11:37 | 26.04.24 | Նորություններ | 17338
Վիվա-ՄՏՍ-ը եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) շարունակում են նպաստել մարզերում ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Թիրախում հատկապես սահմանապահ ու սահմանամերձ գյուղերն են: Տարիների գործընկերներն ամփոփել են հերթական նախագծի արդյունքը: «Էկոգյուղերի ցանց» ծրագրի շրջանակում Արարատի մարզի Երասխ գյուղի մանկապարտեզում տեղադրվել է 25 կՎտ/ժամ դրվածքային հզորությամբ արեւային ֆոտովոլտային կայան: Այն կապահովի բավարար քանակի հոսանք՝ էլեկտրական կաթսաների միջոցով ջեռուցման համար: Այլընտրանքային էներգիայով աշխատող կայանից կարող են սնվել նաեւ հոսանքակիր սարքավորումներ, որի արդյունքում մանկապարտեզը հոսանքի ծախս չի ունենա: Համակարգի գործարկմանը ներկա են եղել Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Գործընկեր կազմակերպությունների իրականացրած ծրագիրը ոչ միայն ջեռուցման հարցի կարգավորում է, այլեւ՝ ռազմավարական տեսանկյունից արդարացված ու սպասված աջակցություն: Երասխում երկար տարիներ մանկապարտեզ չի գործել: Երեխաներին ընդունել է նախադպրոցական կրթական գործունեության իրավունք ստացած դպրոցն՝ իր նախակրթարանում: Չորս տարի առաջ դպրոցի մասնաշենքերից մեկը վերակառուցվել է մանկապարտեզի համար:
«Երասխում մարդիկ պետք է ապրեն այն վստահությամբ, որ մենակ չեն: Մեզ համար սա հերթական այց եւ ծրագիրը գնահատելու հնարավորություն է, իսկ սահմանապահ գյուղում ապրողների համար՝ երկարաժամկետ արդյունք ապահովող կարեւոր աջակցություն: Մենք տեսնում ենք ծրագրի էմոցիոնալ կողմը՝ մարդկանց գոհունակությունը, իսկ բնակիչները՝ ռացիոնալ կողմը՝ այլընտրանքային էներգիայով ջեռուցվող սենյակները, հոսանքի ծախսի կրճատումը եւ աջակցությունը մանկահասակ երեխա ունեցող ընտանիքներին: Սահմանապահ գյուղերում իրականացվող ցանկացած ծրագիրը կարեւոր է: Դա է նաեւ պատճառը, որ մենք հետեւողականորեն տարեցտարի նպաստում ենք նոր տեխնոլոգիաներով աշխատող ենթակառուցվածքների ներդրմանը: Երկրում զարգացումը պետք է հավասարապես ներառի մարզերը»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Հայաստանի տարբեր մարզերում իրականացվող բնապահպանական այսօրինակ ծրագրերով Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը ձգտում են նվազեցնել գյուղական համայնքների ծախսերը եւ ակտիվացնել բնակիչների կյանքը։ Արեւային կայանների արտադրած էներգիան թույլ կտա առանց հավելյալ ծախսերի ապահովել մանկապարտեզի բնականոն աշխատանքը: Ավելին՝ հնարավոր կլինի ավելացնել սաների թիվը, նոր խումբ բացել եւ օգտակար լինել նաեւ մոտակա գյուղերում ապրող ընտանիքներին:
«Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերը մշտապես մեր հիմնադրամի եւ գործընկեր կազմակերպությունների հատուկ ուշադրության ներքո են: Թե´ լուսավորության համակարգերը, թե´ դրանց հաջորդող՝ արեւային կայանները կենսական կարեւորություն ունեն սահմանապահ համայնքների համար։ Ուրախ ենք, որ այսօրինակ ծրագրերով հաղթահարվում են համայնքների համար օրակարգային հարցեր եւ նախակրթարաններն ապահովվում են ջեռուցմամբ՝ առանց հավելյալ ծախսերի: Այսօր գործարկվող արեւային կայաններով արտադրած էներգիան թույլ կտա ապահովել Երասխի մանկապարտեզի բնականոն աշխատանքը»,- ասել է Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը:
Երասխն «Էկոգյուղերի ցանց» ծրագրում ընդգրկված հերթական բնակավայրն է: Համատեղ իրականացվող ծրագիրը հնարավորություն է տալիս այդ գյուղերն ինտեգրելու մի գործընթացում, որի հիմքում կայունության չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչներն են:

11:37 | 26.04.24 | Новости | 17011
Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) продолжают содействовать развитию инфраструктур в регионах.
Особое внимание уделяется приграничным селам. Недавно партнеры подвели итоги еще одного проекта. В рамках программы «Сеть экосел» в детском саду села Ерасх Араратского марза установлена солнечная фотоэлектрическая станция мощностью 25 кВт/ч, обеспечивающая электроэнергию для отопления здания с использованием обогревательных котлов. Работающая на альтернативном источнике энергии станция может снабжать электричеством также и другое оборудование, что позволит детсаду сэкономить на потреблении электричества. На запуске системы присутствовали генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян и директор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян․
Программа, реализуемая партнерскими организациями, – это не только решение вопроса отопления, но и оправданная и ожидаемая поддержка со стратегической точки зрения. На протяжении многих лет село не имело собственного детского сада. Функции этого образовательного учреждения выполняла получившая право на организацию дошкольного обучения школа. Четыре года назад одно из зданий школы было переоборудовано для детского сада.
«Важно, чтобы люди в Ерасхе жили с уверенностью, что они не одни. Для нас это очередной визит и возможность оценить воздействие программы. А для тех, кто живет в приграничном селе, это важная поддержка, обеспечивающая долгосрочный результат. Мы видим эмоциональную сторону проекта – удовлетворенность людей, сами же жители могут оценить проект с рациональной стороны: помещения, отапливаемые энергией, получаемой из альтернативных источников, снижение затрат на электроэнергию, поддержка семей, имеющих малолетних детей… Любая программа, реализуемая в приграничных селах, имеет большое значение. По этой же причине мы из года в год способствуем созданию инфраструктур на основе новых технологий. Развитие в стране должно в равной степени охватывать также ее регионы», — подчеркнул генеральный директор Вива-МТС Армен Аветисян.
Реализуя подобные проекты в регионах Армении, Вива-МТС и Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей стремятся способствовать уменьшению расходов в сельских общинах. Энергия, производимая солнечными станциями, позволит обеспечить нормальную работу детского сада без дополнительных затрат. Более того, это позволит детсаду при необходимости открывать новые группы и принимать больше детей, в том числе и из близлежащих сел.
«Приграничные села Армении остаются в центре особого внимания нашего фонда и наших партнеров. Как системы уличного освещения, так и устанавливаемые в последующий период солнечные станции играют жизненно важную роль для приграничных общин. Радостно знать, что программы, подобные этой, помогают решать насущные для общин вопросы, создаются условия для обеспечения отопления в детских учреждениях без дополнительных затрат. Производимая запущенными сегодня солнечными станциями электроэнергия позволит обеспечить жизнедеятельность детского сада Ерасха», — заметил директор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян.
Программа «Сеть экосел» позволяет селам интегрироваться в процесс, основанный на экологическом, экономическом, культурном и социальном компонентах.