17:19 | 28.12.23 | Նորություններ | 25356
Ucom ընկերության եւ «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպության օժանդակությամբ Եղեգիս խոշորացված համայնքի Գողթանիկ բնակավայրի վարչական շենքին տեղադրվել է 6.9 կՎտ դրվածքային հզորությամբ արեւային ֆոտովոլտային կայան:
Նպատակը կանաչ հայեցակարգի տարածումն է եւ համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացումը:
«Սոցիալական պատասխանատվության մեր թիրախում գտնվում են բոլոր գյուղերը, որտեղ կարող ենք բարեգործություն կատարել: Գողթանիկում այլընտրանքային էներգիայի ստացման այս կայանի տեղադրումով լուծում ենք երկու հարց՝ հնարավորություն ենք տալիս վարչական շրջանին ջեռուցել շենքը եւ կից մշակույթի տունը, որտեղ կազմակերպվում է գողթանիկցիների ժամանցը, եւ երկրորդ՝ գումար են խնայում կենսական նշանակության այլ հարցեր լուծելու համար»,-նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս համագործակցությունը իրականություն է դարձել 2023թ. օգոստոսին Ucom ընկերության եւ «Արեւորդի» բնության եւ մշակույթի պահպանման հասարակական կազմակերպության կնքված համագործակցության հուշագրի շրջանակում: Ըստ համագործակցության հուշագրի` աջակցությունը, ի սկզբանե, նախատեսված է եղել այլ միջոցառումների համար, սակայն արցախցիների բռնի տեղահանման եւ Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակեցման պատճառով այդ աջակցությունը նպատակաուղղվել է գյուղական բնակավայրերի կառավարման հոգսերը մեղմելուն:
«Արեւորդի հասարակական կազմակերպությունը 2006 թվականից ի վեր իրականացնում է բնապահպանական ծրագրեր: Ucom-ի հետ այս ծրագրի իրագործման արդյունքում համայնքը կկարողանա ավելի արագ զարգանալ: Տեղադրված արեւային ֆոտովոլտային կայանի աշխատանքից խնայված միջոցները հնարավոր կլինի վերաուղղորդել այլ ծրագրերի իրականացմանը»,- նշել է «Արեւորդի» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Արեւային ֆոտովոլտային այս կայանի խնայողությունների արդյունքում մենք հնարավորություն կունենանք այդ գումարը ծախսել այլ ոլորտների բարելավման համար` օրինակ արջերի հարձակումների պատճառված վնասների հատուցման ուղղությամբ: Արեւային կայանի տեղադրումը արդյունավետ է եւ օգտակար»,-նշել է Եղեգիս համայնքի ղեկավար Արթուր Ստեփանյանը։

17:19 | 28.12.23 | Новости | 25388
При содействии компании Ucom и общественной организации «Ареворди» в здании администрации Гохтаника, расположенного в укрупненной общине Ехегис, была установлена солнечная фотоэлектрическая станция номинальной мощностью 6,9 кВт.
Главная цель инициативы – продвижение зеленой концепции и развитие инфраструктуры населенных пунктов.
Наше внимание, как организации, приверженной принципам социальной ответственности, обращено ко всем деревням и селам, в которых мы можем творить добрые дела. Установка электростанции в Гохтанике для получения энергии из альтернативного источника позволяет решить сразу две задачи – обеспечить теплом здание администрации и прилегающий к нему дом культуры, где местные жители организуют развлекательные мероприятия и проводят досуг, а также сэкономить деньги для решения прочих жизненно важных вопросов», – отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
Данная инициатива стала возможной в результате подписания в августе 2023 года меморандума о сотрудничестве между компанией Ucom и Общественной организацией по охране природы и культуры «Ареворди». Согласно меморандуму, первоначально помощь предназначалась для иных мероприятий, однако в результате вынужденного переселения арцахцев и их размещения в различных районах Армении меры поддержки были направлены на решение проблем, связанных с обеспечением жизнедеятельности сельских общин.
«Общественная организация «Ареворди» с 2006 года осуществляет различные экологические проекты. Реализация нашей совместной с Ucom программы позволит общине развиваться еще стремительнее. Средства, сэкономленные благодаря установке и эксплуатации солнечной фотоэлектростанции, можно будет перенаправить на претворение в жизнь других планов. Наши совместные инициативы будут носить постоянный характер и иметь главной целью развитие объектов инфраструктуры многочисленных общин», – подчеркнула директор общественной организации «Ареворди» Сона Калантарян.
«Благодаря этой электростанции нам удастся сэкономить деньги и использовать их в решении вопросов иного характера, например, для устранения урона и возмещения ущерба, полученного в результате нападений медведей. Установка солнечной электростанции, несомненно, принесет результаты и большую пользу», – заявил глава общины Ехегис Артур Степанян.