16:41 | 20.11.23 | Նորություններ | 12889
Արդեն 8 տարի Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ «ՍՈՐՍ» հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար իրականացվում է «Անհատական օգնական» ծրագիրը: Յուրաքանչյուր ընտանիքում 4 ամիս ներգրավվելով՝ փորձառու, վերապատրաստված անհատական օգնականներն ապահովում են երեխայի շաբաթական 15-ժամյա խնամք, զբաղվածություն եւ հմտությունների զարգացում:
Վերջին երեք տարվա ընթացքում անհատական օգնականի ծրագիրն ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաեւ բոլոր մարզերը: Շահառու ընտանիքների թիվն այս տարի անցնում է երկու տասնյակը: Սյունիքի մարզում ծրագրից կօգտվի 4 ընտանիք:
Սյունեցի Օհանյանների ընտանիքը կրտսեր որդու՝ Դավիթի լույս աշխարհ գալուց հետո արդեն հինգ տարի անցնում է այդ ճանապարհով: Մեղրիում զարգացման կենտրոններ չկան, մինչդեռ փոքրիկ Դավիթի խնամքը պահանջում է հատուկ մոտեցում: Փոքրիկի ծնողները լսել են «Անհատական օգնական» ծրագրի մասին, դիմել՝ շահառու ընտանիք դառնալու համար:
Թեեւ ծնողներին հաջողվել է ներառական կրթության շրջանակում ապահովել երեխայի մանկապարտեզ հաճախելն ու ինչ-որ չափով սոցիալականացվել, մասնագիտական աջակցությունն իր էական դերն ունի: Նույն խնդիրն ունեցող եւ նմանատիպ ճանապարհ անցած ընտանիքների հետ շփումն ավելի է ամրապնդել այդ վստահությունը:
Անհատական օգնականները տիրապետում են ոչ միայն նեղ մասնագիտական, այլեւ առաջին օգնության որոշ գիտելիքների, որոնց շնորհիվ կարողանում են անհրաժեշտ խնամք իրականացնել: Մանկավարժ-օգնականները երեխաների հետ աշխատում են տանը, ուղեկցում դպրոցում կամ այլ մանկական կենտրոններում եւ հասարակական վայրերում: Գործում է նաեւ վերահսկողության մեխանիզմ:
Յուրաքանչյուր շաբաթ համակարգող մասնագետներից կազմված խումբն աշխատում է ընտանիքների եւ օգնականների հետ՝ կազմում երեխային աջակցելու շաբաթվա անհատական պլան եւ կարգավորում երեխա-օգնական-ծնող հարաբերությունները:

16:41 | 20.11.23 | Новости | 12978
В результате сотрудничества Вива-МТС и фонда «СОРС» уже 8 лет реализуется программа «Личный помощник» для детей с ограниченными возможностями. Профессиональные и опытные личные помощники, работающие с каждой семьей в течение 4 месяцев, обеспечивают 15-часовой уход и способствуют развитию навыков у ребенка. За последние три года эта программа расширилась, охватив все регионы. В этом году число бенефициаров превысило два десятка, четыре из них находятся в Сюнике.
В Мегри нет центров развития, а уход за маленьким Давитом требует особого внимания. Его родители услышали о программе «Личный помощник» и подали заявку на участие.
Хотя родителям удалось в некоторой степени интегрировать своего ребенка, обеспечив его посещение в детский сад, она признает незаменимую роль профессиональной помощи. Общение с семьями, которые столкнулись с такими же проблемами, еще больше укрепило ее уверенность.
Личные помощники обладают не только специфическими профессиональными знаниями, но и знаниями по оказанию первой помощи. Воспитатели-помощники работают с детьми дома и сопровождают их в школу или другие детские центры и общественные места. Также существует механизм контроля: каждую неделю команда специалистов-координаторов работает с семьями и помощниками, чтобы разработать еженедельный индивидуальный план каждого ребенка и управлять коммуникацией между ребенком, помощником и родителями.