15:55 | 08.07.24 | Հոդվածներ | exclusive 32934
Հայաստանը, Վրաստանը եւ Մոլդովան զգալի քայլ են կատարել թվային ներդաշնակեցմանն ուղղված՝ միջսահմանային նույնականացման հաջող փորձարկումներով:
ԵՄ-ի կողմից ֆինանսավորվող միջսահմանային էլեկտրոնային նույնականացման (eID) փորձարկումը «EU4Digital» ընդարձակ ծրագրի մի մասն է, որի նպատակն է համապատասխանեցնել eTrust-ի եւ eID-ի ստանդարտներն այս երկրներում:
Թեստավորմանը նպաստել է eID ծրագրակազմը, որը հայտնի է որպես eIDAS հանգույց, որը ներկայումս օգտագործվում է ԵՄ անդամ երկրների միջեւ տվյալների փոխանակման համար:
Մասնավորապես, eIDAS հանգույցը թույլ է տալիս ԵՄ քաղաքացիներին նույնականացնել իրենց ինքնությունը ԵՄ անդամ այլ պետությունների կողմից առաջարկվող էլեկտրոնային ծառայություններից օգտվելիս: Այս գործընթացին աջակցում է ԵՄ eIDAS կանոնակարգը, որի նպատակն է ապահովել անվտանգ միջսահմանային գործարքներ եւ խթանել անխափան թվային ծառայությունները ԵՄ ամբողջ տարածքում:
Թվային դարաշրջանում, երբ օրեցօր թվային լուծումները լրացնում են մեր առօրյան, ամենակարեւոր բաղադրիչներից են դառնում թվային վստահությունն ու անվտանգ փոխգործակցությունը տարածաշրջանի թվային տնտեսությունների համար։
Այս երկրների հանրային գործակալություններն անվտանգ կերպով կկարողանան նույնականացնել էլեկտրոնային ինքնությունները (eID) սահմաններից դուրս՝ ճանապարհ հարթելով անխափան թվային փոխազդեցությունների եւ ծառայությունների համար:
2019 թվականից սկած Հայաստանի Էլեկտրոնային կառավարման ենթակառուցվածքների ներդրման գրասենյակի (ԷԿԵՆԳ) թիմն իր միջազգային գործընկերների հետ մշակում է միջսահմանային անվտանգ հարթակ, որի առաջին փուլի՝ էլ. ստորագրությունների ակտիվացմանը հաջորդել է էլ. նույնականացման գործընթացի ներդնումը։
Լեոնիդ Ավետիսյանը Լեոնիդ Ավետիսյանը
Լեոնիդ Ավետիսյանը՝ ԷԿԵՆԳ ՓԲԸ-ի տնօրենը, այս նախաձեռնությունը համարում է հեղափոխական, քանի որ մինչ այս սահմանից սահման շփվելու որեւէ ձեւաչափ չենք ունեցել.
«Կար ծանուցումների միասական պորտալ, ինչը թույլ էր տալիս ուղարկել նամակներ ցանկացած պետական մարմնի։ Դրանից կարող էին օգտվել նաեւ օտարերկրյա քաղաքացիները, սակայն, եթե ՀՀ քաղաքացինեի դեպքում սահմանված էր վստահության հստակ կանոններ եւ հավելյալ տեղեկատվություն չէր պահանջվում, ապա օտարերկրյա քաղաքացիների դեպքում ամեն ինչ հիմնված էր բանավոր վստահության վրա եւ հաճախ մերժվում էին նրանց հայտերը։
Այս ծրագրով այդ հարցը լուծվել է, սա կարող ենք համարել հեղափոխական, քանի որ մինչ այդ սահմանից սահման շփվելու որեւէ ձեւաչափ չենք ունեցել։ Նույնիսկ գտնվելով ԵԱՏՄ կազմում՝ էլ. ստորագրությունների ու նույնականացման հստակ համակարգ դեռ չկա Հայաստանի եւ մյուս երկրների միջեւ։ Եվրամիության հետ այս ծրագրի շրջանակում էլ. ստորագրությունների եւ էլ. նույնականացման ներդրմամբ փաստացի ապացուցում ենք, որ երկրները պատրաստ են վստահել ու փաստաթղթեր փոխանցել միմյանց»։
Արաքս Ավետյանը Արաքս Ավետյանը
ԷԿԵՆԳ-ի ծրագրերի կառավարման բաժնի պետ Արաքս Ավետյանի խոսքով այս համագործակցության միջոցով Արեւելյան գործընկերության երկրներն ավելի են մոտենում թվային ինքնության եւ էլեկտրոնային ծառայությունների ԵՄ չափանիշներին եւ ներդաշնակեցմանը.
«Իրականում նման հնարավորություն ստանալու համար անհրաժեշտ են իրավական կարգավորումներ եւ միջազգային պայմանագիր, բայց դրանից զատ անհրաժեշտ է նաեւ տեխնիկական հնարավորություն, որը մենք պիլոտի ընթացում ապահովել ենք։ Փորձը ցույց տվեց, որ նախ անհրաժեշտ է ծանոթանալ Եվրոպայի բոլոր կարգավորումներին, առաջարկված տեխնիկական լուծումներին։ Սա մեր թիմից պահանջեց որոշակի ժամանակ։ Արդյունքում ստացել ենք լուծում, որը հնարավորություն է տալիս, այսպես ասած, բացվել Եվրոպայի եւ Արեւելյան գործընկերության այն երկրների առջեւ, որոնք նույնպես կիրառում են այս տեխնոլոգիան»։
Արդյունքում, օրինակ, փորձարկման ընթացքում Վրաստանի քաղաքացին հաջողությամբ մուտք է գործել հայկական հարթակ եւ հաստատել իր ինքնությունը։ Նույն կերպ էլ Հայաստանի քաղաքացին կարող է մուտք գործել վրացական կամ մոլդովական որեւէ կայք առանց հավելյալ սարքավորումների, այլ օգտագործելով այն միջոցները, որ տրամադրվել են իր երկրի կողմից։ Նույնականացման թեստավորումը ստեղծել է անհրաժեշտ հիմքը, որը թույլ է տվել տեխնիկական լուծումը կիրառել իրական կյանքում:
«Պիլոտային ծրագրի իրականացման երկու բաղադրիչ կար, մեկը երկրների միջեւ վստահության ձեւավորումն էր, ինչը ենթադրում էր՝ երկրները նկարագրում են իրենց երկրում առկա մեխանիզմները, թե ինչպես են անձին նույնականացնում, ինչպես են տալիս նույնականացման միջոցները։
Քանի որ բոլոր երկրները միջազգային պահանջներին համապատասխանող լուծումներ ունեն, կարելի է ասել գործընթացները շատ չեն տարբերվում եւ բոլորս միմյանց հետ փոխանակվել ենք այդ տեղեկատվությամբ ու եկել համաձայնության, որ բոլորիս կողմից ներդրված համակարգերը մյուսների համար ընդունելի են։ Արդեն երկրորդ փուլում տեխնիկական իմպլեմետացիան էր, որի հիմնական էությունն այն է, որ Եվրոպայի կողմից տրամադրված կենտրոնական լուծմանը ինտեգրվում են բոլոր երկրները ու այդ կենտրոնական լուծման միջոցով կարողանում են միմյանց հետ փոխկապակցումն իրականացնել»,- մանրամասնում է Արաքս Ավետյանը։
EU4Digital-ի eTrust եւ Միջսահմանային թվային ծառայությունների ղեկավար Մարտինաս Դաուգիրդասը նշում է, որ 2019 թվականից EU4Digital Facility թիմը համագործակցում է Արեւելյան գործընկեր երկրների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ՝ աջակցելու վստահության, անվտանգության եւ միջսահմանային թվային ծառայությունների ոլորտների թվայնացմանը։
Մարտինաս Դաուգիրդասը Մարտինաս Դաուգիրդասը
«Հիմնվելով նախորդ հաջողությունների վրա՝ EU4Digital-ը սկսել է միջսահմանային eID փորձնական գործունեությունը 2023 թվականին: EU4Digital-ը սերտորեն համագործակցել է ԷԿԵՆԳ-ի թիմի հետ՝ ապահովելու լուծումների համապատասխանությունը Հայաստանին:
Փորձնական ծրագրի սկզբում մենք օգնել ենք բացահայտելու այն էլեկտրոնային ծառայությունները, որոնք օտարերկրացիներն օգտագործում են գործնականում, որոնք առավելագույնս կշահեն eIDAS Node-ի ներդրումից: Մենք նաեւ աջակցել ենք առկա էլեկտրոնային ծառայությունների եւ eID միջոցների գործառնական պատրաստվածության եւ համատեղելիության վերլուծությանը: Ընթացքում EU4Digital-ը սերտորեն համագործակցել է Հայաստանի ներկայացուցիչների հետ՝ բացահայտելու եւ լուծելու տեխնիկական կամ գործառնական ցանկացած մարտահրավեր՝ ապահովելով, որ լուծումները համապատասխանում են տեղական պահանջներին»,- ասում է Մարտինաս Դաուգիրդասը:
Լեոնիդ Ավետիսյանը պիլոտի հաջողության հիմնաքարերից է համարում թիմային աշխատանքը եւ շահառուների հետ հետադարձ կապը.
«Պիլոտի հաջողության ամենակարեւոր հիմնաքարը հենց թիմային աշխատանքն էր։ Այս ծրագրում անհրաժեշտ էր մի շարք մասնագետների ներգրավվածություն՝ իրավական կարգավորումների իմացությունից մինչեւ տեխնիկական ամենաբարդ լուծումների մասնագիտացումը։ Եթե չլիներ թիմային աշխատանք՝ չէր ստացվի ծրագիրը։ Փորձարկման ընթացքում մասնակից երկրների կազմակերպություններն են փորձարկել լուծումն ու շատ օգտակար է եղել իրենց հետադարձ արձագանքը, որի արդյունքում հասարակ դիզայներական որեւէ փոփոխություն տվել է իր նկատելի արդյունքը, ինչը գուցե փոքր բան թվա, բայց իրականում շատ կարեւոր տարր է հետագայում լայնածավալ կիրառության համար։
Մենք դեռ շատ զգույշ ենք, քանի որ համակարգը դեռ փորձարկման փուլում է ու պետք է շատ մանրամասն եւ ուշադիր ստուգենք ու տեսնենք ինչպես է այն աշխատում, ինչ պետք է շտկել ու բարելավել։ Այս պահին արդեն կան խնդիրներ, որ զգացել ենք ու պետք է բացառենք դրանք իրական կյանքում, նաեւ հասկանանք խնդիրերի լուծման հստակ պատասխանատուներին ու սահմանվեն կանոններ»։
Առաջիկայում EU4Digital-ը կշարունակի հեշտացնել այս երկրների թվային փոխակերպումը մի շարք նախաձեռնությունների եւ նախագծերի միջոցով, ներառյալ հետագա փորձնական թեստավորումները եւ eID-ների փոխադարձ ճանաչման համաձայնագրերի մշակումը:
EU4Digital-ի եւ Արեւելյան գործընկեր երկրներում eTrust-ի եւ Միջսահմանային թվային ծառայությունների հետ կապված գործունեության մասին ավելին իմանալու համար կարող եք այցելել ծրագրի պաշտոնական կայք:

15:55 | 08.07.24 | Статьи | exclusive 31781
Армения, Грузия и Молдова сделали значительные шаги на пути к цифровой гармонизации, проведя ряд успешных экспериментов в области трансграничной идентификации.
Финансируемое ЕС испытание трансграничной электронной идентификации (eID) является частью более широкого проекта EU4Digital, целью которого является согласование стандартов eTrust и eID в этих странах.
Тестированию способствовало программное обеспечение eID, известное как узел eIDAS, который в настоящее время используется для обмена данными между государствами-членами ЕС.
В частности, узел eIDAS позволяет гражданам ЕС идентифицировать личность при использовании электронных услуг, предлагаемых другими государствами-членами ЕС. Этот процесс поддерживается регламентом ЕС eIDAS, целью которого является обеспечение безопасных трансграничных транзакций и продвижение бесперебойных цифровых услуг по всему ЕС.
В эпоху цифровых технологий, когда цифровые решения наполняют нашу повседневную жизнь, цифровое доверие и безопасное взаимодействие становятся важнейшими компонентами цифровой экономики региона.
Общественные агентства в этих странах смогут безопасно проводить электронную идентификацию (eID) через границы, открывая путь к беспрепятственному цифровому взаимодействию и услугам.
С 2019 года команда Агентства по внедрению инфраструктур электронного управления Армении вместе со своими международными партнерами разрабатывают трансграничную безопасную платформу, первый этап которой - активация электронных подписей - сопровождалась внедрением процесса идентификации.
Леонид Аветисян Леонид Аветисян
Директор ЗАО «ЭКЕНГ» Леонид Аветисян считает эту инициативу революционной, поскольку до сих пор у нас не было никакого формата трансграничного общения.
«Был единый портал уведомлений, который позволял отправлять письма в любой государственный орган. Им могли воспользоваться и иностранные граждане, однако если в случае с гражданами Армении были определены четкие правила доверия и не требовалось никакой дополнительной информации, то в случае с иностранными гражданами все основывалось на устном доверии и их заявки часто отклонялись.
Благодаря этой программе вопрос решился, и это решение можно считать революционным, поскольку до этого у нас не было никакого трансграничного формата общения. Несмотря на факт нахождения в составе ЕАЭС, между Арменией и другими странами до сих пор нет четкой системы подписей и идентификации. В рамках этой совместной с Евросоюзом программы внедрения электронных подписей и электронной идентификации мы фактически доказываем, что страны готовы доверять и передавать документы друг другу.
Аракс Аветян Аракс Аветян
По словам руководителя отдела управления программами ЭКЕНГ Аракс Аветян, благодаря этому сотрудничеству страны Восточного партнерства приближаются к стандартам ЕС по гармонизации цифровой идентификации и электронных услуг.
«На самом деле, чтобы получить такую возможность, нужны правовые регулировки и международное соглашение, но кроме этого нам нужна еще и техническая возможность, которую мы предоставили в ходе пилотной программы. Опыт показал, что в первую очередь необходимо ознакомиться со всеми европейскими регулировками и предлагаемыми техническими решениями. Это заняло у нашей команды некоторое время. В результате мы получили решение, которое дает нам возможность, так сказать, открыться перед странами Европы и Восточного партнерства, которые также используют эту технологию».
В итоге, например, во время проведения эксперимента гражданин Грузии успешно зашёл на армянскую платформу и подтвердил свою личность. Точно так же гражданин Армении может получить доступ к любому грузинскому или молдавскому сайту без дополнительного оборудования, используя лишь средства, предоставленные его страной. Идентификационное тестирование создало необходимую основу, позволившую реализовать техническое решение в реальной жизни.
«В реализации пилотной программы было два компонента, один - формирование доверия между странами, что предусматривало, что страны представляют существующие в своей стране механизмы идентификации личности.
Поскольку у всех стран есть решения, соответствующие международным требованиям, процессы не сильно отличаются друг от друга. Мы обменялись этой информацией и пришли к соглашению, что системы, внедренные нами, приемлемы для других. Вторым этапом стала техническая имплементация, основная суть которой заключается в том, что все страны интегрируются в центральное решение, предоставленное Европой, и посредством этого центрального решения имеют возможность взаимной связи друг с другом», - объясняет Аракс Аветян.
Руководитель службы трансграничных цифровых услуг Trust EU4Digital Мартинас Даугирдас отмечает, что с 2019 года команда EU4Digital Facility сотрудничает со странами Восточного партнерства, включая Армению, с целью поддержки доверия, безопасности и цифровизации трансграничных цифровых услуг.
Мартинас Даугирдас Мартинас Даугирдас
«Опираясь на предыдущие успехи, в 2023 году EU4Digital запустила пилотный проект трансграничного eID. EU4Digital тесно сотрудничал с командой ЭКЕНГ, чтобы гарантировать актуальность решений для Армении.
В начале пилотной программы мы помогли определить электронные услуги, которые иностранцы используют на практике, которые максимально выиграют от внедрения eIDAS. Мы также оказали поддержку в вопросах анализа операционной готовности и совместимости существующих электронных сервисов и инструментов eID. В ходе процесса EU4Digital тесно сотрудничал с представителями Армении для выявления и решения любых технических или эксплуатационных проблем, и обеспечения соответствия решений местным требованиям», — говорит Мартинас Даугирдас.
Одним из краеугольных камней успеха пилотной программы Леонид Аветисян считает командную работу и обратную связь с бенефициарами.
«Самым важным краеугольным камнем успеха пилотной программы была командная работа. Программа потребовала привлечения ряда специалистов, как в области правовых регулирований, так и специализирующихся на самых сложных технических решениях. Если бы не командная работа, проект не увенчался бы успехом. В процессе проведения эксперимента решение протестировали организации стран-участниц - их отзывы были очень полезны. В результате этого любое простое дизайнерское изменение дало свой заметный результат. Это может показаться мелочью, но на самом деле является очень важным элементом для широкого использования в будущем.
Мы соблюдаем осторожность, поскольку система пока находится на этапе тестирования, и нам нужно очень внимательно ее проверить, посмотреть, как она работает, что нужно исправить и улучшить. На данный момент уже есть проблемы, с которыми мы столкнулись, и мы должны исключить их в реальной жизни. Также мы должны понять, кто ответственен за решение проблем, и установить четкие правила».
В дальнейшем EU4Digital продолжит способствовать цифровой трансформации этих стран посредством ряда инициатив и проектов, включая дальнейшее пилотное тестирование и разработку соглашений о взаимном признании eID.
Чтобы больше узнать о деятельности, связанной с трансграничными цифровыми услугами  EU4Digital и eTrust в странах Восточного партнерства, вы можете посетить официальный сайт программы.