16:38 | 26.12.23 | Նորություններ | 15829
Դեկտեմբերի 18-ից 23-ը Երեւանի պետական համալսարանում անցկացվեց Yandex-ի անվճար ինտենսիվ դասընթացը գեներատիվ մոդելավորման վերաբերյալ:
Այն վարում էր ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու, Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի դասախոս, Yandex-ում պատկերների վերլուծության ենթախմբի ղեկավար Ռոման Իսաչենկոն:
Գեներատիվ մոդելավորումն ու հատկապես պատկերների գեներացումը գնալով ավելի կարեւոր են դառնում ժամանակակից գիտական եւ տեխնոլոգիական զարգացումներում: Ինտենսիվ դասընթացների նպատակն էր ուսանողներին փոխանցել գեներատիվ մոդելների տեսության խորացված գիտելիքներ եւ դրանց կիրառման գործնական հմտություններ:
«Մեզ համար կարեւոր էր ուսանողներին ընկղմել գեներատիվ մոդելավորման տեսության եւ պրակտիկայի մեջ։ Մենք «քանդեցինք-հավաքեցինք» գործնականում կիրառվող հիմնական բլոկները, որպեսզի ուսանողներն առավել ամբողջական պատկերացում կազմեն այս հեռանկարային ոլորտի մասին»,- ասել է Ռոման Իսաչենկոն։
Yandex-ի նոր պրոդուկտների գծով տնօրեն եւ Հայաստանում Yandex-ի գրասենյակի ղեկավար Դմիտրի Ստեպանովն ընդգծել է կրթության կարեւորությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում․
«Yandex-ի թիմն ակտիվորեն ռեսուրսներ է ներդնում Հայաստանում ՏՏ ոլորտի զարգացման գործում։ Մենք համարում ենք, որ կրթությունը տնտեսության առանցքային բաղադրիչն է՝ հիմնված գիտության եւ նորարարության վրա։ ԵՊՀ-ի հետ գործընկերությունը եւ նման ինտենսիվ դասընթացների անցկացումը թույլ են տալիս ընդլայնել ուսանողների կրթական հնարավորությունների սահմանները, ինչը նպաստում է ապագայի համար որակյալ կադրերի պատրաստմանը»։
Դասընթացը մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց ուսանողների շրջանում, ուստի Yandex-ն ու ԵՊՀ-ն դիտարկում են գործընկերությունն ընդլայնելու, մասնավորապես, դասընթացը հիմնական ուսումնական ծրագրում ներառելու հնարավորությունը:
Yandex-ն ավելի քան 15 տարի իրականացնում է ծրագրեր, որոնք հնարավորություն են տալիս բոլոր ցանկացողներին, անկախ փորձից ու տարիքից, որակյալ ՏՏ կրթություն ստանալ տարբեր ոլորտներում։ Հայաստանում ընկերության առաջին կրթական նախագիծը՝ Yandex-ի՝ Վանաձորում եւ Գյումրիում գործող ծրագրավորման դպրոցը, սկսել է աշխատանքը 2017 թ.՝ Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) հետ համատեղ: Դպրոցում ավագ դպրոցի աշակերտները սովորում են Python ծրագրավորման լեզուն, օբյեկտ-կողմնորոշված ծրագրավորման (OOP) եւ տվյալների վերլուծության հիմունքները: 2023 թ. առաջին կիսամյակի տվյալով՝ Հայաստանում ծրագրավորման դպրոցն ավարտել է ավելի քան 350 աշակերտ։
Yandex-ի տվյալների վերլուծության դպրոցն անվճար կրթական ծրագիր է նրանց համար, ովքեր ցանկանում են data science-ի առաջատար մասնագետ կամ մեծածավալ տվյալների պահպանման եւ մշակման համակարգերի ճարտարապետ դառնալ: Դպրոցում դասավանդում են չորս ուղղությամբ՝ data science, մեքենայական ուսուցման զարգացում, մեծածավալ տվյալների ենթակառուցվածքներ ու տվյալների վերլուծություն, ինչպես նաեւ արհեստական բանականություն կիրառական գիտություններում: ՏՎԴ ուսանողներն ու շրջանավարտները հիմնարար գիտական մշակումներ են իրականացնում տվյալների վերլուծության ոլորտում: Նախագիծը գործում է 2007 թվականից։

16:38 | 26.12.23 | Новости | 15834
С 18 по 23 декабря в Ереванском государственном университете прошел бесплатный интенсивный курс Яндекса по генеративному моделированию.
Занятия провел Роман Исаченко - кандидат физико-математических наук, преподаватель МФТИ, руководитель подгруппы анализа изображений в Яндексе.
Генеративное моделирование и особенно генерация изображений становятся все более важной областью в современных научных и технологических разработках. Цель интенсива заключалась в том, чтобы предоставить студентам углубленные знания теории генеративных моделей и практические навыки в их применении.
«Нам важно было погрузить студентов в теорию и практику генеративного моделирования. Мы разбирали “по винтикам” основные блоки, используемые на практике, чтобы дать студентам более полное понимание этой перспективной сферы», - сказал Роман Исаченко.
Директор по новым продуктам Яндекса и руководитель офиса Яндекса в Армении Дмитрий Степанов подчеркнул важность образования в сфере информационных технологий:
«Команда Яндекса активно вкладывает ресурсы в развитие IT-сферы в Армении. Мы считаем, что образование - ключевой элемент экономики, основанной на науке и инновациях. Партнерство с ЕГУ и проведение подобных интенсивов позволяют расширить границы образовательных возможностей для студентов, что способствует подготовке квалифицированных кадров для будущего».
С учетом того, что занятия вызвали большой интерес среди студентов, Яндекс и ЕГУ рассматривают возможности по расширению партнерства - в частности, включение курса в основную программу обучения.
Яндекс более 15 лет реализует проекты, которые открывают доступ к качественному IT-образованию по разным направлениям для всех желающих вне зависимости от опыта и возраста.
Первый образовательный проект компании в Армении, Школа программирования Яндекса в Ванадзоре и Гюмри, был запущен в 2017 году совместно с Фондом «Инкубатор предприятий» (EIF). На курсах старшеклассники изучают Python, основы объектно-ориентированного программирования и анализа данных. К середине 2023 года Школу программирования в Армении закончили более 350 школьников.
Школа анализа данных Яндекса — бесплатная образовательная программа для тех, кто хочет стать топ-специалистом в области data science или архитектором систем хранения и обработки больших данных. В Школе обучают по четырём направлениям: data science, разработка машинного обучения, инфраструктура больших данных и анализ данных, а также искусственный интеллект в прикладных науках. Студенты и выпускники ШАД проводят фундаментальные научные разработки в области анализа данных. Проект существует с 2007 года.