10:30 | 19.08.24 | Հոդվածներ | 22652
ASUS ընկերությունը հայտնի է որպես ոճային եւ հզոր սարքերի արտադրող: Այս տարի արտադրողները նոր շունչ են հաղորդել Zenbook շարքին՝ ներկայացնելով գերբարակ պրեմիում նոթբուք Zenbook S 16-ը: Այս շարքը միշտ աչքի էր ընկնում իր բարձր որակի կոմպակտ սարքերով, եւ այս մոդելը նույնպես ներկայացնում է վերջին տեխնոլոգիական ձեռքբերումները։
Ըստ արտադրողների՝ նոթբուքն առանձնանում է առաջադեմ արհեստական բանականության տեխնոլոգիաների կիրառմամբ եւ հզոր պրոցեսորով, որն ապահովում է անթերի արտադրողականություն։ Միեւնույն ժամանակ, ինչպես Zenbook շարքի մյուս մոդելները, ուլտրա բարակ նոթբուքը ոչ միայն օժտված է յուրահատուկ տեխնիկական բնութագրերով, այլեւ՝ տարբերվող դիզայնով, որն ընդգծում է իր նրբագեղությունն ու արդիականությունը: Բացի այդ, նոր մոդելը պատրաստված է գերդիմացկուն նյութից։
Այս հոդվածում կանդրադառնանք մոդելի առանձնահատկություններին, ներառյալ AI տեխնոլոգիաներին, որոնք այնքան կարեւոր են խստապահանջ օգտատերերի համար:
Գերդիմացկուն նյութեր եւ նրբագեղ դիզայն
Առաջին հերթին աչքի է ընկնում նոր մոդելի նրբագեղ ու կոկիկ դիզայնը։ ASUS-ը հավատարիմ է մնում Zenbook շարքի ավանդույթներին՝ առաջարկելով անթերի արտադրողականություն եւ եզակի նյութեր: Նոթբուքը հասանելի է երկու գույնով․սպիտակ տարբերակը նրբագեղ եւ թարմ տեսք ունի, մինչդեռ մուգ երանգն ավելի է ընդգծում կափարիչի գծերը եւ փայլատ ծածկույթի շնորհիվ օգտագործման ժամանակ մատերի հետքեր չեն մնում։
Ամենանշանակալի նորամուծություններից է նոթբուքի կորպուսի նյութը։ Ceraluminum-ը բարձր որակի տեխնոլոգիական նյութ է, որն օգտագործվում է նաեւ ավիատիեզերական տեխնիկայի եւ թանկարժեք ժամացույցների արտադրության մեջ: Դա ալյումինի օքսիդն է, որն անցել է բարդ քիմիական գործընթաց։ Դրա շնորհիվ այն թեթեւ է եւ ամուր։ Ինչպես նախորդ մոդելները, նոր Zenbook-ը փորձարկվել է MIL-STD 810H ռազմական հուսալիության ստանդարտների համաձայն, որոնք ներառում են տարբեր թեստեր, ծայրահեղ ջերմաստիճանի ժամանակ փորձարկումներ եւ այլն:
Գերկայուն նյութերի օգտագործումը չի ազդել շարժունակության վրա: Նոթբուքը կշռում է ընդամենը 1,5 կգ, իսկ հաստությունը՝ 11,9 մմ։ Այսպիսով, նոթբուքը բարակ է եւ թեթեւ: Այն ունի հարմարավետ ստեղնաշար՝ 1,4 մմ ստեղների սեղման խորությունով եւ կատարելագործված թաչփադ՝ Smart Gesture-ով, որը թույլ է տալիս կառավարել էկրանի պայծառությունը, ձայնը եւ հետ տալ վիդեոները:
Հիմնական բնութագրերը
Սկսենք հիմնական ցուցանիշներից, որոնցով կարող եք գնահատել սարքի աշխատանքը:
●    Պրոցեսոր՝ գերհզոր AMD Ryzen™ AI 9
●    Գրաֆիկա՝ AMD Radeon 890M Graphics
●    Էկրան՝ 16 դյույմանոց OLED էկրան (2880 x 1800 պիքսել)
●    Հիշողություն՝ 24 կամ 32 ԳԲ LPDDR5X-7500
●    Օպերացիոն համակարգ՝ Windows 11 Home/Pro
●    Պահոց՝ մինչեւ 2 ՏԲ SSD (PCIe 4.0)
●    Մարտկոց՝ 78 վԺ
●    Աուդիո՝ Harman/kardon աուդիո համակարգ վեց բարձրախոսով:
Արտադրողականություն
Պրոցեսորը ASUS Zenbook S 16-ի աշխատանքի կարեւոր տարրն է: Նորագույն AMD Ryzen AI 9 HX 370-ով հագեցած այս նոթբուքը օգտատերերին առաջարկում է հզորություն եւ արագություն, որն անհրաժեշտ է շատ ռեսուրս պահանջող առաջադրանքներ կատարելու համար: 12 միջուկանի պրոցեսորը, որը կարող է արագանալ մինչեւ 5,1 ԳՀց, աշխատում է 28 Վտ հաճախականությամբ՝ ապահովելով բարձր արտադրողականություն եւ միաժամանակ էներգաարդյունավետություն: Ներկառուցված Ryzen AI արագացուցիչն ապահովում է մինչեւ 50 TOPS AI արտադրողականություն:
Ինտեգրված AMD Radeon 890M գրաֆիկան՝ 12 գրաֆիկական միջուկներով, թույլ է տալիս AI-ի օգնությամբ բովանդակություն գեներացնել առանց հատուկ դիսկրետ գրաֆիկական քարտի անհրաժեշտության եւ խաղեր խաղալ FHD լուծաչափով:
Չնայած նոթբուքի կոմպակտ չափսերին՝ ASUS Zenbook S 16-ի օպերատիվ հիշողությունն ու պահոցը նույնպես տպավորում են իրենց արագությամբ եւ հզորությամբ: Մոդելը հագեցած է բարձր արագությամբ երկալիք մինչեւ 32 ԳԲLPDDR5X հիշողությամբ, որն ապահովում է առաջադրանքների կայծակնային արագ կատարում եւ բազմաֆունկցիոնալ աշխատանք: Մինչեւ 2 ՏԲ PCIe 4.0 SSD կուտակիչն ապահովում է տվյալների արագ հասանելիություն եւ ֆայլերի փոխանցման արագություն:
Յուրահատուկ հովացման համակարգ
Չնայած հզոր արդյունավետության՝ այս բարակ եւ թեթեւ նոթբուքը չի գերտաքանում առաջադեմ հովացման համակարգի շնորհիվ: Նվազագույն աղմուկով բարձրորակ հովացում ապահովելու նպատակով սարքը հագեցած է առաջադեմ լուծումներով: Համակարգն օգտագործում է գոլորշու խցիկ՝ ջերմությունը պրոցեսորից հեռացնելու համար, գրաֆիտի թերթիկ՝ ջերմությունը հավասարաչափ բաշխելու համար, ինչպես նաեւ երկու օդափոխիչ եւ օդափոխման ցանց, որն ունի հատուկ երկրաչափական դիզայն:
Այս նորամուծությունների շնորհիվ Zenbook S 16-ը պահպանում է օպտիմալ ջերմաստիճանը նույնիսկ բարձր ծանրաբեռնվածության դեպքում: Միեւնույն ժամանակ, թեթեւ առաջադրանքների ընթացքում օդափոխիչի աղմուկի մակարդակը չի գերազանցում 25 դԲ-ը, ինչը նշանակում է, որ սարքը գրեթե անձայն է աշխատում:
Արհեստական բանականության հնարավորությունները
Ստեղնաշարի հատուկ Copilot ստեղն արդեն ցույց է տալիս, որ այս նոթբուքը պատկանում է նոր սերնդի սարքերին։ Այն նոր հնարավորություններ է բացում AI-ի օգտագործման համար պարզ առօրյա առաջադրանքների կատարման ժամանակ։ Օգտագործելով այս ստեղը՝ կարող եք «կանչել» AI օգնականին՝ բովանդակություն ստեղծելու, հարցեր տալու կամ ֆայլեր գտնելու համար օգնություն խնդրելու: Օգտատերերին հասանելի կլինեն նաեւ Windows-ի այլ AI գործառույթներ, օրինակ՝ տարբեր լեզուներից ենթագրերի թարգմանությունը, Cocreator նկարչական օգնականը եւ այլն: Դա տեղի կունենա օպերացիոն համակարգում արհեստական բանականության մինչեւ Copilot+ PC մակարդակ թարմացնելուց հետո։ Այն ներկայում մշակման փուլում է։
ASUS AI-ով աշխատող հավելվածները նախատեսված են օգտագործման տարբեր դեպքերի համար: AI-ը թույլ է տալիս բարելավել պատկերը, շտկել լուսավորությունը եւ հեռացնել աղմուկը տեսազանգերի ժամանակ: Կարող եք նաեւ օգտագործել ASUS StoryCube հավելվածը, որն օգնում է լուսանկարներ որոնել կամ արտահանել:
Պատկերը եւ ձայնը
Բարակ 3K կետայնությամբ NanoEdge OLED էկրանն ապահովում է վառ, դետալիզացված պատկեր, ինչն իդեալական լուծում է գրաֆիկական դիզայնով զբաղվող մասնագետների, լուսանկարիչների եւ վիդեո խմբագիրների համար: DCI-P3 գունային տարածության 100% ծածկույթը, սեւ գույնի խորը երանգները երաշխավորում են ճշգրիտ գունային վերարտադրություն, ինչը կարեւոր է գույների եւ մանր դետալների հետ աշխատող մասնագետների համար:
Նվազեցված վնասակար կապույտ լույսի շնորհիվ աչքերն ավելի քիչ են հոգնում, ինչը հատկապես կարեւոր է երեխաների առողջության համար։ Գերազանց արագության բնութագրերի (120 Հց եւ 0,2 մվ) շնորհիվ դինամիկ բովանդակությունը վերարտադրվում է անհավանական պարզությամբ:
Ներկառուցված վեց բարձրախոսով աուդիո համակարգը ապահովում է հզոր եւ հստակ ձայն՝ անմոռանալի դարձնելով ֆիլմեր դիտելը եւ երաժշտություն լսելը: Խորը բասերը եւ հստակ բարձր հաճախականությունը ձայնը դարձնում են վառ եւ հստակ, ինչը հատկապես կգնահատեն կինոյի սիրահարները: Օրինակ, մարտաֆիլմեր դիտելիս օգտատերերը կկարողանան վայելել ձայնային էֆեկտների ամեն մի մանրուք:
Լիցքավորումը
Նոր Zenbook S 16-ի հիմնական առանձնահատկություններից մեկը մարտկոցի անհավանական երկար աշխատանքն է, որը հատկապես կարեւոր է գրասենյակից դուրս աշխատող օգտատերերի համար: 78 Վտ/ժ հզորությամբ մարտկոցի շնորհիվ նոթբուքը կարող է առանց վերալիցքավորման աշխատել մինչեւ 20 ժամ։ Սա հատկապես օգտակար է երկար ճանապարհորդությունների, հանդիպումների կամ սրճարանում աշխատելու դեպքում:
Մարտկոցի ժամկետը ավելացել է մինչեւ 1200 լիցքավորման-լիցքաթափման ցիկլ: Այսպիսով, արտադրողները երաշխավորում են սարքի երկարաժամկետ հուսալիությունը եւ արդյունավետությունը: Լիցքավորման տեխնոլոգիան թույլ է տալիս արագ վերալիցքավորել սարքը USB-C միակցիչի միջոցով։ Բացի դրանից, կարող եք հեշտությամբ օգտագործել բջջային մարտկոցը կամ սմարթֆոնի լիցքավորիչը (5-ից մինչեւ 20 Վ):
Բացի USB-C միակցիչից, արտադրողները տրամադրել են ինտերֆեյսերի ամբողջական փաթեթ՝ USB-A պորտ, HDMI միակցիչ, համակցված աուդիո միակցիչ եւ SD քարտ ռիդեր։
Ամփոփենք
Նոր Zenbook S 16-ն ունիվերսալ սարք է, որը համատեղում է արդյունավետությունը, նրբագեղ դիզայնը եւ նորարարական տեխնոլոգիաները: Իր տարբերակիչ հատկությունների թվում պետք է առանձնացնել AI արագացուցիչով հզոր պրոցեսորը եւ նոր դիմացկուն նյութը։
Մարտկոցի երկարատեւ կյանքը՝ մինչեւ 20 ժամ, թույլ է տալիս օգտագործել սարքը գրասենյակից դուրս եւ ճանապարհորդության ընթացքում աշխատելիս: Zenbook S 16-ը, անկասկած, լավ լուծում է բարակ նոթբուքերի սիրահարների համար, որոնք գնահատում են շարժունակությունը եւ արտադրողականությունը։

10:30 | 19.08.24 | Статьи | 22635
Компания ASUS известна как производитель стильных и мощных устройств. В этом году производители вдохнули новую жизнь в серию Zenbook, представив ультратонкий ноутбук премиум-класса - Zenbook S 16. Это устройство представляет новейшие достижения в модельном ряде, который всегда славился своим качеством и мобильностью.
По словам производителей, ноутбук выделяется использованием передовых технологий искусственного интеллекта и мощным процессором, который обеспечивает безупречную производительность. Вместе с этим, как и другие модели серии Zenbook ультрабук может похвастаться не только техническими характеристиками, но и уникальным дизайном, подчеркивающего его элегантность и современность. Кроме того, новая модель сделана из нового сверхпрочного материала.
В этом обзоре мы рассмотрим особенности этой модели, включая ИИ технологии, которые так необходимы требовательным пользователям.
Сверхпрочные материалы и элегантный дизайн
В первую очередь в глаза бросается элегантный и строгий дизайн новой модели. Компания ASUS остается верна традициям серии Zenbook, предлагая безупречное исполнение и уникальные материалы. Ноутбук представлен в двух цветовых решениях: белый вариант выглядит элегантно и свежо, в то время как темный оттенок еще больше подчеркивает линии на крышке. Вместе с этим, матовое покрытие устойчиво к отпечаткам пальцев.
Одним из самых значимых нововведений стал материал, из которого изготовлен корпус ноутбука. Ceraluminum - высокотехнологичный материал, применяемый также в аэрокосмической индустрии и при производстве дорогих часов. Это оксид алюминия, прошедший сложный химический процесс. Благодаря этому, он отличается легкостью и прочностью, обеспечивая долговечность. Как и предыдущие модели, новый Zenbook протестирован по военному стандарту надежности MIL-STD 810H, включающим тесты на падение, работу при экстремальный температурах и так далее.
Использование сверхпрочных материалов не сказалось на мобильности. Ноутбук весит всего 1,5 кг при толщине всего 11,9 мм. Таким образом, ноутбук тонкий и легкий. У него удобная клавиатура с ходом клавиш 1,4 мм и улучшенный тачпад с функцией Smart Gesture, позволяющей управлять яркостью экрана, громкостью звука и перемоткой видео.
Основные характеристики
Начнем с основных показателей, по которым можно оценить производительность устройства.
●    Процессор – супер мощный AMD Ryzen™ AI 9
●    Графика - AMD Radeon 890M Graphics
●    Дисплей - 16-дюймовый OLED-дисплей с разрешением 2880 х 1800 пикселей
●    Память - 24 или 32 ГБ LPDDR5X-7500
●    Операционная система - Windows 11 домашняя/Pro
●    Хранение данных - твердотельный накопитель емкостью до 2 ТБ (PCIe 4.0)
●    Батарея - аккумулятор емкостью 78 Вт•ч
●    Аудио – Аудиосистема harman/kardon с шестью динамиками.
Производительность
Процессор — ключевой элемент производительности ASUS Zenbook S 16. Оснащенный новейшим AMD Ryzen AI 9 HX 370, этот ноутбук предоставляет пользователям мощность и скорость, которые так необходимы для выполнения самых требовательных задач. 12-ядерный процессор, способный разгоняться до 5,1 ГГц, работает при мощности 28 Вт, обеспечивая баланс между высокой производительностью и энергоэффективностью. Встроенный ИИ-ускоритель Ryzen AI обладает ИИ-производительностью до 50 TOPS.
Встроенная графика AMD Radeon 890M, с 12 графическими ядрами, позволяет генерировать контент с помощью ИИ без необходимости в дискретной видеокарте и запускать игры в разрешении FHD.
Оперативная память и накопитель ASUS Zenbook S 16 также впечатляют своей скоростью и емкостью, несмотря на компактные размеры ноутбука. Модель оснащена высокоскоростной двухканальной памятью LPDDR5X объемом до 32 ГБ, что обеспечивает молниеносное выполнение задач и многозадачность. Твердотельный накопитель PCIe 4.0 емкостью до 2 ТБ гарантирует быстрый доступ к данным и высокую скорость передачи файлов.
Уникальная система охлаждения
Несмотря на такую производительность этот тонкий и легкий ноутбук не перегревается благодаря усовершенствованной системе охлаждения. Чтобы обеспечить качественное охлаждение с минимальным уровнем шума, ноутбук оснащен комплексом передовых решений. В системе используется испарительная камера для отвода тепла от процессора, графитовый лист для равномерного распределения тепла, а также два вентилятора и вентиляционная решетка с особым геометрическим дизайном отверстий.
Благодаря этим инновациям, Zenbook S 16 поддерживает оптимальную температуру даже под высокими нагрузками, сохраняя термопакет процессора на уровне 28 Вт. При этом, во время легких задач уровень шума вентиляторов не превышает 25 дБ, что делает работу с ноутбуком практически бесшумной.
Возможности ИИ
Специальная клавиша Copilot на клавиатуре уже говорит о том, что этот ноутбук относится к устройствам нового поколения. Ноутбук открывает новые возможности для применения ИИ во время выполнения простых повседневных задач. С помощью этой клавиши можно «вызвать» ИИ-помощника для того, чтобы генерировать контент, задавать вопросы или же попросить помощи с поиском файлов. Также пользователям станут доступны и другие ИИ-функции Windows, например, синхронный перевод в субтитры с разных языков Live Captions, помощник рисования Cocreator и другие. Это случится после обновления искусственного интеллекта в операционной системе до уровня Copilot+ PC. Сейчас оно находится в разработке.
Приложения ASUS на базе искусственного интеллекта разработаны для самых разных сценариев использования. ИИ позволяет улучшать картинку, корректирует освещенность, убирает шумы при видео звонках. Можно также воспользоваться приложением от ASUS StoryCube, которое помогает при поиске и экспорте/импорте фотографий.
Картинка и звук
Тонкорамочный OLED-дисплей NanoEdge с разрешением 3K обеспечивает яркое и детализированное изображение, идеально подходящее для профессионалов в области графического дизайна, фотографов и видеомонтажеров. 100% покрытие цветового пространства DCI-P3, глубокие оттенки черного гарантирует точную цветопередачу, что важно для работы с цветом и деталями.
Благодаря уменьшенному вредному синему свету глаза устают меньше, что особенно важно для детей. С отличными скоростными характеристикам (120 Гц и 0,2 мс), динамичный контент воспроизводится с невероятной четкостью.
Встроенная аудиосистема с шестью динамиками обеспечивает мощное и чистое звучание, делая просмотр фильмов и прослушивание музыки незабываемым. Глубокие басы и четкие высокие частоты делают звук живым и объемным, что особенно ценно для любителей кино. Например, при просмотре экшн-фильмов пользователи смогут насладиться каждой деталью звуковых эффектов.
Зарядка
Одной из ключевых особенностей новой модели Zenbook S 16 является его невероятная автономность, что особенно важно для пользователей, работающих вне офиса. Благодаря аккумулятору емкостью 78 Вт•ч, ноутбук способен работать до 20 часов без подзарядки, что делает его идеальным спутником для длительных поездок, встреч или работы в кафе.
Срок службы батареи увеличен до 1200 циклов заряда-разряда. Таким образом, производители гарантируют длительную надежность и эффективность работы устройства. Технология ускоренной подзарядки позволяет быстро восстановить заряд через разъем USB-C, что значительно экономит время. Кроме того, можно легко воспользоваться мобильным аккумулятором или зарядным устройством от смартфона (от 5 до 20 В).
В дополнение к разъему USB-C, производители предусмотрели полноценный набор интерфейсов: порт USB-A, полноразмерный разъем HDMI, комбинированный аудиоразъем и полноразмерный карт-ридер SD.
Итоги
Новый Zenbook S 16 представляет собой универсальное устройство, в котором сочетаются производительность, элегантный дизайн и инновационные технологии. Из его отличительных качеств стоит отметить мощный процессор с ИИ-ускорителем и новый прочный материал.
Длительное время автономной работы до 20 часов позволяет использовать его для работы вне офиса и во время путешествий. Несомненно, Zenbook S 16 подойдет любителям ультратонких ноутбуков, которые ценят автономность и производительность.