our staff attended training courses organized by the Ministry focusing on business education. Essemem has been qualified for the second grant of AMD 10 million and we are now expecting the funding.
We will spend the investment on expanding the team and spending on the marketing needs of Essemem itself. Meanwhile, we are still in the R&D stage.
We are simultaneously negotiating with venture capital funds and angel investors, making pitches, and receiving feedback from them too. Along with the development of the product, we will create investment rounds.