11:19 | 06.09.24 | Նորություններ | 14667
Ucom ընկերությունը «Արեւորդի» ՀԿ-ի հետ համատեղ Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շիկահող բնակավայրում կայուն էներգիայի ներդրման հերթական ծրագիր է իրականացրել:
Շիկահող բնակավայրի մշակույթի տան տանիքին տեղադրվել է 10.44 կՎտ/ժ դրվածքային հզորության արեւային կայան, որը կապահովի թե՛ մշակույթի տան, թե՛ վարչական շենքի եւ թե՛ բնակավայրում առկա արտաքին լուսավորության էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
Շիկահողի մշակույթի տանն է գտնվում բնակավայրի գրադարանը։ Առաջիկայում պլանավորվում է շենքի վերանորոգումը, որից հետո բնակիչները կկարողանան այն օգտագործել տարբեր միջոցառումների, մշակութային խմբակների եւ այլնի համար։
«Մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս շրջակա միջավայրի կայուն լուծումներին եւ ուրախ ենք, որ մեր համագործակցության շնորհիվ կանաչ էներգիան հասանելի կդառնա Սյունիքի սահմանամերձ Շիկահողում: Սա մեր առաջին նախագիծն է Սյունիքում. մենք ոչ միայն Շիկահողին կայուն էներգիա ենք տրամադրում, այլեւ օգնում ենք գումար տնտեսել գյուղի ենթակառուցվածքները բարելավելու համար», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս նախագիծը ոչ միայն աջակցում է համայնքային ռեսուրսների խնայողությանը, այլեւ նվազեցնում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը՝ խրախուսելով վերականգնվող էներգիայի օգտագործումը: Արդյունքում, համայնքը կարող է ապավինել ավելի մաքուր եւ կայուն էներգիայի աղբյուրների վրա, ինչը կնպաստի երկարաժամկետ տնտեսական եւ էկոլոգիական կայունության ապահովմանը, հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերում», - ասել է «Արեւորդի» ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Նման նախագծերի շարունակականությունը կարեւոր է: Բնակավայրը նախկինում ջեռուցվում էր վառելափայտով՝ սպառելով Շիկահողի արգելոցի միջոցները: Այս կայանները կօգնեն ավելի կայուն եւ արդյունավետ դարձնել համայնքը», - նշել է Շիկահող համայնքի վարչական ղեկավար Զորիկ Նավասարդյանը:
«Արեւորդի» ՀԿ-ի եւ Ucom-ի համագործակցության շրջանակում արեւային կայանների տեղադրման որոշումը պատահական չէ: Կազմակերպությունները առաջնահերթությունը տալիս են բնապահպանական կայուն լուծումներին, որոնք իրենց հերթին համայնքի համար ապահովում են տնտեսական կայունության լուծումներ։

11:19 | 06.09.24 | Новости | 14695
Компания Ucom совместно с общественной организацией SunChild очередной инвестиционный проект осуществила в селе Шикаох, общины Капан Сюникского марза.
На крыше дома культуры Шикаоха были установлены солнечные панели мощностью 10,44 кВтч, которые будут обеспечивать электроэнергией дом культуры, административное здание, а также уличное освещение в селе.
Дом культуры Шикаоха чрезвычайно важен для общины, в частности в нем расположена библиотека села. В ближайшее время планируется ремонт здания, после чего жители села смогут использовать его для проведения различных мероприятий, кружков и т.д.
«Мы придаем большое значение устойчивым решениям для окружающей среды, и мы рады, что благодаря нашему сотрудничеству устойчивая энергия станет доступной в Сюнике, в пограничном Шикаохе. Это наш первый проект в Сюнике, и мы не только обеспечиваем Шикаох устойчивой энергией, но и помогаем экономить деньги и перенаправлять средства на улучшение инфраструктуры села», – отметил генеральный директор компании Ucom Ральф Йирикян.
«Этот проект не только поддерживает экономию ресурсов общины, но и снижает негативное воздействие на окружающую среду, поощряя использование возобновляемых источников энергии. В результате, община сможет рассчитывать на более чистые и устойчивые источники энергии, которые будут способствовать долгосрочной экономической и экологической стабильности, особенно в приграничных территориях», – сказала Сона Калантарян директор общественной организации SunChild.
«Внедрение солнечной энергии в нашей общине помогает решить проблему отопления и значительно снижает затраты. Теперь два здания и уличное освещение обеспечиваются благодаря установленному оборудованию. Большое значение имеет непрерывность таких проектов. Раньше поселение отапливалось дровами, из-за чего сокращались ресурсы Шикаохского заповедника. Эти панели помогут нам сделать общину более устойчивой и эффективной», – сказал административный руководитель общины Шикаох, Зорик Навасардян.
В рамках этого сотрудничества, решение об установке солнечных панелей было принято не случайно. Обе участвующие организации отдают приоритет экологически устойчивым решениям, которые, в свою очередь, обеспечивают долгосрочную экономическую стабильность для общины.