09:52 | 11.11.23 | Նորություններ | 19490
2023թ. նոյեմբերի 15-ին կայանալիք նիստում ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը համաձայնություն կտա «ՄՏՍ-Հայաստան» ՓԲԸ վաճառքի գործարքին:
Համապատասխան որոշման նախագիծը հրապարակված է հանձնաժողովի կայքում:
Դրանում, մասնավորապես, ասվում է, որ «ՄՏՍ-Հայաստան» ՓԲԸ-ն ս.թ. նոյեմբերի 3-ին դիմել է հանձնաժողով՝ տեղեկացնելով, որ Կիպրոսում գրանցված «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությունը ցանկանում է «Արամայո Ինվեսթմենթս Լիմիթեդ» ընկերությունից ձեռք բերել բաժնետոմսերի 100 տոկոսը:
Որոշման նախագծում նշվում է, որ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը եւ Ազգային անվտանգության ծառայությունը գործարքի կնքման վերաբերյալ առարկություններ չունեն:
Itel.am-ը նշում է, որ 2023 թվականի ապրիլին ՀՀ Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովն արգելել էր «Ֆեդիլքո Գրուպ Լիմիթիդ» ընկերությանը ձեռք բերել «ՄՏՍ Հայաստան» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերը:
Գործարքի դեմ էր հանդես եկել նաեւ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը: Ապրիլին հրապարակված որոշման մեջ, մասնավորապես, ասվում էր, որ բացասական եզրակացություն է տվել Ազգային անվտանգության ծառայությունը, քանի որ գործարքը վնասում է կամ կարող է վնասել ՀՀ պետական շահերը ու ազգային անվտանգությունը։

09:52 | 11.11.23 | Новости | 19484
15 ноября 2023 годa Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении одобрит сделку о продаже ЗАО «МТС-Армения».
Соответствующий проект решения опубликован на сайте комиссии.
В нем, в частности, говорится, что ЗАО «МТС-Армения» обратилась в комиссию 3 ноября, сообщив, что зарегистрированная на Кипре компания Fedilco Group Limited желает приобрести 100 процентов акций у компании Aramayo Investments Limited.
В проекте решения отмечается, что министерство высокотехнологической промышленности и Служба национальной безопасности (СНБ) Армении не имеют возражений против заключения сделки.
Itel.am отмечает, что в апреле 2023 года антимонопольная комиссия Армении запретила Fedilco Group Limited приобретать акции ЗАО «МТС Армения».
Против сделки выступила и КРОУ. В частности, в опубликованном в апреле решении было указано, что СНБ дала отрицательное заключение, поскольку сделка наносит или может нанести ущерб государственным интересам и национальной безопасности Армении.