11:19 | 06.09.24 | Նորություններ | 14667
Ucom ընկերությունը «Արեւորդի» ՀԿ-ի հետ համատեղ Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շիկահող բնակավայրում կայուն էներգիայի ներդրման հերթական ծրագիր է իրականացրել:
Շիկահող բնակավայրի մշակույթի տան տանիքին տեղադրվել է 10.44 կՎտ/ժ դրվածքային հզորության արեւային կայան, որը կապահովի թե՛ մշակույթի տան, թե՛ վարչական շենքի եւ թե՛ բնակավայրում առկա արտաքին լուսավորության էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
Շիկահողի մշակույթի տանն է գտնվում բնակավայրի գրադարանը։ Առաջիկայում պլանավորվում է շենքի վերանորոգումը, որից հետո բնակիչները կկարողանան այն օգտագործել տարբեր միջոցառումների, մշակութային խմբակների եւ այլնի համար։
«Մենք մեծ կարեւորություն ենք տալիս շրջակա միջավայրի կայուն լուծումներին եւ ուրախ ենք, որ մեր համագործակցության շնորհիվ կանաչ էներգիան հասանելի կդառնա Սյունիքի սահմանամերձ Շիկահողում: Սա մեր առաջին նախագիծն է Սյունիքում. մենք ոչ միայն Շիկահողին կայուն էներգիա ենք տրամադրում, այլեւ օգնում ենք գումար տնտեսել գյուղի ենթակառուցվածքները բարելավելու համար», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս նախագիծը ոչ միայն աջակցում է համայնքային ռեսուրսների խնայողությանը, այլեւ նվազեցնում է շրջակա միջավայրի վրա ազդեցությունը՝ խրախուսելով վերականգնվող էներգիայի օգտագործումը: Արդյունքում, համայնքը կարող է ապավինել ավելի մաքուր եւ կայուն էներգիայի աղբյուրների վրա, ինչը կնպաստի երկարաժամկետ տնտեսական եւ էկոլոգիական կայունության ապահովմանը, հատկապես սահմանամերձ բնակավայրերում», - ասել է «Արեւորդի» ՀԿ-ի տնօրեն Սոնա Քալանթարյանը:
«Նման նախագծերի շարունակականությունը կարեւոր է: Բնակավայրը նախկինում ջեռուցվում էր վառելափայտով՝ սպառելով Շիկահողի արգելոցի միջոցները: Այս կայանները կօգնեն ավելի կայուն եւ արդյունավետ դարձնել համայնքը», - նշել է Շիկահող համայնքի վարչական ղեկավար Զորիկ Նավասարդյանը:
«Արեւորդի» ՀԿ-ի եւ Ucom-ի համագործակցության շրջանակում արեւային կայանների տեղադրման որոշումը պատահական չէ: Կազմակերպությունները առաջնահերթությունը տալիս են բնապահպանական կայուն լուծումներին, որոնք իրենց հերթին համայնքի համար ապահովում են տնտեսական կայունության լուծումներ։

11:19 | 06.09.24 | News | 14686
Ucom, in collaboration with SunChild NGO, has successfully completed a sustainable energy project in the Shikahogh settlement of the Kapan community, Syunik region.
A photovoltaic panel with an installed capacity of 10.44 kW has been installed on the roof of the Shikahogh Cultural Center. This will supply electricity to the cultural center, the local municipality, and outdoor lighting.
The Shikahogh Cultural Center is of utmost importance to the community, as it houses the local library. Renovations are planned in the near future, enabling residents to use the center for various cultural events and activities.
"We place a high priority on sustainable solutions, and we're pleased that through our cooperation, renewable energy is now available in the border village of Shikahogh. This is our first project in Syunik, and it not only provides sustainable energy to Shikahogh but also helps the village save resources that can be used to improve essential infrastructure," mentioned the General Director of Ucom, Ralph Yirikian.
"This project not only helps the community manage its resources but also reduces the negative impact on the environment by encouraging the use of renewable energy. The community can now rely on cleaner, more sustainable energy sources, contributing to long-term economic and environmental sustainability, especially in border regions" said Sona Kalantaryan, the Director of SunChild NGO.
"Incorporating solar energy into our community addresses our heating challenges and significantly reduces costs. Two of our important buildings, along with outdoor lighting, are now powered by the new system. Consistent projects like this are vital for our village. Previously, we relied on wood for heating, which depleted Shikahogh’s forest reserves. These panels will help make our community more sustainable and productive," mentioned the administrative head of Shikahogh community, Zorik Navasardyan.
The decision by SunChild NGO and Ucom to install solar panels is of strategic importance. Both organizations prioritize environmentally sustainable solutions, ensuring long-term economic stability for the community.