17:23 | 21.11.24 | Նորություններ | 17668
Viva-ն գործունեության սկզբից բնապահպանական տարբեր ծրագրեր է իրականացրել ու արդեն երեք տարի է, ինչ համագործակցում է «Իմ Անտառ Հայաստան» կազմակերպության հետ:
Գործընկերության հիմքում հետեւյալ նպատակներ են՝ ամրապնդել «կանաչ մտածողության» շուրջ համախմբվելու գիտակցությունը, ընդլայնել Հայաստանի անտառային ծածկույթը՝ այսպիսով կանխարգելելով սողանքներն ու անապատացումը, նպաստել ջրային ռեսուրսների պահպանմանն ու համայնքներում՝ բնակչության զբաղվածությանը:
Լոռու մարզի երեք համայնքում  զգալի աշխատանք է կատարվել: 2022 թվականին, Viva-ի անվանական անտառը ստեղծվեց Ջրաշեն համայնքի տարածքում, որին կամավորագրվել էին Viva-ի աշխատակիցները, հաջորդող տարիներին անտառտնկումներ են իրականացվել սողանքներից չերաշխավորված երկու համայնքում՝ Ուրասարում եւ Լեռնաջուրում։ Բոլոր վայրերում օգտագործվել է տեղի բնակչության աշխատուժը: Ընդհանուր առմամբ տնկվել է շուրջ 38 000 ծառ:
«Անտառը, որը ստեղծում ենք Viva-ի հետ, դառնալու է հենց այդ կանխարգելիչ միջավայրը, էկոհամակարգը եւ տարածքը պաշտպանելու է մեծ ու փոքր բնական աղետներից: Մեզ համար խիստ կարեւոր է այս համագործակցությունը ոչ միայն այն պատճառով, որ Viva-ն բնապահպանական, պատասխանատու մոտեցումը տարածում է իր աշխատակիցների, հաճախորդների եւ բնակչության շրջանում, այլ որովհետեւ երկարաժամկետ համագործակցությունը մեզ թույլ է տալիս նաեւ պլանավորել մեր աշխատանքը երկարաժամկետ կտրվածքով»,- ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Տարածքների ընտրության հարցում հաշվի են առնվում տեղանքի խոնավությունը, դիրքը, ծառերի կպչողունակությունը եւ անտառ դառնալու հնարավորությունները: Լեռնաջուրում այս աշնանը «Իմ անտառ Հայաստանն» աշխատել է 100 հա տարածքի վրա: Ընտրվել են փակ եւ բաց արմատային համակարգով տնկիներ. վայրի տանձ, խնձոր, կաղնի եւ այլ ծառատեսակներ: Որպես աշխատուժ՝ համայնքներից հավաքագրվել է 100 աշխատակից:

17:23 | 21.11.24 | Новости | 17643
Сотрудничество компании Viva с организацией «My Forest Armenia» началось три года назад. Основные цели партнерства – объединение людей вокруг идей «зеленого мышления», расширение в Армении территорий с лесным покровом, предотвращение оползней и процессов опустынивания, способствование сохранению водных ресурсов, а также обеспечение занятости населения в общинах путем вовлечения в программу.
В трех общинах Лорийского марза уже проделана значительная работа. В 2022 году на территории общины Джрашен при активном участии сотрудников компании в качестве волонтеров был создан именной лесной участок Viva; в последующие годы лесопосадка проводилась также в общинах Урасар и Лернаджур, где существует значительная степень вероятности возникновения оползней. При проведении работ во всех трех общинах была привлечена местная рабочая сила. Всего было посажено около 38 тысяч деревьев.
«Лес, который мы создаем с помощью Viva, станет средой, защищающей экосистему и территорию от больших и малых стихийных бедствий. Это сотрудничество очень важно для нас не только потому, что Viva способствует формированию экологического, ответственного подхода среди своих сотрудников, клиентов и населения, но и потому, что долгосрочное сотрудничество позволяет нам планировать свою работу и на долгосрочную перспективу», − заметила заместитель директора общественной организации «My Forest Armenia» Лилит Мартиросян.
При выборе участков учитывается влажность местности, расположение территории, приживаемость саженцев и потенциал формирования леса. Осенью этого года работы проводились на территории общины Лернаджур на участке площадью 100 гектаров. Отобраны саженцы с закрытой и открытой корневой системой – дикая груша, яблоня, дуб и другие породы деревьев. В качестве рабочей силы было набрано 100 сотрудников из общин.