10:11 | 13.09.23 | Նորություններ | 9710
Բացվել է MIT-Armenia Seed Fund-ը, որը ֆինանսավորելու է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի (MIT) դասախոսների Հայաստանում համագործակցություններ մշակելու եւ ձևավորելու սկզբնական աշխատանքները:
Այդ մասին հայտնել է ֆիզիկոս, MIT պրոֆեսոր Արեգ Դանագուլյանը:
Նա նշել է, որ «մենք մտադիր ենք շնորհել $25 000 արժեքով 1-2 փրոփոզալներ` Հայաստանում գիտական աշխատանքներ անել մտադրվող MIT դասախոսներին»:
Արեգ Դանագուլյանն ասել է, որ Հայաստանցի գիտաշխատողները կարող են կապ հաստատել MIT-ում իրենց պոտենցիալ գործընկերների հետ եւ խրախուսել դիմել MIT-Armenia Seed Fund-ին:
Ծրագրի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ այս հղումով.
https://misti.mit.edu/gsf-armenia
Պրոֆեսորն ավելացրել է, որ «վերջին մեկ տարում, Նուբար Աֆեյանի առատաձեռն նվիրատվությունների շնորհիվ MIT International Science and Technology Initiative (MISTI) գրասենյակը երկու ծրագիր էր իրականացրել Հայաստանում»:
Մասնավորապես, MIT-ի 25 ուսանող մոտ մեկ ամսով աշխատանքային այցեր են ունեցել Հայաստանում, դասավանդելով հայաստանյան բուհերում եւ դպրոցներում, եւս 14 ուսանող 2023թ. ամառը ինթերնշիփեր են արել հայաստանյան տարբեր արդյունաբերական, բանկային, գիտական եւ կրթական հաստատություններում:

10:11 | 13.09.23 | News | 9711
Areg Danagoulian, physicist and associate professor at Massachusetts Institute of Technology (MIT) announced about the opening of MIT-Armenia Seed Fund which will finance the initial work of MIT professors aimed at developing and forming partnerships in Armenia.
He noted that “we intend to come up with 1-2 proposals worth $25,000 to MIT professors planning to carry out scientific work in Armenia”.
Areg Danagoulian said that Armenian researchers can contact their potential colleagues from MIT and encourage them to apply to MIT-Armenia Seed Fund.
Program details are available here:
https://misti.mit.edu/gsf-armenia
The professor added that “thanks to Noubar Afeyan’s generous donations during the past year, MIT International Science and Technology Initiative (MISTI) office implemented two projects in Armenia.”
In particular, 25 MIT students were in Armenia for about a month on a working visit, teaching at Armenian universities and schools, and another 14 students had internships in various industrial, banking, scientific and educational institutions in Armenia during the summer of 2023.