14:21 | 08.08.24 | Նորություններ | 16928
Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության «Սովորի՛ր եւ վաստակի՛ր․ Արցախ» ծրագիրը գործարկել է իր «Հմտությունների լաբ» նախաձեռնությունը, որի առաջին հյուրը Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն էր։
«Հմտությունների լաբը» մոտիվացնող հանդիպումների ու բաց զրույցների հարթակ է, որի նպատակն է հնարավորություն ստեղծել արցախցի մեր հայրենակիցների համար ծանոթանալու Հայաստանում տարբեր ոլորտներում հաջողության հասնելու բանաձեւին՝ ապահովելով մասնակիցների համար անկաշկանդ միջավայր։
Օգոստոսի 7-ին կայացած առաջին հանդիպմանը մասնակցում էին ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը, գործադիր տնօրեն Մարինա Մխիթարյանը եւ HEKS/EPER կազմակերպության Հարավկովկասյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Աննա Սարգսյանը:
«Մեր այս նախաձեռնությունների հիմքում ընկած է փախստականի դժվար ճանապարհ անցած մարդկանց օգնելու, ոտքի կանգնեցնելու նպատակը։ Մեզ համար կարեւոր է, որ արցախցիները երկարաժամկետ նպատակներ սահմանեն Հայաստանում իրենց կեցությունն ապահովելու համար, որ յուրաքանչյուրն իրեն վստահ զգա, իր գիտելիքները լիարժեք ներդնի հայրենիքում թե՛ մասնագիտական գործունեության մեջ եւ թե՛ համայնքում, հասարակական կյանքում», - ասել է ՀԲԸՄ գործադիր տնօրեն Մարինա Մխիթարյանը։
Արցախցիներին մտահոգող հիմնական խնդիրները վերաբերում էին իրենց զբաղվածությանը, ՀՀ շուկայում ներգրավվածությանը եւ համայնքային արժեքների պահպանմանը։
Ռալֆ Յիրիկյանի ավելի քան 30-ամյա գործունեությունը, նրա նորարարական մոտեցումները, ակադեմիական ու գործարար լսարանների հետ շփման մեծ փորձառությունը օգտակար էին արցախցի մեր հայրենակիցների համար։
«Կյանքն ու կարիերան զրոյից սկսելը հեշտ գործ չէ, դա մեծ աշխատանք ու նվիրվածություն է պահանջում անձից։ Բայց այսօրվա արագ փոփոխվող աշխարհում դա ծայրահեղ անհրաժեշտ հմտություն է բոլորի համար։ Այդ բարդ գործը հեշտացնելու համար այսօր կան շատ թվային գործիքներ, որոնք կարող են բազմապատկել ցանկացած գործողության արդյունավետությունը», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
Մասնակիցները հնարավորություն են ստացել հարցեր ուղղել հյուրին, խոսել Հայաստանում գործատու-աշխատակից հարաբերությունների առանձնահատկությունների մասին։
Նախաձեռնությունը ՀԲԸՄ-ն իրականացնում է «Լեռնային Ղարաբաղի փախստականների մարդասիրական օգնություն եւ ներգրավում» ծրագրի («Սովորի՛ր եւ վաստակի՛ր․ Արցախ») շրջանակում՝ HEKS/EPER կազմակերպության ֆինանսավորմամբ, «Շեն» ԲՀԿ-ի եւ «Սյունիք-Զարգացում» համայնքային ՀԿ-ի հետ համատեղ։

14:21 | 08.08.24 | Новости | 16931
В рамках программы Всеармянского благотворительного союза (AGBU) «Учись и зарабатывай: Арцах» стартовала инициатива «Лаборатория навыков», первым гостем которой стал генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Лаборатория навыков» – это платформа для мотивационных встреч и открытых бесед, цель которой – помочь нашим соотечественникам из Арцаха в непринужденной обстановке открыть для себя формулы успеха в различных сферах в Армении.
На первой встрече, состоявшейся 7 августа, приняли участие президент AGBU Армения Вазген Якубян, исполнительный директор AGBU Армения Марина Мхитарян и представитель программы HEKS-EPER в Южном Кавказе Анна Саркисян.
«В основе этой инициативы лежит цель помочь снова встать на ноги людям, прошедшим трудный путь беженца. Для нас важно, чтобы арцахцы ставили перед собой долгосрочные цели в Армении, чтобы каждый из них чувствовал себя уверенно, полностью вкладывал свои знания на Родине как в профессиональную деятельность, так и в общество и общественную жизнь», – сказала исполнительный директор AGBU Армения Марина Мхитарян.
Основные вопросы, беспокоившие жителей Арцаха, были связаны с трудоустройством, интеграцией в рынок Армении и сохранением общественных ценностей.
Более чем 30-летняя деятельность Ральфа Йирикяна, его новаторские подходы и богатый опыт общения с академической и бизнес-аудиторией были полезны для наших арцахских соотечественников.
«Начать жизнь и карьеру с нуля – задача непростая, она требует от человека большого труда и самоотдачи. Но в современном быстро меняющемся мире это крайне необходимый навык для каждого. Чтобы облегчить эту сложную задачу, сегодня существует множество цифровых инструментов, способных многократно повысить эффективность любого процесса»,- отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
Участники получили возможность гостю задать вопросы, а также обсудили особенности отношений между работодателями и работниками в Армении.
Программа «Гуманитарная помощь и вовлечение беженцев из Нагорного Карабаха» («Учись и зарабатывай: Арцах») осуществляется AGBU при финансировании организации HEKS/EPER, в сотрудничестве с благотворительной организацией «Шен» и общественной организацией «Сюник-Развитие».