09:08 | 12.06.23 | Նորություններ | 11655
Հունիսի 8-ին Վանաձորում եւ Գյումրիում «Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոցում կայացել է ավարտական միջոցառումը։
Ուսումը սկսած 76 ուսանողներից ավարտական վկայականներ են ստացել 62-ը։
Հայաստանում «Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոցը գործում է 2017 թվականից՝ Վանաձորի եւ Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոններում։ Այս ընթացքում ծրագրի շրջանավարտ է դարձել 355 աշակերտ, որոնցից շատերը հաջողակ կարիերա են սկսել ՏՏ եւ հարակից ոլորտներում։
photo © «Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոց
2023/2024 ուսումնական տարվա ընդունելությունը կմեկնարկի 2023 թվականի սեպտեմբերի սկզբին։
Հայաստանում Yandex Go-ի տարածաշրջանային ղեկավար Բագրատ Եղիազարյանն ասել է, որ ««Յանդեքսի» ծրագրավորման դպրոցը ոչ թե զուտ գիտելիք է փոխանցում, այլ ներդրում է ունենում Հայաստանի՝ ՏՏ ոլորտում դիրքերի ամրապնդման ու առաջընթացի գործում»։
«Մեր երկիրն ունի տեխնոլոգիական առումով տարածաշրջանի առաջատարը լինելու բոլոր նախադրյալները, եւ մեր առաքելությունն է՝ նպաստել այդ կարգավիճակի հաստատմանը»,- ընդգծել է նա։
«Յանդեքսի» Ակադեմիայի տնօրեն Սերգեյ Բրաժնիկը Հայաստանում ծրագրավորման դպրոցն անվանել է «ՏՏ կրթության ոլորտում կարեւոր միջազգային նախագիծ»։
«Գործընկերների հետ միասին ավագ դպրոցի աշակերտներին անվճար սովորեցնում ենք Python-ի ծրագրավորման հիմունքները եւ օգնում ենք նրանց կողմնոորոշվել ապագա կարիերայի հարցերում: Ուսումնական տարվա ընթացքում աշակերտները լուծում են բազմաթիվ կիրառական խնդիրներ. սովորում են կանխատեսումներ անել, Python-ի միջոցով վերլուծություն կատարել փորձառու ուսուցիչների ղեկավարությամբ եւ սկսում են տիրապետել տարբեր գործիքների՝ սեփական նախագծեր ստեղծելու համար»,- նշել է Սերգեյ Բրաժնիկը։
Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում «Յանդեքս ծրագրավորման դպրոց Հայաստանում» ծրագրի համակարգող Եղիշե Սաֆարյանը կարծում է, որ «ծրագրի գլխավոր ձեռքբերումը Հայաստանի մարզերի երեխաների համար բարձրորակ տեխնոլոգիական կրթության հասանելիության ապահովումն է, ինչը շատ դեպքերում մեծ դեր է խաղում նրանց հետագա մասնագիտական կողմնորոշման գործում»։
«Ծրագրի շնորհիվ աշակերտների մոտ ձեւավորվում եւ զարգանում է ալգորիթմիկ մտածողությունը, աճում է նրանց հետաքրքրությունը բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի հանդեպ։ Մեր դիտարկումներով՝ աշակերտների 60-70 տոկոսը, ովքեր իրենց հատկապես լավ են դրսեւորել ուսման ընթացքում, պատրաստվում են ուսումը շարունակել հենց ՏՏ ոլորտում»,- ասել է Եղիշե Սաֆարյանը։
«Յանդեքս» ծրագրավորման դպրոցը Հայաստանում կրթական նախագիծ է 9-11-րդ դասարանների աշակերտների համար, ովքեր հետաքրքրված են ծրագրավորմամբ եւ ճշգրիտ գիտություններով: Նախագիծը թույլ է տալիս աշակերտներին ծանոթանալ Python լեզվին, գնահատել ՏՏ ոլորտի հնարավորությունները եւ կարիերայի հեռանկարները։

09:08 | 12.06.23 | Новости | 11718
Школа программирования Яндекса в Армении действует на базе Ванадзорского и Гюмрийского технологических центров с 2017 года. За это время выпускниками программы стали 355 человек, многие из которых начали успешную карьеру в сфере IT и смежных сферах.
Набор на 2023/2024 учебный год состоится в начале сентября 2023 года.
Региональный менеджер Yandex Go в Армении Баграт Егиазарян отметил, что «школа программирования Яндекса не просто дает знания – она вносит большой вклад в укрепление и рост позиций Армении в ИТ-сфере». «У нашей страны есть все предпосылки, чтобы стать технологическим лидером региона, и миссия нашей компании – помочь ей достигнуть этого статуса», – подчеркнул он.
Директор Академии Яндекса Сергей Бражник назвал Школу программирования в Армении «важным международным проектом в IT-образовании».
«Совместно с партнёрами мы бесплатно обучаем старшеклассников основам разработки на Python и помогаем им определиться с дальнейшими карьерными планами. В течение учебного года ребята решают множество прикладных задач: учатся строить прогнозы и проводить аналитику с помощью Python под руководством компетентных преподавателей и осваивают различные инструменты для создания собственных проектов», - отметил Сергей Бражник.
photo © Школa программирования Яндекса
Координатор проекта «Школа программирования Яндекса в Армении» из Ванадзорского технологического центра Егише Сафарян считает, что «главным достижением проекта является предоставление доступа к качественному технологическому образованию детям из регионов Армении, что во многих случаях играет большую роль в их дальнейшей профессиональной ориентации».
«Благодаря программе у студентов формируется и развивается алгоритмическое мышление, повышается интерес к сфере высоких технологий. По нашим наблюдениям, около 60-70 процентов студентов, которые особенно хорошо проявили себя во время обучения, собираются продолжать образование именно в сфере ИТ», – отметил Егише Сафарян.
Школа программирования Яндекса в Армении — образовательный проект для школьников 9–11-х классов, интересующихся программированием и точными науками. Проект позволяет ученикам познакомиться с разработкой на языке Python, оценить возможности и карьерные перспективы в сфере IT. На занятиях старшеклассники изучают основы разработки на языке Python и знакомятся с объектно-ориентированным программированием. Курс охватывает ключевые понятия, конструкции и библиотеки языка.