15:59 | 26.07.23 | Նորություններ | 10748
«Յուքոմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը ներկայացրել է ընկերության զարգացման 5-ամյա ռազմավարությունն ու տեսլականը, որն ընդունվել ու հաստատվել է ընկերության տնօրենների խորհրդի կողմից։
Ըստ ռազմավարության՝ Ucom-ը կդիրքավորվի որպես ազգային օպերատոր Հայաստանի եւ աշխարհի բոլոր հայերի համար։
Ռազմավարության առանցքային հենասյուներից է Հայաստանի ողջ տարածքում ինչպես շարժական, այնպես էլ ֆիքսված ցանցերի արդիականացումն ու ընդլայնումը։ Ucom-ն արդեն իսկ մեկնարկել է շարժական ցանցի արդիականացման աշխատանքները՝ դարձնելով այն 5G անցմանը պատրաստ եւ գործակցելով ոլորտի համաշխարհային առաջատարների հետ։
Իր մի շարք ծառայությունների նորացման համար Ucom-ը նաեւ կփոխարինի հին սերնդի տեխնոլոգիական հարթակները եւ լուծումներն առավել առաջադեմ ու նորարար տարբերակներով։ Դրանցից են լինելու տեխնոլոգիապես առաջադեմ հեռուստատեսային նոր հարթակը եւ մի շարք այլ տեխնոլոգիական թարմացումները, որոնց շնորհիվ Ucom-ը կմնա նորարարությունների առաջնագծում։
«Ucom-ը նպատակ ունի նոր չափանիշներ սահմանել հեռահաղորդակցության ոլորտում՝ ի բարօրություն ընկերության արժեշղթան գլխավորող մեր բաժանորդների, ինչպես նաեւ աշխատակազմի, հայաստանյան տնտեսության եւ ողջ հայրենիքի։ Ucom-ում վերափոխման գործընթացն արդեն իսկ մեկնարկել է, ուստի մեր բաժանորդներին կխնդրեմ փոքր-ինչ համբերատար լինել եւ ըմբռնումով վերաբերվել հարթակների եւ տեխնոլոգիական լուծումների փոխարինման եւ թարմացման ողջ ընթացքին, քանի որ դրա ժամանակ հնարավոր է ծառայությունների որակի ժամանակավոր անկում կամ կապի ընդհատումներ։ Պլանավորված աշխատանքները կընթանան փուլերով, ինչի մասին միշտ նախօրոք տեղյակ կպահենք։ Հենց այդ փոփոխություններն են, որ երկարաժամկետ հեռանկարում խիստ անհրաժեշտ են մեր բաժանորդներին՝ իրենց անխափան փորձառության ապահովման եւ բարելավված ծառայություններից օգտվելու համար», - նշել է «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Նա վերահաստատել է, որ Ucom-ը հետեւողականորեն իրագործելու է կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նախագծեր՝ կենտրոնանալով տեխնոլոգիական հիմք ունեցող ծրագրերի, ինչպես նաեւ բնապահպանական կայունության ու կանաչ հայեցակարգի խթանման վրա։ Ընկերությունը վճռական է կենսական դեր ստանձնել Հայաստանի համար ավելի կանաչ ապագայի կերտման գործում։
Ռալֆ Յիրիկյանն անդրադարձել է նաեւ Ucom-ի ֆինանսական ցուցանիշներին՝ ակնարկելով զարգացման խոստումնալից հեռանկարը։ Թեպետ հստակ թվեր չի բացահայտել, սակայն ընդգծել է, որ ընկերության 2023թ․ առաջին կիսամյակի կատարողականը նախորդ տարվա միեւնույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 5%-ով, իսկ արդյունավետությունը՝ 8%-ով։ Ընկերությունն սկսել է նաեւ նվազեցնել կուտակված ֆինանսական պարտավորությունները։
Խոսելով ընկերության ներքին անցուդարձից՝ Ռալֆ Յիրիկյանն ընդգծել է Ucom աշխատակիցների կարեւորությունը, որոնք առաջիկայում առավել քան երբեւէ լինելու են ընկերության ուշադրության կենտրոնում։ Ղեկավար կազմը պարտավորվել է ապահովել ընկերության աշխատուժի բարեկեցությունն ու զարգացումը՝ ընդունելով, որ մարդիկ են Ucom-ի ամենաարժեքավոր ակտիվը։

15:59 | 26.07.23 | News | 10761
Ralph Yirikian, the Director General of Ucom CJSC, unveiled the company's ambitious 5-year strategy and vision, which has been accepted and approved by the company’s Board of Directors.
The strategy positions Ucom as national operator for all Armenians across Armenia and the world.
One of the key pillars of the strategy is the modernization and expansion of both the mobile and fixed networks across Armenia. Ucom has already started the modernization of its mobile network, making it 5G-ready, through partnerships with industry-leading vendors.
In addition to the network modernization, Ucom is also swapping and introducing the latest advanced technological platforms across various services. This includes a technologically advanced new TV platform and several other technological upgrades, ensuring Ucom remains at the forefront of innovation.
“Ucom aims to set new standards in the field of telecommunications, benefiting our subscribers, our staff, the Armenian economy, and our entire homeland along the value chain. As Ucom embarks on this transformation journey, it appeals to its subscribers for patience and understanding during the process. During this time, there may be temporary drops in service quality or connection interruptions, but we will inform you in advance as these planned works will take place in stages. It is these changes that are necessary to deliver an enhanced and seamless customer experience in the long run”, noted Ralph Yirikian, Director General of Ucom.
He reaffirmed the company’s dedication to Corporate Social Responsibility (CSR) initiatives, with a focus on technology-related projects, environmental sustainability, and promoting the green concept. The company is determined to play a vital role in building a greener future for Armenia.
Ralph Yirikian also referred to the financial performance of Ucom, reflecting on a promising future. While specific numbers were not disclosed, he highlighted that the company’s performance in the first half of 2023 increased by 5% compared to the same period last year, while efficiency increased by 8%. The company has also initiated the reduction of accumulated financial liabilities.
Addressing the company’s internal affairs, Ralph Yirikian emphasized the significance of Ucom’s employees, who will be at the core of the company’s attention going forward. The management is committed to ensuring the welfare and development of its employees, recognizing them as Ucom’s most valuable asset.