16:41 | 20.11.23 | Նորություններ | 12889
Արդեն 8 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար իրականացվում է «Անհատական օգնական» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր ընտանիքում 4 ամիս ներգրավվելով՝ փորձառու, վերապատրաստված անհատական օգնականներն ապահովում են երեխայի շաբաթական 15-ժամյա խնամք, զբաղվածություն եւ հմտությունների զարգացում:
Վերջին երեք տարվա ընթացքում անհատական օգնականի ծրագիրն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաեւ բոլոր մարզերը: Շահառու ընտանիքների թիվն այս տարի անցնում է երկու տասնյակը: Սյունիքի մարզում ծրագրից կօգտվի 4 ընտանիք:
Սյունեցի Օհանյանների ընտանիքը կրտսեր որդու՝ Դավիթի լույս աշխարհ գալուց հետո արդեն հինգ տարի անցնում է այդ ճանապարհով: Մեղրիում զարգացման կենտրոններ չկան, մինչդեռ փոքրիկ Դավիթի խնամքը պահանջում է հատուկ մոտեցում: Փոքրիկի ծնողները լսել են «Անհատական օգնական» ծրագրի մասին, դիմել՝ շահառու ընտանիք դառնալու համար:
Թեեւ ծնողներին հաջողվել է ներառական կրթության շրջանակում ապահովել երեխայի մանկապարտեզ հաճախելն ու ինչ-որ չափով սոցիալականացվել, մասնագիտական աջակցությունն իր էական դերն ունի: Նույն խնդիրն ունեցող եւ նմանատիպ ճանապարհ անցած ընտանիքների հետ շփումն ավելի է ամրապնդել այդ վստահությունը:
Անհատական օգնականները տիրապետում են ոչ միայն նեղ մասնագիտական, այլեւ առաջին օգնության որոշ գիտելիքների, որոնց շնորհիվ կարողանում են անհրաժեշտ խնամք իրականացնել: Մանկավարժ-օգնականները երեխաների հետ աշխատում են տանը, ուղեկցում դպրոցում կամ այլ մանկական կենտրոններում եւ հասարակական վայրերում: Գործում է նաեւ վերահսկողության մեխանիզմ:
Յուրաքանչյուր շաբաթ համակարգող մասնագետներից կազմված խումբն աշխատում է ընտանիքների եւ օգնականների հետ՝ կազմում երեխային աջակցելու շաբաթվա անհատական պլան եւ կարգավորում երեխա-օգնական-ծնող հարաբերությունները:

16:41 | 20.11.23 | News | 12968
Viva-MTS and “SOURCE” foundation will support four families in Syunik through the program “Personal Assistant”.
It’s been 8 years, Viva-MTS and the “SOURCE” foundation jointly implement the “Personal Assistant” program in support of children with disabilities. Professional and experienced personal assistants offer 15-hour care and skill development for 4 months. In the past three years, this program has expanded, and includes all regions. This year the number of beneficiary families has exceeded twenty, with four of them living in Syunik.
The family of Ohanyans from Syunik has been going through the challenges for five years now, since the birth of their youngest son, Davit. His care requires a unique approach, but there are no development centers in Meghri. His parents heard about the program “Personal Assistant” and applied to become one of its beneficiaries.
Gayane considers this program irreplaceable. She is looking forward to meeting with the personal assistant, and hopes to overcome the challenges together. While she managed to integrate her child to some extent by ensuring his attendance to kindergarten, she acknowledges the indispensable role of professional assistance. Connecting with families facing the same problems has further strengthened her confidence.
Personal assistants possess not only specific professional knowledge, but also first aid skills, enabling them to provide necessary care. Teacher-assistants work with children at home, accompany them to school, other centers, and public places. There is also a control mechanism: a team of coordinating professionals collaborates with families and assistants to create a weekly individual plan for each child, and manage communication between the child, assistant, and parents.