15:27 | 21.05.24 | Նորություններ | 14357
Մայիսի 24-28-ը Երեւանում Ucom ընկերության աջակցությամբ տեղի կունենա «Արեւորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնը, որն այս տարի կանցկացվի «Կենսաբազմազանություն. բնության զարկերակը» խորագրի ներքո։
Նախորդ փառատոնների ընթացքում ցուցադրվել է 150 երկրից ավելի քան 780 ֆիլմ, այս տարի նախատեսված է 30 ցուցադրություն՝ ընդգծելու բնապահպանական գիտակցության բարձրացման կարեւորությունը եւ կինեմատոգրաֆիայի ուժն այդ հարցում:
«Ucom-ի համար, որպես կանաչ ընկերություն, շրջակա միջավայրի պահպանությունը շատ կարեւոր արժեք է, եւ երիտասարդների տեղեկացվածությունն այս ուղղությամբ մեր բնությունն ու մոլորակը փրկելու լավագույն ճանապարհն են։ Մենք մեծ սիրով աջակցում ենք փառատոնին` վստահ լինելով, որ մասնակցող երիտասարդները մեզ նման կդառնան այս արժեքների կրողներն ու կնպաստեն Հայաստանում կայուն ապագայի կառուցմանը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Արդեն տարիներ շարունակ Արեւորդին մեր հանրությանը հաղորդակից է դարձնում համաշխարհային բնապահպանական մարտահրավերներին, ծառայում՝ որպես կայուն կենսակերպի ջատագով՝ այդ ամենն անելով արվեստի միջոցով։ Փառատոնի գոյության  տարիների փորձը ցույց է տվել, որ սա լավագույն ձեւն է՝ խոսելու բարդ եւ երբեմն անհաղթահարելի թվացող խնդիրների մասին։ Մեր բազմազան միջոցառումների միջոցով փորձելու ենք թիրախավորել դպրոցականներից մինչեւ մեծահասակներ՝ միավորելով բոլորին մեկ ընդհանուր գաղափարի շուրջ՝ լինել ներդաշնակ բնության հետ», - ասել է «Արեւորդի» միջազգային փառատոնի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը։
Ուշադրության կենտրոնում պահելով երիտասարդներին՝ փառատոնի շրջանակում  կազմակերպվել է երիտասարդական անկյան 2 գոտի։
Մայիսի 24-ից 28-ը կլինեն «Փխրուն տարածություն» եւ բնապահպանական պաստառային արվեստի ցուցահանդեսներ։ Նմուշները ներառում են վիդեո ինստալացիաներ, տեղեկատվական էկրաններ, արհեստական բանականության գեներացրած պատկերներ, վերամշակված նյութերից պատրաստած քանդակներ, պաստառներ եւ այլն։ Մայիսի 26-ին փառատոնի մասնակիցները, պատանիներն ու երիտասարդները հնարավորություն կունենան մասնակցել «Կենդանիների դիմակահանդես-շքերթին»։
«Արեւորդի» 12-րդ միջազգային բնապահպանական փառատոնի իրականացմանը աջակցել են նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանը, ԱՄՆ անտառային ծառայությունը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը եւ Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակը։

The 12th edition of “SunChild" festival themed around "BioDiversity: The Pulse of Life” is set to take place in Yerevan from May 24-28, with Ucom's support.
During the festival, 30 films will be shown, which will compete in four categories: a film about conservationists, a full-length documentary about the conservation of biodiversity, a short film about the conservation of biodiversity, films made by or for children/youth on the topic of protecting nature.
“For Ucom, as a green company, protecting the environment is a very important value, and awareness among young people on this topic is the best way to save our nature and planet. We are happy to support this festival, confident that the young people participating in it will become bearers of the same values and will contribute to building a stable future for Armenia,” said Ralph Yirikian, General Director of Ucom.
“For several years now, SunChild has been educating our society about global environmental challenges, serving to spread a sustainable lifestyle, and doing all this through art. Years of experience have shown that this is the best way to talk about difficult problems that can sometimes seem unsolvable. Through a variety of events, we will try to attract the attention of both schoolchildren and adults, uniting everyone around one idea - harmony with nature,” said Sona Kalantaryan, Director of the “SunChild” festival.
Additionally, during the festival, there will be an exhibition featuring environmental organizations that will highlight their impactful work and opportunities for youth involvement.
Interactive discussions and masterclasses will delve into pressing topics like sustainable fashion, urban gardening, and climate justice. The "Fragile Space" exhibition will captivate attendees with environmentally themed artworks, including AI-generated images and sculptures crafted from recycled materials.
A highlight of the festival will be the "Animal Masquerade Procession" on May 26, where 400 young participants will parade through the city streets adorned in animal costumes crafted from recycled materials, symbolizing their commitment to conservation.
Supported by the Yerevan City Hall, the US Forest Service, the Wildlife and Cultural Assets Protection Fund, and the Armenian office of the British Council, the 12th SunChild festival promises to inspire and empower a new generation of environmental advocates.