16:57 | 18.10.23 | Նորություններ | 18989
Հոկտեմբերի 17-ին «Յուքոմ» ընկերության պլատինե հովանավորությամբ «Խելացի երկրի» մարտահրավերներին նվիրված Silicon Mountains ամենամյա գագաթնաժողովն արդեն հինգերորդ անգամ է համախմբել ՏՀՏ ոլորտի տեղական եւ միջազգային բարձրակարգ փորձագետներին։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել Silicon Mountains 2023 միջազգային տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի կազմակերպիչ, ՏՀՏ գործատուների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը։ Պանելային քննարկումները ծավալվել են երեք հիմնական թեմայով՝ «Խելացի երկիր», «Խելացի բիզնես» եւ «Խելացի քաղաքացի»:
«Խելացի բիզնես» պանելային քննարկման խոսնակ, «Յուքոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն իր խոսքում ընդգծել է ոչ միայն խելացի տեխնոլոգիաների, այլեւ՝ բիզնեսի ճկուն կառավարման անհրաժեշտությունը:
«Հեռահաղորդակցությունը միշտ մոտ է եղել տեխնոլոգիական առաջընթացին, բայց անհրաժեշտ է համընդհանուր երկարաժամկետ, հեռանկարային ռազմավարություն, տեսլական, որը պետք է դառնա երկրի զարգացման բիզնես պլան, որպեսզի տարբեր ոլորտների բիզնեսների եւ պետության միջեւ գործակցություն լինի։ Բոլորս մեկ նավի վրա պետք է լինենք եւ ուղղությունը հասկանանք, որ ավելի ստեղծագործ լինենք հօգուտ երկրի տնտեսության եւ վերջնական սպառողի՝ կիրառելով այսօրվա տեխնոլոգիաները։ Աշխարհում հիմա ներդրվում են 5-րդ սերնդի ցանցային տեխնոլոգիաները, փորձարկման մեջ է 6-րդ սերնդինը, ոչ հեռու ապագայում, համոզված եմ, 7-րդ սերունդն էլ կլինի, որի փորձարկումները եւս ընթանում են լաբորատորիաներում։ Սրանք իրենց հետ զուգահեռ բերելու են շատ այլ փոփոխություններ եւ դրանից վախենալ պետք չէ, քանի որ տեխնոլոգիան միջոց է, բանալի, տրանսպորտ, որը կտանի ավելի զարգացած ապագայի», - նշել է նա։

16:57 | 18.10.23 | News | 19061
On October 17, the annual Silicon Mountains summit, dedicated to the challenges of building a “Smart Country” was held with Ucom as the platinum sponsor and brought together local and international high-level IT experts.
Eduard Musayelyan, the organizer of the Silicon Mountains 2023 international technological summit and the executive director of the Union of Employers of ICT, delivered the opening speech. The panel discussions revolved around three primary themes: “Smart Country”, “Smart Business”, and “Smart Citizen”.
Ralph Yirikian, the speaker of the "Smart Business" panel discussion and the Director General of Ucom, the platinum sponsor of the event, emphasized the necessity for not only smart technologies but also flexible business management.
“Telecommunications has always been closely aligned with technological progress, but we require a comprehensive, long-term, forward-looking strategy, a vision that should serve as a business plan for the nation's development. This would foster collaboration between businesses across various sectors and the government. We all need to be on the same page and understand the direction. We should harness today's technologies to drive creativity for the benefit of the country's economy and the end consumer. Currently, the world is implementing 5th-generation network technologies, testing the 6th generation, and I am confident that the 7th generation is not too far away; tests for this are already underway in laboratories. These advancements will bring about many changes, and there's no need to fear them. Technology serves as a means, a key, a vehicle that will lead us toward a more developed future,” he said.