17:23 | 21.11.24 | Նորություններ | 17668
Viva-ն գործունեության սկզբից բնապահպանական տարբեր ծրագրեր է իրականացրել ու արդեն երեք տարի է, ինչ համագործակցում է «Իմ Անտառ Հայաստան» կազմակերպության հետ:
Գործընկերության հիմքում հետեւյալ նպատակներ են՝ ամրապնդել «կանաչ մտածողության» շուրջ համախմբվելու գիտակցությունը, ընդլայնել Հայաստանի անտառային ծածկույթը՝ այսպիսով կանխարգելելով սողանքներն ու անապատացումը, նպաստել ջրային ռեսուրսների պահպանմանն ու համայնքներում՝ բնակչության զբաղվածությանը:
Լոռու մարզի երեք համայնքում  զգալի աշխատանք է կատարվել: 2022 թվականին, Viva-ի անվանական անտառը ստեղծվեց Ջրաշեն համայնքի տարածքում, որին կամավորագրվել էին Viva-ի աշխատակիցները, հաջորդող տարիներին անտառտնկումներ են իրականացվել սողանքներից չերաշխավորված երկու համայնքում՝ Ուրասարում եւ Լեռնաջուրում։ Բոլոր վայրերում օգտագործվել է տեղի բնակչության աշխատուժը: Ընդհանուր առմամբ տնկվել է շուրջ 38 000 ծառ:
«Անտառը, որը ստեղծում ենք Viva-ի հետ, դառնալու է հենց այդ կանխարգելիչ միջավայրը, էկոհամակարգը եւ տարածքը պաշտպանելու է մեծ ու փոքր բնական աղետներից: Մեզ համար խիստ կարեւոր է այս համագործակցությունը ոչ միայն այն պատճառով, որ Viva-ն բնապահպանական, պատասխանատու մոտեցումը տարածում է իր աշխատակիցների, հաճախորդների եւ բնակչության շրջանում, այլ որովհետեւ երկարաժամկետ համագործակցությունը մեզ թույլ է տալիս նաեւ պլանավորել մեր աշխատանքը երկարաժամկետ կտրվածքով»,- ասել է «Իմ անտառ Հայաստան» ՀԿ փոխտնօրեն Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Տարածքների ընտրության հարցում հաշվի են առնվում տեղանքի խոնավությունը, դիրքը, ծառերի կպչողունակությունը եւ անտառ դառնալու հնարավորությունները: Լեռնաջուրում այս աշնանը «Իմ անտառ Հայաստանն» աշխատել է 100 հա տարածքի վրա: Ընտրվել են փակ եւ բաց արմատային համակարգով տնկիներ. վայրի տանձ, խնձոր, կաղնի եւ այլ ծառատեսակներ: Որպես աշխատուժ՝ համայնքներից հավաքագրվել է 100 աշխատակից:

At the heart of this partnership are important goals: to strengthen the idea of coming together around a “green mindset”, to expand the forest cover in Armenia, thus preventing landslides and desertification, and to promote the preservation of water resources, as well as to create jobs in communities.
Large-scale work has been done in three communities of the Lori region. In 2022, a registered forest was founded in the Jrashen community, with the participation of employees of Viva who volunteered to plant trees․ Later works continued in two other communities, Urasar and Lernajur, both affected by landslides. In all the cases, local population was involved as workforce.
“The forest we create with Viva will create the environment protecting the soil and the area from large and small natural disasters. This cooperation is important for us not only because Viva spreads the values of environmental stewardship, responsible approach among its employees, customers and population, but because permanent cooperation also allows us to plan our work in the long term,” said Lilith Martirosyan, Deputy Director of “My Forest Armenia”.
When selecting the areas, the humidity of the area, location, survival rate of the trees and the possibility of becoming a forest are considered. This fall, “My Forest Armenia” worked on an area of 100 hectares in Lernajur. Bareroot and open-root seedlings were planted including wild pear, apple, oak and other tree species. 100 workers were recruited from local communities as workforce.