17:00 | 23.03.23 | Նորություններ | 10952
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի գործընկերությամբ իրականացվող ծրագրի արդյունքում Բերդավանում բնակվող Աիդայի ընտանիքի եւ երեխայի կյանքի որակը փոխվել է։
Չորս անչափահասի երիտասարդ մայրը, հանգամանքների բերումով, հրաժարվել է հիմնական մասնագիտությունից: Նա ամբողջ ուշադրությունը կենտրոնացրել է զավակներից մեկի՝ Սմբատի խնդրին: Մանկական ուղեղային կաթվածով երեխան ունի անհրաժեշտ գիտելիք եւ հմտություն պահանջող անհատական օգնականի աջակցության կարիք:
Թիրախային աջակցության արդյունքում չորս ամսվա (շաբաթական 15 ժամ) աշխատանքի ընթացքում ընտանիքին կցված անհատական օգնականին հաջողվել է Սմբատի մոտ բարելավել մանր մոտորիկան, հիշողությունը եւ միջավայրին ինտեգրվելու ցանկությունը: Երեխան սիրում է շփվել եւ կրթվել, ներառական կրթության շրջանակում էլ անհատական օգնականի ուղեկցությամբ՝ հաճախել դպրոց:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում տարբեր մարզերում բնակվող 20 ընտանիք օգտվել է անհատական օգնականների աջակցությունից եւ զգալի հաջողություն արձանագրել:
Ավելի քան յոթ տարի Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի գործընկերությամբ իրականացվող ծրագիրը կարեւոր է թիրախային խմբում ընդգրկված երեխաների եւ նրանց ընտանիքների համար:
Հատուկ խնամքի անհրաժեշտություն ունեցող երեխաների մոտ արձանագրվում է դրական տեղաշարժ, իսկ նրանց ընտանիքներում ծրագրի իրականացման 4 ամսվա ընթացքում զգալի չափով թեթեւանում է խնամող ծնողի հոգսաշատ առօրյան:
«Մեզ համար կարեւոր էր մեծացնել անհատական օգնականների աջակցության աշխարհագրությունը եւ հասնել նաեւ մարզեր: Անհատական օգնականների ընտրությունը, վերապատրաստումը, աշխատանքի վերահսկողությունը, ծնողի հետ կապը, ամեն մի երեխայի համար անհատական զարգացման եւ խնամքի ծրագիր գրելը կազմակերպվում է փորձագիտական բազմամասնագիտական թիմի կողմից»,-ասել է «ՍՈՐՍ»-ի հիմնադիր տնօրեն Մարինա Պառազյանը:

17:00 | 23.03.23 | News | 10893
The quality of life of the family and the child has significantly improved thanks to the collaboration between Viva-MTS and the “SOURCE” Foundation
Due to life circumstances, the young mother of four, has long given up her profession. Smbat, one of her kids, took all her attention. The boy is diagnosed with cerebral palsy and needs the support of an individual assistant who has the necessary knowledge and skills.
As a result of the targeted support and the individual assistant assigned to the family, in just 15-hour weekly work of the four-month long intended assistance, Smbat has already improved his motor skills and memory, and has grown desire to integrate with the surrounding world. The child enjoys communicating and learning, and attends school with his personal assistant as part of inclusive education.
During the last year, 20 families living in different regions have benefited from the support of individual assistants and have recorded considerable success.
For over seven years now, Viva-MTS and the “SOURCE” Foundation have been sparing no effort to support families in this target group.
The personal assistance helps solve issues of socialization, development of self-support skills and shaping healthy mindset, as well as problems that require specialized knowledge; the assistance is of great help for families, too, as mothers of these type of kids get a chance of self-expression and employment.
Individual assistants providing professional support to children with special needs dramatically change the situations in the families with these kids.
“It was important for us to expand the geography of individual assistant support and reach regions. An expert multidisciplinary team organizes the selection of individual assistants, training, work supervision, contact with parents, discussions, and writing of individual development and care plans for each child,” Marina Parazyan, the Founding Director of the “Source” Foundation said.